Sonraki Dalai Lama’yı Bulmak İçin Bir Görevde İkiz Kardeşler

Bakec

Member
GİTTİĞİMDE, BENİ DOĞUDA ARAYIN
Quan Barry
302 sayfa. Panteon Kitapları. 27 dolar.

İkiz kardeşler arasında bir dizi kusurlu telepatik iletişim kurulur. Ağızlarını açmadan birbirleriyle konuşabilirler. Geceleri birbirlerinin rüyalarına kulak misafiri olurlar. Deneyimler iki “kütüphanedeki kitaplar gibi” arasında geçer. İkizlerden biri içtiğinde diğeri akşamdan kalma oluyor.

İkizler, Quan Barry’nin büyüleyici ve zarif yeni romanı olan üçüncü romanının geçtiği 2015’te 23 yaşında olan Mun ve Chuluun’dur. Chuluun, Moğolistan’da bir yanardağın gölgesine sıkışmış bir Budist manastırında okuyor. Mun, Batı tarzı kıyafetler giyiyor ve teknoloji, dövmeler, küfürler ve sigaralarla uğraştığı başkenti Ulan Batur’da yaşıyor. Adamlardan biri sakin, diğeri isyankar. Ürkütücü zihinsel örtüşmeleri, karşılıklı bir kızgınlık kaynağıdır. Her ikiz diğerini kafasından çıkarmak ister.

Bir sonraki Dalai Lama’yı – görevdeki kişinin ölümünün ardından Tibet Budizminin yüzü olacak çocuğu – bulmak için ülkeyi dolaşma göreviyle görevlendirildiklerinde bir araya getirilirler. Kardeşlerin ziyaret etmesi için üç aday var: biri Sibirya’nın altındaki dağlık bölgede, biri dağlık uzak batı eyaletinde ve biri de ülkenin güney kesimlerinde. İki erkek ve bir kız. Tüm küçük çocuklar, her biri, geleneğe göre art arda Dalai Lama olarak bedenlenen orijinal ruhani liderin potansiyel reenkarnasyonudur.

Bu anlamda roman, tanıdık bir arayış biçimini alır. Yolculuk boyunca bir kaza, bir fedakarlık, felaketler, ölüm var. Doğa harikaları ve metafizik bilmeceler var. Yak tereyağı var.

Mun’un kendisi de tarihsel bir figürün reenkarnasyonudur. 8 yaşında, “Karanlıkta Deniz Kabuklusunu Seslendiren Kurtarıcı” Paljor Jamgon’un beşinci enkarnasyonu olarak tanınır. Küçük bir çocuk için uzun bir isim. Mun, YouTube’da geleceğin bir pop yıldızının keşfedilebileceği gibi, uzak çayırlarda “keşfedildi”. Daha sonra -bir şekilde kendi isteği dışında- bir manastıra atanır ve bir dizi sorumluluk üstlenir. Üstüne de ayrıcalıklar yüklenir: öğretmenler, özel bir aşçı, hediyeler, ayrı yaşam alanları. Altın bir yastık mübarek kıçını beşikler.

Manastıra da sürülmüş olan Chuluun, kurumun rutinlerine ve kısıtlamalarına kolayca uyum sağlar. Şarkı söylemekten ve meditasyon yapmaktan hoşlanır. Mun yapmaz – pozisyonunun gerektirdiği bitmeyen şefkati göstermektense at sırtında oyun oynamayı tercih eder ve inatçılığı fısıltıların dolaşmasına neden olur. Bazı keşişler, Mun’un maddi ayrımları hak edip etmediğini sorgular. Bir meslektaşına bir hata yapılıp yapılmadığı sorulur – belki de liderliğin yanlış kardeşi bir reenkarnasyon olarak tanıdığını öne sürer.

Sonunda -başlangıçta bulutlu olan koşullar altında- Mun cübbesinden vazgeçer ve şehre giden yolunu bulur, Chuluun’u kaligrafi pratiği yapması ve terk edilmişlik duygusu üzerine derin derin düşünmesi için geride bırakır. İkisi yeniden bir araya gelmeye zorlandıklarında, aralarında bir kin uçurumu oluşur. Çatışma, Dalai Lama’nın varisini ararken, Moğolistan’ın bozkırlarında ve kum tepelerinde köhne bir arabayla yolculuklarını dönüşümlü olarak körükler ve engeller.

“Ben Gittiğimde, Beni Doğuda Ara”, Barry’nin Massachusetts kıyılarında geçen ve bir alanla ilgili olan gazlı ve manyak “We Ride Upon Sticks” adlı önceki romanından çılgınca bir ayrılış. hokey takımı, büyücülük, ergenlik hormonları ve Emilio Estevez. Yeni roman inanç, tarih, dil ve özlem üzerine odaklanıyor.

Quan Barry, yeni romanı “Ben Gittiğimde, Beni Doğuda Ara”. Kredi… Jim Barnard

Barry’nin büyüye olan sonsuz ilgisi, aralarındaki bağ dokusudur. iki kitap, ancak bir romancı olarak dev bir adım attı – “We Ride Upon Sticks” canlı ama biraz dağınık bir boğuşmaydı, bu göz kamaştırıcı bir başarı. Biçim ve konu, bir kişinin okuma metabolizmasını değiştirmek için kitapta bir araya geliyor: Ritimler düzyazıdan çok duaya benziyor ve bulmaca benzeri olay örgüsü, kaymayan bir gözün kolayca gözden kaçırabileceği alçakgönüllü cümlelerde ifşalar veriyor.

Roman, görünüşte uyanıklığı geliştirmek için tasarlanmış biçimsel özelliklerle doludur – ve yaparlar. İçindekiler, bölüm başlıklarından değil, resimli dokuz sembolden oluşur. Kronolojik oyunlar boldur. İfadeler metin boyunca tekrarlanır. Chuluun’un anlatımı birkaç zaman dilimi arasında parıldıyor. Tüm roman geçmiş zaman kullanılmadan yazılmıştır.

Tüm bu teknik sihir, Barry’nin yorucu bir kitap yazmış gibi görünmesine neden olabilir, ancak onu okumak yumuşak çimenlerin üzerinde yürümekten daha zor değildir. Bu şekilde, bana Susanna Clarke’ın ustaca “Piranesi”ni hatırlattı – bir gizem olduğu kadar bir felsefe eseri olan diğer son roman. “Piranesi”de olduğu gibi, buradaki gizem tamamen kimlik etrafında döner: Bu bir whoisit olmaktan ziyade bir whoisit’tir . Chuluun göründüğü kadar dindar mı? Sürekli olarak vazgeçme konusundaki ısrarı, bir kendini aldatma biçimi midir? Kardeşini ne kadar iyi tanıyor? Yoksa kendisi mi?

Romanın başlarında, Chuluun, kendisinin ve erkek kardeşinin bir karga ile doğduklarını açıklar – her birinin yüzleri ince bir amniyotik zar tabakasıyla örtülüdür. Edebiyatın başka bir karnabaharı olan David Copperfield hemen akla geliyor. Barry’nin romanı boyunca Dickens’ın tatlı ve şaşırtıcı yankıları var. Kitabın epizodik yapısında ve ahlaki yoğunluğunda bulunabilirler; anlatıcısının kendini yaralamasında; (“Merhamet ve Öfkenin Bir Karışımı”, “Felaket!”)

Bunun dünyanın en tuhaf giriş çizgisine katkıda bulunduğunu düşünüyorsanız – “Bir Budist duygusal eğitim ile stilistik yenilik… artı ikizler!” – hatalı değilsin. Bu romanın imkansızlığı tam olarak onun büyüsüdür.