Ispanaklı Kol Böreği

AliDayı

New member
Ispanaklı Kol Böreği Tanımı İçin Gereçler

• 1 kg el açması taze yufka
İç harcı için

• 1 kg ıspanak
  • 2 büyük soğan
  • Sıvıyağ
  • 1.5 yemek kaşığı salça
  • Tulum peyniri
  • Tuz
  • Karabiber
  • Toz pul biber yahut pul biber (baharat ölçüsü damak zevkine göre ben acıyı sevdiğim için 1 tatlı kaşığı toz pul biber ve 1 çay kaşığı kadar karabiber kullandım)
İç sosu için

• 3 yumurta
  • 1.5 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
Ispanaklı Kol Böreği Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle ıspanaklarımızı güzelce yıkayıp doğuyoruz.
  2. Sıvıyağımızı tenceremize alıp kızdıktan daha sonra soğanlarımızı düzgünce kavuruyoruz.
  3. Salçamızı ek ederek yağ ile özdeşene kadar karıştırıyoruz.
  4. Ispanaklarımızı tenceremize alıyoruz ve daima orta kısık ateşte kavrulmasını bekliyoruz.
  5. Tuz, karabiber pul biberi de ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz.
  6. Ispanaklar yeterlice diriliğini kaybettikten daha sonra altını kapatıp yarım su bardağı kadar tulum peynirimizi (isteğe nazaran daha fazla ben peyniri bol seviyorum fazla koyduğumda oluyor) ekliyoruz biraz daha karıştırıyoruz ıspanak ve peynirin güzelce özdeşmesi için.
  7. ondan sonrasındasın da taze yufkalarımızı 2 ye bölerek hazırladığımız iç sosumuzu (3 yumurtanın 2 sini kırıyorum 3. Sünü üzerine süreceğim vakit kırıyorum daha fazla kızarması için)
  8. Yufkamızın içerisine sürüyoruz.
  9. sonrasındasında iç harcını göz sonucu koyarak sarıyoruz. Gül böreği formundan başlayarak etrafını dönerek kol böreğimize halini veriyoruz.
  10. bu türlü bütün yufkayı sardıktan daha sonra üzerine iç sosumuzdan sürerek çörek otu serpiştiriyoruz.İsteğe nazaran susam yahut hiçbiri olmasada olur.
  11. Evvelce ısıttığımız 180° fırınımıza atıp 30-35 dk kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun. :).
Ispanaklı Kol Böreği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı