Kaydedilmeyen Word Evrakı Nasıl Kurtarılır?

anlatamadım

New member
Acil bir evrak yetiştirmemiz gerektiğinde yahut dalgın olduğumuz vakit içinderda, yapmamız gereken kimi kıymetli süreçleri unutabiliyoruz. örneğin, acil bir proje yetiştirirken hazırladığınız Word evrakını kaydetmeyi kesinlikle unutmuşsunuzdur. Hatta, birebir vakitte tahminen de ezkaza bir word belgesini kalıcı olarak silmişte olabilirsiniz. Biz de sizler için, kaydedilmeyen veya silinen word belgesini kurtarma nasıl yapılır sorusunu yanıtlayacağız.

Bir belgeyi kaydetmeyi unuttuğunuzda yahut sildiğinizde, “artık bunun geri dönüşü yok” niyetine kapılıyor olabilirsiniz. Ama endişelenmeyin, durum hiçte o denli değil. Microsoft Office programları son geldiği haliyle evraklarınızı kaybetseniz bile dolaylı yollardan bulmanıza imkan tanıyor. Dilerseniz daima birlikte silinen yahut kaydedilmeyen word belgesini kurtarma nasıl yapılır, buna bakalım.

Kaydedilmeyen Word belgesi nasıl kurtarılır?

Yöntem #1: Süreksiz evraklar yardımıyla
Yöntem #2: Otomatik kurtarma özelliği yardımıyla
Yöntem #3: Doküman kurtarma özelliği ile
Silinen Word evrakları nasıl geri getirilir?
Yöntem #1: Geri Dönüşüm kutusu ile
Yöntem #2: Temp klasörü üzerinden
Yöntem #3: Belge geçmişi özelliği ile

ilk vakit içinderda, Microsoft Word’de otomatik kaydetme özelliği nasıl açılır?

• Adım #1: Microsoft Word’u başlatın
  • Adım #2: Yeni bir sayfa açın
  • Adım #3: Sol üst kısımda bulunan Evrak seçeneğine ve akabinde Farklı Kaydet’e tıklayın
  • Adım #4: Microsoft OneDrive hesabınız açık değilse, oturum açın
  • Adım #5: Alt klasörleri görüntüleyin
  • Adım #6: Kaydetmek istediğiniz evrak ismi girin ve Kaydet’e tıklayın
Her şeydilk evvel, otomatik kaydetme özelliğinizin kesinlikle olarak faal olması gerekmektedir. Siz kaydetmeseniz bile, Microsoft kesinlikle dosyasınızın bir yedeğini saklayacaktır. Bu sayede, siz belgenizi kaydetmeseniz bile anlık olarak alınan otomatik kayıtlar yardımıyla yinedan belgenizi açabileceksiniz. Bu niçinle, kullandığınız tüm Microsoft Office uygulamalarında otomatik kaydet özelliğini etkin tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Kaydedilmeyen bir Word belgesi nasıl kurtarılır?

Yöntem #1: Süreksiz evraklar yardımıyla

• Adım #1: Bilgisayarım’ı sekmesini açın
  • Adım #2: C: diskine tıklayın
  • Adım #3:C:/Kullanıcılar/KullanıcıAdı/AppData/Local/Microsoft/Office/UnsavedFiles klasörüne ilerleyin.
  • Adım #4: Kaydetmediğiniz evrakın tarihini denetim ederek üzerine tıklayın ve yinedan başlatın.
Bu belge dizinine ulaştığınızda, Microsoft Word’un otomatik kaydetme özelliği ile kaydettiği yedeklere çarçabuk ulaşabilirsiniz. Bu sayede, kaydetmediğiniz evraklarınızı hiç vakit kaybetmeden kullanmaya devam edebilir yahut Farklı Kaydet seçeneği ile kayıt edebilirsiniz. Şayet, bu süreçleri yapamam diyorsanız, birebir belgeye Microsoft Word üzerinden de ulaşabilirsiniz:

• Adım #2: Sol üst kısımda bulunan Belge sekmesine tıklayın
  • Adım #3: Belgeyi Yönet seçeneğine tıklayın ve akabinde Kaydedilmemiş Dokümanları Kurtar seçeneğini seçin.
  • Adım #4: Karşınıza açılan belgeden kaydetmediğiniz belgeyi yenidendan seçerek başlatın.
  • Adım #5: Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın ve evrakınızı olağan bir halde kaydedin.
Yöntem #2: Otomatik kurtarma özelliği yardımıyla

• Adım #2: Sol üst kısımda bulunan evrak sekmesine ve akabinde Seçenekler sekmesine tıklayın.
  • Adım #3: Sol tarafta bulunan seçeneklerden Kaydet seçeneğini seçin
  • Adım #4: Karşınıza çıkan bilgiler içinden, otomatik kurtarma evrak pozisyonunu kopyalayın ve bu sekmeyi kapatın.
  • Adım #5: Windows + R tuşlarına basın ve kopyaladığınız belge pozisyonunu arama kısmına yapıştırın.
  • Adım #6: Açılan evraktan, kaydedilmemiş belgenizi bulun ve kopyalayın.
  • Adım #7: Microsoft Word’e geri dönün, ve Evrak > Aç sekmelerine gidin.
  • Adım #8: Kopyaladığınız belgeyi, belge seçme kısmına yapıştırın.
Yukarıdaki adımları takip ederek, otomatik kaydetme özelliği yardımıyla yedeği alınan belgelerinizi farklı bir yolla bir daha geri kazanabilirsiniz. Şayet belgeniz açılmıyorsa, Evrak > Aç sekmesine evrakın ismini yapıştırdıktan daha sonra, “Aç” butonunun yanında bulunan seçeneklerden “Aç ve Onar” seçeneğine tıklayarak başlatın.

Yöntem #3: Doküman kurtarma özelliği ile

• Adım #2: Eğer belgeyi kısa bir süre evvel başlattıysanız, evrak kurtarma özelliği sizi karşılayacaktır.
  • Adım #3: Doküman kurtarma özelliği listesi içerisinden kaybettiğiniz belgeyi bulun ve yenidendan başlatın.
Microsoft Word, bir anda bilgisayarın kapanması üzere ani gerçekleşen durumlarda bir sorun olduğunu anlıyor ve doküman kurtarma özelliğini faal ediyor. Bu sayede, siz yenidendan Microsoft Word’u başlatmış olduğunızda, kaybolan evraklarınız karşınıza listeleniyor ve siz hakikat belgeyi seçip, süreçlerinize devam ediyorsunuz .

Silinen Word belgeleri nasıl geri getirilir?

Yöntem #1: Geri Dönüşüm kutusu ile

• Adım #1: Masaüstüne gidin
  • Adım #2: Geri dönüşüm kutusunu başlatın
  • Adım #3: Kaybettiğiniz Word evrakını bulun
  • Adım #4: Sağ tıklayın ve Geri Yükle seçeneğine tıklayın
  • Adım #5: Word Evrakınız, en son silindiği pozisyona yinedan geri dönecektir.
Eğer geri dönüşüm kutusunu boşaltmadıysanız, üstteki adımları takip ederek sildiğiniz dokümanları kolaylıkla geri getirebilirsiniz. Word de dahil olmak üzere, ezkaza sildiğiniz birçok belgeyi yahut belgeyi, geri dönüşüm kutusu içerisinden geri getirebilirsiniz.

Yöntem #2: Temp klasörü üzerinden

• Adım #1: nazaranv çubuğu üzerinden Orta özelliğini çalıştırın (Windows + R)
  • Adım #2: %Temp% yazın ve Enter’a tıklayın
  • Adım #3: Karşınıza çıkan evraklar içinde, word belgenize ilişkin yedekleri aramaya başlayın. (Word evrakları ekseriyetle ~ ile başlayan belgelerdir. Bu niçinle bulmanız daha da kolaylaşır.
Temp klasörü, bilgisayarınızda yaptığınız birden fazla hareketin yedeğini ya da depolamasını biriktirir. Bu sayede, sildiğiniz word belgesinin kalabilecek yedeklerine buradan ulaşabilirsiniz. tıpkı vakitte, sırf Word ile kalmayıp başka belge ve evrak çerezlerinize de buradan ulaşabilirsiniz.

Yöntem #3: Belge geçmişi özelliği ile

• Adım #1: Başlat menüsüne Belge Geçmişi yazın ve Enter’a tıklayın
  • Adım #2: Dosya Geçmişi Ayarları’nı seçin
  • Adım #3: şahsi belgeleri geri yükle seçeneğini seçin
  • Adım #4: Geri yüklemek istediğiniz yedeklemeleri seçin
  • Adım #5: Yedeği bulduktan daha sonra Geri yükle butonuna tıklayın
Bu sayede silinen ve yedeği bulunan belgelerinizi yinedan muvaffakiyetle geriye yükleyebilirsiniz. Bu özellik, sadece Windows 10 ve üstü işletim sistemlerinde çalışıyor. Yani Windows 7, XP, 8 üzere işletim sistemlerine sahipseniz, ne yazık ki bu özellikten yararlanamazsınız.

Sizler için silinen word belgesini geri getirme ve kaydedilmeyen word evrakını kurtarma adımları nelerdir, bunları anlattık. Şayet Microsoft Office uygulamalarını sık olarak kullanıyorsanız, bu usul meseleler başınıza kesinlikle gelmiş olmalıdır. Sizler daha evvel bu üslup meseleler ile karşı karşıya kaldınız mı? Kendi tahlillerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!