Kıymalı Lazanya

AliDayı

New member
Kıymalı Lazanya Tanımı İçin Materyaller

• 1 paket lazanya
  • 300 gram dana kıyma
  • 1 adet havuç
  • 1 adet kapya biber
  • 1 adet yeşil biber
  • 1 orta uzunluk soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 buçuk su bardağı domates püresi
  • 1 su bardağı kaynar su
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pulbiber
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
Beşamel sos için;

• 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı un
  • 3 su bardağı süt
  • Tuz
  • Karabiber
Ortası ve üzeri için;

• Kaşar peyniri rendesi
Kıymalı Lazanya Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Tavaya sıvı yağı alalım. Havucu rendeleyelim ve tavaya alalım. Biraz kavurduktan daha sonra doğradığımız soğanı, biberleri ve rendeleğimiz sarımsağı katalım ve kavurmaya devam edelim.
  2. Kıymayı ekleyelim. bir süre kavurduktan daha sonra salçayı ve domates püresini ekleyelim. Fokurdamaya başlayınca tuz ve baharatları ekleyelim. Son olarak kaynar suyu da ekleyip 5 dakika kaynadıktan daha sonra ocağı kapatalım.
  3. Beşamel sos için tencereye tereyağ ve sıvı yağı alalım. Yağ eridikten daha sonra unu ekleyip bir süre kavuralım. Akabinde sütü ekleyip başından ayrılmadan daima karıştıralım. Tuz ve baharatı da ekleyip yavaşça kıvam almaya başlayınca ocağın altını kapatalım.
  4. Öncelikle ben kare küçük borcama 2’li biçimde 5 kat olacak biçimde yaptım. Bu kısmı siz kişi sayınıza göre ister 3’lü yapın hepsini kullanın, ister benim üzere bu kısım size kalmış.
  5. Yapacağımız kabın yerine bir ölçü harç yayalım, üstüne beşamel sos, peşine yan yana lazanya koyalım (Görselde var)
  6. Her kata sırayla kıymalı harç, beşamel sos, kaşar peyniri rendesi ekleyelim ve lazanyaları dizelim. En son kata lazanya, beşamel sos ve kaşar rendesi ekleyin.
  7. Evvelden ısıttığımız 180 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim. Fırından aldıktan 5 dakika daha sonra servis edelim. Afiyet olsun ????????.
Kıymalı Lazanya Tanımı Fotoğraflı Yapılışı