Sözlerin Başarısız Olduğu Yerde Mizah Parıldar

Bakec

Member
ÇALIŞAN BİR KALP,Rob Delaney tarafından

Yazar, oyuncu ve komedyen Rob Delaney yeni anı kitabı A Heart That Works’te içinde bulunduğu durumun temel gerçeklerini tekrarlayıp duruyor: “Oğlum öldü mü? Hastalandı ve onu iyileştiremediler ve öldü mü? Ve şimdi o öldü mü?”

2 yaşındaki Henry’nin beyin kanserinden ölümünün ardından sersemleyen Delaney, gerçekleri yalnızca kendisi için tekrarlamakla kalmaz, aynı zamanda herkese anlatma dürtüsünü de hisseder. Tanıdıklarını kendi çocuklarının ölümlerini hayal etmeye zorlamamak için dilini ısırıyor. Onlara unutulmaz ayrıntılarla saldırdığını hayal ediyor. “Rigor mortis başladıktan sonra 2 yaşındaki çocuğumun vücudunu tuttuğumu unuttun mu?” söylemek istiyor. “Siyah lastik bir torbaya sıkıştırılmış ve yabancılar tarafından evimden alındığını gördüğümü biliyor muydun?”

Neden böyle bir acıyı tekrar ziyaret etme zorunluluğu? Delaney şöyle açıklıyor: “Kederin bana yaptığı şeylerden biri de bu. Beni anlamanı istememe neden oluyor.

Ne yazık ki, başkalarının onun kederini anlamasını beklemenin aldatıcı olduğunu biliyor, çünkü bir çocuğu kaybetmemiş olanlar – eskiden olduğu gibi insanlar – kendi deneyimsizlikleriyle sınırlıdır, kendilerini koruyan korkuluklardan bahsetmiyorum bile. zihinler. Şöyle yazıyor: “Ebeveyn olduğunuzda ve çocuğunuz yaralandığında ya da hastalandığında, sadece onların iyileşmesine yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda genel inanca da kapılırsınız. Yapabilmek İyileşmelerine yardımcı olun.” Bu inancı gerçeklik olarak kabul etmek insanın doğasında vardır.

Yas tutan ebeveynlerin anılarında bazı benzerlikler olduğu açıktır; en iyilerini benzersiz kılan, her yazarın sesidir. Bir noktaya kadar Jayson Greene’in küçük kızının ölümüyle ilgili muhteşem anı kitabı “Once More We Saw Stars” aklıma geldi. Gerçekten de, 2013’te ilk anısını yayınlayandan daha olgun bir yazarın eseri – çılgın, günah çıkarma “Rob Delaney: Anne. Kadın eş. Kardeş. İnsan. Savaşçı. Şahin. kıstas. Türban. Lahana.” Bazıları tarafından kaçınılmaz olarak “çiğ” olarak tanımlanacak olsa da, önceden buna karşı çıkmak istiyorum. Doğru, kitap alev alev yanan öfke ve umutsuzlukla aydınlanıyor: “Keşke bir mutfak bıçağı alıp kendine saplasan… deriyi, yağı, kasları ve iç organları parçala ve çocuğunu tekrar içinden çekebilseydin.” ve onları öpün, sarılın ve ilk seferinde düzeltemediğiniz şeyi çılgınca düzeltmeye çalışın.”

Keder ve Kayıpla Başa Çıkmak

Sevilen birinin kaybını yaşamak evrensel bir deneyimdir. Ancak acıyı deneyimleme ve acıyla baş etme biçimlerimiz büyük ölçüde farklılık gösterebilir.

• Uzmanlar Ne Diyor? : Psikoterapistler, yasın çözülmesi gereken bir sorun değil, hangi biçimde olursa olsun yaşanması gereken bir süreç olduğunu söylerler.
  • Nasıl Yardım Edilir: Ani bir kayıp yaşamak özellikle travmatik olabilir. Yas tutan birine desteğinizi sunmanın bazı yolları.
  • Yeni Bir Teşhis:Amerikan Psikiyatri Birliği’nin teşhis kılavuzuna yeni bir giriş olan uzun süreli yas bozukluğu, bir kayıptan sonra uzun süre mücadele etmeye devam edenler için geçerlidir.
  • Kederin Biyolojisi: Keder sadece psikolojik bir deneyim değildir. Vücudu da etkileyebilir, ancak etkileri hakkında pek çok şey bir sır olarak kalır.
Bununla birlikte, Delaney’nin ustalıkla yaptığı, anıları ve konu dışına çıkmaları hassasiyetle dağıtan ve etkileyici bir kontrolle duygusal hacmi modüle eden büyüleyici sarmal anlatı hakkında az pişmiş veya cilalanmamış hiçbir şey yok. Oğlunun ölümüne değiniyor, yabancıların görünmez yüklerine dair dokunaklı bir düşünceye dalıyor ya da Amerikan sağlık deva sistemine küfürlü bir tokat atıyor, sonra tekrar tekrar merkezi kaybına geri dönüyor. Ağlayacak mısın? Evet, ruhun olmadığı sürece. Ayrıca nefes almak için alanınız olacak.

Ve güleceksiniz, çünkü bu kitap genellikle mucizevi bir şekilde komik – bu, Delaney’nin stand-up komedisinin veya Sharon Horgan’la yarattığı televizyon dizisi “Felaket”in hayranlarını şaşırtmayacak bir gerçek. Saçma sapan dokunuşu, normalde sıradan olan cümleleri şakayla dolduruyor. Bebek Henry, “hoş ve pürüzsüz küçük bir külçedir.” Londra’da üç küçük oğlanla bir apartman dairesinde yaşamak, “şehrin kenarındaki harap bir hayvanat bahçesi” gibi hissettiriyor.

En karanlık anlardan bazıları bile ışıkla kesilir. Kayınpederi “Keşke Henry yerine ben olsaydım” diye ağladığında Delaney, “Biz de ağlıyoruz, Richard” diye yanıt verir. Aile o anda gözyaşları içinde gülüyor, ben de bunu okurken güldüm. Kimse anne babamızın ölmesini istemez ama yaşlıların çocuklardan önce gitmesi tercih edilen bir düzen değil mi? Gülüyoruz çünkü bu doğru. Ve bu kitapla ilgili başka bir mucize: Okurlar bu baba-oğul ilişkisinin ayrıntılarıyla ilgili olsun ya da olmasın – örneğin, hiç trakeostomi deva uygulamak zorunda kalsanız da kalmasanız da – paylaştığımız sevinçleri ve kalp kırıklıklarını fark etmemek imkansızdır. İnsanlık Hali. Kopyamın kenar boşluklarına en sık yazdığım kelime şuydu: EVET.

Mizah anlık bir dinlenme sağlayabilir, ancak bu aileyi Henry’nin uzun aylarca süren hastalığı, hastaneye yatışları ve ameliyatları boyunca ayakta tutan şey, birbirlerine olan bağlılıklarıdır. Delaney ve karısı Leah, “sıcak bir banyo” hissi veren garip bir rahatlık olan korku filmleri izleyerek yatakta saklanıyorlar. Tedaviye devam etmenin Henry’nin acısını artıracağı, hayatını kurtarmayacağı anlaşıldığında, “Onu sevmek, kanserin yayılmasına ve onu öldürmesine izin vermemiz gerektiği anlamına geliyordu” sonucuna varıyorlar. O halde birbirlerine, geniş ailelerine ve Henry’nin iki ağabeyine sımsıkı sarılarak kaçınılmaz olanı beklerler. Pek çok şey dayanılmaz bir şekilde kontrollerinin dışındadır ama kalplerinin atmaya devam etmesinin mümkün olduğunu öğrenirler: “Cehennemdeydik ve birbirimizi seviyorduk.”

Bu, bu kitabın harika mesajı olduğu ortaya çıkıyor. Delaney’nin açılış sayfalarında, “Doğru olsun ya da olmasın, gerçekten inanıyorum ki, insanlar ailemin hissettiklerinin ve hala hissettiklerinin bir kısmını hissetselerdi, bu hayatın ve bu dünyanın gerçekte ne olduğunu bileceklerine gerçekten inanıyorum.” ” Ve bu nedir?Düşündüm.

Kitabın sonunda cevabımızı almış oluyoruz. “Çalışan Bir Kalp”, kayıp bir oğula ve ondan sağ kurtulan aileye bir övgü niteliğinde olabilir; keder gezegenlerinde kendilerini yalnız hisseden yaslı ebeveynlere uzatılan bir el olabilir; ama en önemlisi, her yerdeki insanlara sevginin rehberliğinde büyük ve küçük seçimler yapmaları için umut dolu bir ricadır. Yapsaydık nasıl bir dünya olurdu.

Henry’nin vefatından sonra Delaney, arkadaşlarının ve bakıcılarının haberlere nasıl tepki verdiğini değerlendirerek, beceriksiz olanlarla empati kuruyor. Böyle bir kayba yanıt vermenin mükemmel bir yolu yoktur, tıpkı ölüleri geri getirmenin ve insan dili gibi ilkel bir dili kullanarak bu beyhudeliğin nasıl hissettirdiğini yeterince aktarmanın bir yolu olmadığı gibi. Tüm çabalarımıza rağmen, onu deneyimlemiş olanlar ile yaşamamış olanlar arasında her zaman aşılmaz bir uçurum olabilir.

Bu parlak hatıranın en büyük hayranlığı hak etmesi için daha fazla neden var. İmkansızı denediğini bilen Rob Delaney, yine de bunu yapmaya koyuldu.

Mary Laura Philpott, “Bomba Sığınağı: Aşk, Zaman ve Diğer Patlayıcılar” kitabının yazarıdır.

ÇALIŞAN BİR KALP |Rob Delaney tarafından | 196 sayfa | Spiegel ve Grau | 25 dolar