Zora Neale Hurston’ın Denemelerinde, Uyumsuz Birinin Kurgusal Olmayan Yazısı

Bakec

Member
Zora Neale Hurston’ın kahve kupaları ve buzdolabı mıknatısları üzerindeki görünümüne bakılırsa en bilinen cümlesi şudur: “Hayır, dünyaya ağlamıyorum – istiridye bıçağımı bilemekle çok meşgulüm. ”

Duyarlılığının damıtılmasıyla, bu korkunç değil.

Hurston’ın klasik romanı “Gözleri Tanrı’yı izliyordu” (1937) ve “Bir Yoldaki Toz İzleri” (1942) anı kitabını içeren kitapları, dünyevi, kaba zevklerle dolu, insani sempatilerinde geniş ve insanlarla yakın temas halindedir. gündelik varoluşun sınırlarına dokunabilen coşkunluk.

Bağlam içinde okunan “İstiridye bıçağı” yorumuyla ilgili ilginç olan şey – 1928’de yazdığı “Beni Renklendirmek Nasıl Hissediyor” adlı makalesinde yer aldı – onun heterodoks olan siyasi görüşlerinin ne kadar etkileyici olduğu. Şimdi yaşıyor olsaydı, bir Alt Yığını olabilirdi.

Hurston, Amerika’nın tüm vatandaşlarını – hatta Siyahlarını bile – verdiğini hissetti. 1928’de bile — hayattaki başarıda bir çatlak ve her on yılda bir şeyler gelişiyordu.

“Doğanın bir şekilde onlara alçakça kirli bir anlaşma yaptığını ve bu konuda tüm duyguları incinmiş olan, hıçkıran Zencilik okuluna ait değilim” diye yazdı aynı denemede. “Aşağı yukarı küçük bir pigmentasyondan bağımsız olarak dünyanın güçlü olduğunu gördüm. ”

Şunları ekledi: “Birileri her zaman dirseğimin yanında bana kölelerin torunu olduğumu hatırlatıyor. Benimle depresyonu kaydetmeyi başaramıyor. Kölelik 60 yıl geride kaldı. Ameliyat başarılı geçti ve hastanın durumu iyi, teşekkürler. ”

Hurston, bazı akranlarını dehşete düşürecek şekilde, Amerika’da çok fazla Siyah insanın evet cevabını almayı reddettiğini hissetti.

Çalışmalarının yeni bir koleksiyonu, “Bizi Zenciler Bilmiyorsunuz: Ve Diğer Denemeler” bu ay çıkıyor. Texas Woman’s Üniversitesi’nde İngilizce profesörü olan Genevieve West ve Henry Louis Gates Jr tarafından düzenlendi. İçeriğinin çoğu Hurston’ın yaşamı boyunca basıldı, ancak bazı makaleler ilk kez burada görünüyor.

Hurston bir tedriciydi. Muhafazakarlığı, hükümetin aşırı erişimi olarak gördüğü New Deal’e karşı içgüdüsel ihtiyatlılığında kendini gösteriyor.

Komünizm konusunda daha ihtiyatlıydı. “Neden özgürlüğü esaretle değiştirmek isteyelim ki?” 1951’de, Sovyetler Birliği’nin parti üyesi olarak ırksal azınlıkların mutsuz üyelerini cezbettiğinin düşünüldüğü zamanı sordu.

Siyah insanlar, diye yanıtladı Hurston, hevesli. “Şekilsiz keçe çizmeler” ve lahana çorbası istemiyorlar.

Entegrasyon istedi, ancak birçoklarını dehşete düşürerek, uygulanmasına karşı çıktı. Onun için bu bir öz saygı meselesiydi. “Yanında olmamı istemeyen birinin benimle ilişki kurması için bir mahkeme emrinden ne kadar tatmin olabilirim?” diye sordu.

Bu konuda bir mizah anlayışı olması onun gibiydi. “Nasıl olabilir herkes benim şirketimin zevkini inkar eder! Beni aşar. ”

Zora Neale Hurston Kredi. . . Barbara Hurston Lewis, Faye Hurston, Lois Gaston

Hurston’ın kurgusunda doktriner hiçbir şey yoktu. West ve Gates’in işaret ettiği gibi, romanları onun siyasetiyle uyumlu olsa da, “açıkça merkezlenmiş, yüzsüz beyaz ırkçılığı veya tahmin edilebileceği gibi asil ve övgüye değer Siyah karakterlerin tasvirlerini sunmayı reddetti. ”

Mizah anlayışı, diye yazdı, “biz de herkes kadar gülünçüz. Biz de yanılabiliriz. ”

Hurston, “çoğu eleştirmen, esmer Amerikalı yazarlar adaletsizlik için işeyip inlemedikçe, söyleyecek hiçbir şeyleri olmadığını düşünüyor” diye şikayet eden eleştirmen Albert Murray gibi entelektüellerle işbirliği yapıyor. ”

Hurston’ın çalışmalarından birkaç seçkiyi içeren “Hokum: An Anthology of African American Humor” adlı paha biçilmez kitabın editörü romancı Paul Beatty ile zaman içinde işbirliği yapıyor.

Beatty’nin Maya Angelou’nun klasik anılarını yazarken sesinde biraz Hurston var: “Kafesteki kuşun neden şarkı söylediğini zaten biliyordum, ama o kitabın üç sayfasından sonra, muhabbet kuşunun kafesine neden ayna koyduklarını şimdi anlıyorum, o yüzden o kendi sefaletinde yuvarlanabilir. ”

“Bizi Zenciler Bilmiyorsunuz”daki denemeler bir dizi konuyu hedefliyor. Hurston, Siyah dili ve “glee kulübü” yorumlamaları tarafından pürüzlü niteliklerinden mahrum bırakıldığını hissettiği ruhaniler hakkında yazıyor.

Birkaç kitap incelemesi var. “Cazibenin On Emri” başlıklı bir flört tavsiyesi sütunu var. ” (“Hokkanın ayartmasına dikkat edin. Bir erkeği mektuplar ve kokulu notlarla boğan bir kadın için ‘zararlı’ olarak adlandırılır.”)

Pittsburgh Courier için, ünlü beyaz sevgilisini vuran zengin bir Siyah kadının 1952 davası hakkında, burunlar ve Hurston’ın raporları hakkında iki kısa parça olan bir Marcus Garvey hiciv var.

West ve Gates, girişlerinde, bu kitapla, “Hurston, 20. yüzyılın önemli bir deneme yazarı olarak yerini alıyor. Bu, bu denemelerden beş ya da altı tanesinin biçimin bariz başyapıtları olduğu ve iğnelerinin tamamen bozulmadığı ölçüde doğrudur.

Yine de burada çok fazla dolgu var – Hurston’ın adını kaldırmış olsaydınız, herhangi biri tarafından yazılmış olabilecek sıradan denemeler. 1925’ten Howard Üniversitesi hakkında uzun bir parça, mütevelli heyetinden sayfalarca ifade yazdırıyor. Editörler namlunun altını kazımıyorsa, bir veya iki inç uzaktalar.

Bu kitabın uzun girişi iyi yazılmış ama bir şekilde faydalı değil. Yazarlar, okumak üzere olduğunuz şeyleri size anlatmak ve en iyi alıntıları özenle seçmek için pek çok sayfa ayırıyor. İzlemek üzere olduğunuz filmin 15 dakikalık bir fragmanını izlemek gibi.

İlgili biyografik bilgiler yoktur. Hurston’ın serbest yazarlığı hakkında ne hissettiğini öğrenmiyoruz. Onun için önemli miydi? Editörleri kimdi? Ofislerini ziyaret etti mi? İyi para ödedi mi? Birçok şeyi geri mi çevirdi? Onun parçaları hiç reddedildi mi?

Yazıları The Saturday Evening Post, The American Mercury ve Negro Digest gibi yerlerde yayınlandı. Bazen The Atlantic ya da The New Yorker’ı kurdu, ancak bu dağlara değil, ikincil kayalıklara yerleşmeye karar verdi mi?

Her şeye rağmen bu kitabı beğendim. Hurston’ı okurken, saygınlığının bundan sonra nasıl bir şekil alacağını her zaman merak ediyorsunuz. Tarzı ve kıvılcımı kendisine aitti. Morali yüksek olduğunda, “42. Cadde Kütüphanesi’nin önündeki aslanlar kadar kendini beğenmiş hissediyordu. ”

Farklı bir makalenin sonunda şunları yazdı: “Onlar benim duygularım ve ben onlara bağlıyım. ”