Tabii ki her şeyi söyleyebilirsin, sadece sonuçlarıyla yüzleşmelisin.

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Ev
Kültür
Uwe Tellkamp: Elbette her şeyi söyleyebilirsin, sadece sonuçlarını kabul etmelisin

Perşembe günü Dresden Frauenkirche’de “Gerçek kaç fikre tahammül edebilir?” denildi. Lukas Rietzschel argümanlarla, Tellkamp tekerlemelerle geldi.

Cornelia Geissler

Yazar Uwe Tellkamp, 2017 yılında Dresden'de düzenlediği basın toplantısında fotoğraflandı.

Yazar Uwe Tellkamp, 2017 yılında Dresden’de düzenlediği basın toplantısında fotoğraflandı.Sebastian Kahnert/dpa

Uwe Tellkamp artık sadece nesir yazmakla kalmıyor, aynı zamanda şiir de yazıyor. “Elbette her şeyi söyleyebilirsin / ama sonra sonuçlarına katlanmak zorundasın.” Perşembe günü Dresden Frauenkirche’deki bir etkinlikte verdiği ilk yanıt bu kafiyeyle başladı. Bu ülkede ifade özgürlüğünün durumu soruldu. Çünkü gecenin adı buydu: “Gerçeklik kaç görüş alabilir?” Canlı olarak yayınlandı ve hala internetten erişilebilir.

Geçen yıl önemli bir televizyon haberinde, Thilo Sarrazin’le bir kitap galasında ve Saksonya Başbakanı’yla yaptığı bir söyleşide toplumla ilgili görüşlerini sunabilen, ancak sık sık dışlanmaktan yakınan yazar, yeniden kürsüye çıktı. . Ne söylenebileceğini dikte eden ve diğerlerini susturan güçlü “gazetecileri” hor gördü. “Sanatçıların rollere, ücrete, aşka ihtiyacı var / Özgür fikir kalsaydı bunun bir faydası olmazdı. / Onlar hakkında sessizce düşünürsün, ders bu.”

Yazar ve yazar Lukas Rietzschel memleketi Görlitz'de bir fotoğraf çekiminde

Yazar ve yazar Lukas Rietzschel memleketi Görlitz’de bir fotoğraf çekimindeMatthias Rietschel/dpa

Ayetlerin tarzı, politikacıların Kül Çarşamba günü görünüşlerini anımsatıyor. Yanındaki mikrofondaki adam, kendisi de kısa bir süre önce “Uzay Gezgini” romanını yayımlamış bir yazar olan Lukas Rietzschel’in başlangıçta bu gösteri karşısında hiç şansı yoktu. Tellkamp az önce konuşandan çok daha fazla alkış aldı. Örneğin Rietzschel, “Bazen etiketlerimizde çok hızlı davranıyoruz,” dedi, “tartışmaları zehirliyor.” İnsanların bir adım geri çekilip kendi konumlarını kontrol etmelerini diledi.

Sunucu Alexandra Gerlach’ın acil ricaları sayesinde Tellkamp bir süre sonra gazetelerini geride bırakıp özgürce konuştu. Bunu yaparken, sözde önde gelen medya tarafından siyasi doğrulukla baskı altında hissettiği birkaç alanı defalarca bir araya getirdi: kimlik sorunları, enerji politikası, cinsiyet. Açık konuşmaktan yanadır (ideali Konuşmacılar Köşesidir), ancak politikacılarla yapılan Haberin Detayları tartışmalarında baş editörlere kurallar verildiğini bilir. Moderatör bunu reddedince, “Zaten zaten çevrimiçiysem, onların istediklerini de yazarım” diye karşı çıktı.

Rietzschel Tellkamp’a soruyor: İkna olmaya istekli misin?

Lukas Rietzschel, tartışmalar temel bir temelden yoksun olduğunda bunu zor olarak nitelendirdi. Ona göre, örneğin iklim değişikliği tartışma konusu değil, buna karşı alınacak önlemler tartışılabilir. Bunun üzerine 28 yaşındaki oyuncu, yaşının neredeyse iki katı olan meslektaşlarına döndü: “Size gerçek olarak sunulan her şeyi temelden mi sorguluyorsunuz? Yoksa ikna olmaya hazır mısın?”

Lukas Rietzschel:

Lukas Rietzschel: “Berlin’in en iyi günlerinin geride kaldığını düşünüyorum”

Uwe Tellkamp, kısa bir süre önce Berlin’deki Yeşillerin yavrularını sorunlu bölgelere bırakmayacağını ve okullar nedeniyle Grunewald’a taşınacağını iddia ettiği açıklamasına eklendiği bir karşı soruyla cevap verdi: “Neden? Bana enerji arzını kesmekle ilgili bir şeyler söyleyenler, bana Corona hakkında bir şeyler söyleyenler, barış yanlısı ama şimdi Ukrayna’ya silah getirenler, bana kozmopolit ve renkli olmakla ilgili bir şeyler söyleyen ama kendi çocuklarını başka bir yere koyanlar mı? , neden bu insanların yanında olayım ki her şeye inanırım?” Hükümete ve bilime olan güvensizlik tutumu son aylarda değişmedi.