Ispanaklı Börek

AliDayı

New member
Ispanaklı Börek Tanımı İçin Gereçler

• 5 adet yufka
Sosu için:

• 1 kase yoğurt
  • Yarım çay bardağıdan biraz fazla sıvı yağ
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 adet yumurta
İç gereci için :

• Ispanak
  • 1 tane kuru soğan
  • Lor peynir
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Üzeri için;

• Susam
  • Çörek otu
Ispanaklı Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle ıspanaklarımızı güzelce yıkayıp hazırlayın.
  2. Kuru soğanını küp küp doğrayıp sıvı yağ koyduğumuz tencerede kavurun ve kavrulan soğanımıza ıspanaklarımızı ek edip biraz kavurun (benim eşim ıspanakları çiğden sevmediği için kavuruyorum sizler kavurmadanda yapabilirsiniz) ve kavrulan ıspanaklarımıza baharatlarını ve tuzunu ekleyip soğumaya bırakın.
  3. Artık sosumuzu hazırlayalım ,evvela yumurta ve yoğurdu güzelce çırpın ve daha sonra kabartma tozunu atıp çırpın en son olarak sıvı yağını ekleyin ve sosumuz hazır.
  4. Artık yufkalarımızı serelim ve hazırlanan sosumuzdan her yerine güzelce gezdirin ve ıspanaklarını ve lor peynirini de yufkalarımıza yayın.
  5. İki uçtan rulo biçimde sarın ve ortada iki tane rulo olacak biçimde ötürün ve orta kısmını yuvarlak biçimde yapıp tepsiye dizin( ben epeyce kalın olmasın diye bu türlü yapıyorum sizler bir yufkadan tek dolamada yapabilirsiniz).
  6. daha sonra öteki yufkaları da birebir biçimde yapıp ortadaki yuvarlak olan dolama böreğimizi etrafına saracak halde tepsiye yerleştirin.
  7. Tepsiye dizilen yufkalarımızın üzerine kalan sosumuzu ek edip üzerine susam ve çörek otu serpin.
  8. Evvelden ısıtılmış 180°dercelik fırınımızda altı üstü kızarana kadar pişirin.
Deneyenlere afiyet olsun yumuşacık bir börek oluyor herkese tavsiye ederim.

Ispanaklı Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı