PEN Berlin'den neden ayrıldı?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Yazar Behzad Karim Khani, Berliner Zeitung'a ayrıntılı bir röportaj verdi ve bu röportaj 20/21 hafta sonu Berliner Zeitung'da yayınlandı. Ekim 2024 ve çevrimiçi olarak yayınlandı. Alman edebiyat dünyasından neden rahatsız olduğunu, Orta Doğu söyleminin kendi çevresinde nasıl geliştiğini ve PEN Berlin'den neden ayrıldığını anlatıyor.

“İran'dan, bir yazarın, bir gazetecinin belli bir ahlak anlayışına sahip olduğu bir toplumdan geliyorum. Yazarlar yazdıklarından dolayı hapse girerler. Ve dışarı çıktıklarında kaldıkları yerden başlayıp tekrar içeri giriyorlar. Bir yazara, bir entelektüele dair fikrim, belli bir iktidar eleştirisinin onun doğasında var olduğudur. İktidara uyum sağlayan insanlarla çok az işim var. İktidara boyun eğen yazarlarda bu durum daha da az, iktidara boyun eğen yazarların birliğinde ise durum hiç de farklı değil.”

PEN Berlin daha fazla tazelik, çeşitlilik, zamanın ruhu ve ilericilik konusundaki sözlerini tutmadı. Ayrıca bir yazarlar derneğinden daha fazla entelektüel derinlik bekliyordu. “Bunun yerine Fleischhauer'lar, Ahmad Mansour'lar, Jan Feddersenler, Stefan Laurin'ler ve geçen yüzyıldan kalma karmaşık, korkunç pozisyonlarla panellerde oturan bazı ikinci lig gazetecileri var. Ne yaparlarsa yapsınlar, ama bu benim haddime değil. Bu benim için çok zayıf, çok yavaş, çok yetersiz ve sıkıcı.” Behzad Karim Khani de PEN Berlin sözcüsü Deniz Yücel'i eleştiriyor.

Röportajın tamamını çevrimiçi olarak veya bu hafta sonu Berliner Zeitung'da basılı olarak okuyun.