Jane Smiley, Okuyucuların Daha Çeşitli Kitapları Kucaklamalarını Diliyor

Bakec

Member
Komodininizde hangi kitaplar var?

“Mythos: The Greek Myths Reimagined”, Stephen Fry, “The Hollow Land”, Jane Gardam, “Young Eliot: From St. Louis to ‘The Waste Land,'”, Robert Crawford, “Either/Or” Elif Batuman, “Grand Avenue: A Novel in Stories”, Greg Sarris, “The Blessing”, Nancy Mitford.

En son okuduğunuz harika kitap hangisi?

Geraldine Brooks’tan “At”. Brooks’un tüm romanlarını ve atlar ve yarışlarla ilgili pek çok kitap okudum ama bu bir keşif. Dünyanın dört bir yanına sıçrar (Georgetown’da başlar, ardından Sidney, Avustralya’ya gider, daha sonra 19. yüzyıla doğru ilerler) ve erken dönem at yarışlarının bazı gizemlerini keşfetme ve açığa çıkarma arayışına dönüşür. Konu dramatik olabilse de üslup konuşkan ve eğlencelidir. Mükemmel bir yarış atı ve gelmiş geçmiş en iyi babalardan biri olan at Lexington da dahil olmak üzere her karakter dikkatli ve inandırıcı bir şekilde keşfedildi. Dönem (1850’ler) göz önüne alındığında pek çok dram var, ancak Brooks bunu mükemmel bir şekilde hallediyor. Ayrıca yarış arkası ve biyoloji bilimi hakkında da çok şey açıklıyor. Kendi kitabım da dahil olmak üzere şimdiye kadar okuduğum en iyi at kitabı.

Yakın zamanda ilk kez okuduğunuz klasik romanlar var mı?

“Klasik” derken neyi kastettiğinizi tam olarak bilmiyorum ama geçenlerde Octavia Butler’ın “Kindred” kitabını okudum ve “klasik” herkesin okuması ve öğrenmesi gereken bir kitap anlamına geliyorsa, o kitap budur. Yıllar önce satın aldım ve birçok rafımdan birinin üzerinde duruyordu. Gördüm, kapağını açtım ve bir günde okudum. Bazı atalarının ailesinde köle olmakla şu anki hayatını Los Angeles’ta yaşamak arasında gidip gelen anlatıcının tasviri insanın içini burkuyor.

Yaklaşık bir yıl önce George Eliot’un “Felix Holt, the Radical” adlı eserini de sesli kitap olarak dinledim. Sesli kitapları dinlemeyi seviyorum çünkü onları kelimesi kelimesine duyuyorsunuz ve gözden geçiremiyorsunuz. Eliot’ın kitabını okumayı denediğimde, 19. yüzyıl İngiliz siyasi sisteminin bir yorumu olarak gördüm ve “Middlemarch”ı her zaman sevmiş olmama rağmen bitirmedim. Ama kitabı okurken, Eliot’ın sesli kitapta çok belirgin olan mizah anlayışını anlayamadım. Felix Holt, George Eliot’ın kim olduğu ve onun nasıl düşündüğü konusundaki algımı genişletti.

Harika bir kitap kötü yazılabilir mi? Başka hangi kriterler kötü düzyazının üstesinden gelebilir?

“Kötü yazılmış”ı nasıl tanımlayacağımı mühlet etmiyorum. Yaklaşık 20 yıl önce “Moby-Dick” okuduğumu, biraz ilgiyle okuduğumu ve ertesi gün onunla ilgili her şeyi unuttuğumu hatırlıyorum. Aynı sıralarda “Ulysses”i okudum ve neredeyse hiçbir şey anlamasam da okurken kafamda canlandırdığım görüntüler zihnimde takılıp kaldı. Ayrıca, diyelim ki 18. yüzyıl romanlarının arkaik üslubunun bugün “kötü yazı” gibi görünebileceğini düşünüyorum, ancak arkaik üslubun özellikleri, yazarların ve okuyucuların kitapların yazıldığı dönemdeki olaylar hakkında nasıl düşündükleri konusunda bilgilendiricidir. yazılı.

Ülkü okuma deneyiminizi anlatın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Küvette ve yatakta okuyarak büyüdüm. Şimdi jakuzimizde (104 Fahrenheit derece) okudum. Kuşları okumak ve dinlemek, titreyen gölgelere veya yıldızlara bakmak, sonra kitabıma geri dönmek rahatlatıcı.

Kimsenin duymadığı favori kitabınız hangisi?

James Shapiro’nun “Lear Yılı”. Standart inanış, Shakespeare’in hayatı hakkında fazla bir şey bilemeyeceğimizdir, ancak Shapiro, Shakespeare’in “Lear”, “Macbeth” ve “Antony and Cleopatra” yazarken neler olup bittiğini ayrıntılı bir şekilde keşfederek hayatını açar. O, mesleğinde zamanının bir adamının hayatını kazanmaya devam ederken tanık olacağı ve anlamaya çalışacağı şeyleri inandırıcı bir şekilde anlatıyor. Okurken, Bay Bill ile sokakta yürüyormuş gibi hissettim.

Beth Hoffman’dan “Çiftliğe Bahse Girin”. Bu, Hoffman’ın kocasıyla birlikte San Francisco’dan Iowa’daki çiftliğe taşınarak ve kontrolü ele alarak kocasının aile çiftliğini kurtarma girişiminin dürüst bir anlatımıdır ki bu Hoffman’ın sahip olduğundan çok daha zor (ve ufuk açıcıdır) zaman zaman kocasının ailesini ziyaret ettiklerinde düşündüler ve sonra harekete geçmeye karar verdiler. Bazen çiftçilikle ilgili haberler okuruz, ancak bu, onun hem fiziksel hem de finansal açıdan ne kadar tehlikeli ve çekici olduğunun çok daha ayrıntılı bir açıklamasıdır.

21 yaşından önce herkes hangi kitabı okumalı?

“David Copperfield”, çünkü 19. yüzyıl İngiltere’sini (hem ortam hem de dil) anlamak için bir Dickens romanı okumalısınız ve bu en akıcı ve görselleştirmesi en kolay olanıdır.

40 yaşına kadar kimsenin okumaması gereken kitap hangisidir?

İlk seferde pantolonlarını korkutan her neyse. Benim için bu, okul için “The Scarlet Letter”ı okuduktan sonra denediğim “The House of the Seven Gables” olurdu.

Bugün çalışan romancılar, oyun yazarları, eleştirmenler, gazeteciler, şairler gibi yazarlardan en çok hangilerine hayranlık duyuyorsunuz?

Isabel Wilkerson, David Hackett Fischer, Geraldine Brooks, Laila Lalami, Annette Gordon-Reed.

Herhangi bir kitabı suçlu zevkler olarak görüyor musunuz?

Kitap okuduğum için asla suçluluk duymam ama Randy Rainbow’un “Kendimle Oynamak” konusunda kendimi suçlu hissetmemi istediğini düşünüyorum.

Bir kitap sizi hiç başka birine yakınlaştırdı mı veya aranıza girdi mi?

Üzerinde çalışırken ona “At Cenneti” okuyarak kocamı etkiledim.

Son zamanlarda bir kitaptan öğrendiğiniz en ilginç şey nedir?

David Hackett Fischer ve James C. Kelly’nin Virginia Colony’nin batıya nasıl ve neden yayıldığına dair “Bound Away” sayesinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki batıya doğru hareketin ayrıntıları. Yazarlar, kolonistlerin neden ayrıldığını, nereye gittiklerini ve yanlarında getirdiklerinin Amerikan tarihini nasıl şekillendirdiğini anlıyor. Benim için çok kişisel olan bir kitap, büyüdüğüm St. Louis şehrinin çok sıkıntılı tarihi hakkında Walter Johnson tarafından yazılan “Amerika’nın Kırık Kalbi” idi. Johnson’ın gösterdiği gibi, “Lewis ve Clark keşif gezisinden 2014’te Michael Brown’ın polis tarafından öldürülmesine ve Black Lives Matter’ın lansmanına kadar, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde merkezi olduğunu düşündüğümüz olayların çoğu St. Louis’de meydana geldi.” Biraz iç karartıcı buldum ama Johnson’ın umudu var. Ayrıca David Graeber ve David Wengrow’un yazdığı “The Dawn of Everything”in büyük bir hayranıydım çünkü bu kitap, mevcut dünyamızı görme biçimimize meydan okuyor ve onu daha önceki ve farklı yaşam biçimlerinin kültürüyle karşılaştırıyor.

Daha fazla yazarın hangi konularda yazmasını istersiniz?

Bence bugün edebiyat sahnesi son derece çeşitli ve keşfedici. Ekoloji, mit ve din tarihi, tarihin bize okulda öğretilmeyen yönleri hakkında, kurgu dünyasına daha önce girmemiş pek çok karakterin yaşamları ve duyguları hakkında pek çok kitap var. 2000 diyelim. Dünyanın diğer yerlerinden giderek daha fazla kitap İngilizceye çevriliyor, bu nedenle diğer kültürlere erişimimiz de artıyor. Bence soru, daha fazla yazarın ne hakkında yazması gerektiği değil, daha fazla okuyucunun ne okuması gerektiğidir. Okuyucular için kendileri gibi insanlar hakkında romanlar okumak her zaman cazip gelmiştir. Okuldaki edebiyat derslerinin faydalarından biri, çocukların kendileri gibi olmayan insanlarla erken tanışmalarıdır.

Özellikle hangi türleri okumaktan hoşlanırsınız?

Tarihten, gerçekçi romanlardan, komik romanlardan ve ara sıra gizemden hoşlanırım.

“Tehlikeli Bir İş” bir cinayet gizemidir – diğer çalışmalarınızdan farklı. Hangi kitaplar sizi suç kurgusuna bağladı?

Aslında, 80’lerin ortalarında bir cinayet gizemi – “Yinelenen Anahtarlar” yazdım. Agatha Christie’yi sevdiğim için yaptım ve “Grönlandlılar”ı yazmaya devam edebilmek için bir olay örgüsü kurmayı öğrenmenin iyi bir yolu olacağını düşündüm. Gizem okuma tarihimde Nancy Drew ile başladım, Sherlock Holmes’a, ardından Agatha Christie’ye ve ardından Dick Francis ve Sue Grafton’a geçtim.

En sevdiğiniz kurgusal dedektif kim?

Kinsey Millhone.

Ve en iyi kötü adam?

“Baskervillerin Tazısı”ndaki tazı.

İyi bir gizemi oluşturan nedir?

Hem okurken tahmin edemeyeceğiniz hem de bitirdiğinizde anlaşılabilecek karmaşıklık ve kaldırabileceğiniz kadar gerilim.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Sadece onlara takılıp düşmemek için onları yoldan çekerek.

İnsanlar raflarınızda hangi kitabı bulunca şaşırabilir?

Hiç bir fikrim yok.

Yığınlarınızda tamamen unuttuğunuz hangi kitaplar var?

Çok fazla. En son örnek, Annie Ernaux’nun yazdığı “Yıllar”. Buldum, aldım, ilk bölümü okudum. Bunu dört gözle bekliyorum. George MacDonald Fraser’ın “The Reavers” nüshasının nerede olduğunu gerçekten merak ediyorum.

Bugüne kadar hediye olarak aldığınız en iyi kitap hangisiydi?

Dünya Kitap Ansiklopedisi.

Okuma zevkiniz zaman içinde nasıl değişti?

Bence yok.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorsunuz. Ölü ya da diri hangi üç yazarı davet edersiniz?

Stephen Fry, PG Wodehouse ve Nancy Mitford. Bence sohbeti Stephen Fry yürütürdü, PG Wodehouse çok konuşurdu ama çok komik olurdu ve Nancy Mitford arada bir bana bakıp gözlerini devirir ve sonra beni güldürecek keskin bir açıklama yapardı. Fransız soğan çorbası, naneli-fıstıklı pesto soslu ev yapımı makarna, sarımsaklı ekmek, yöresel salata ve tatlı olarak Shaker limonlu turta yanında ev yapımı vişneli gelato servis ederdim. Köpeğimiz hayaletlere bile herkesin yanına gidip bir ödül isterdi ve burnunun önüne bir tane çıksa hiç şaşırmazdı.

Hayal kırıklığı yarattı, abartıldı, sadece iyi değil: Hangi kitabı beğenmeniz gerekiyormuş gibi hissettiniz ve beğenmediniz? Bitirmeden elinizden bıraktığınız son kitabı hatırlıyor musunuz?

“Amerikan Pastoral.”

Bundan sonra ne okumayı planlıyorsun?

Okuyun: James Hogg’un “Aklanmış Bir Günahkarın Özel Anıları ve İtirafları”, ama bu bir yeniden okuma. Dinle: Mary Shelley’den “Son Adam”.