Ian Frazier Birinin Dünyanın En Büyük Kunduz Barajı Hakkında Yazmasını Diliyor

Bakec

Member
Son kitabı “Cranial Fracking” olan gazeteci ve mizahçı Ian Frazier, “Sanırım uzaydan görülebilen en büyük hayvan yapımı yapı” diyor. “Bunun hakkında kendim yazmak isterdim, ancak hiçbir editör ilgilenmiyor. ”

Komodininizde hangi kitaplar var?

Komodinin üzerinde ve altında 15 ya da 20 kat derinliğe yığılmış kitaplarım var. Bu kitapların çoğu hevesle okunan kitaplardır ve teknik olarak etkin değildir. En üst katmanda, etkin olmayan değil, Yeni Oxford Açıklamalı İncil; “Robert Frost’un Şiiri: Toplu Şiirler”; Joseph Brodsky’nin “Collected Poems in English”; Louise Glück’ün bir koleksiyonu olan “The House on Marshland”; Tim Cope tarafından yazılan “Cengiz Han’ın İzinde: Göçebelerin Ülkesinde Destansı Bir Yolculuk”; ve Susan Allport’un “Taşta Vaazlar: New England ve New York’un Taş Duvarları”.

En son okuduğunuz harika kitap nedir?

Jorge Luis Borges’in denemeleri mizahi eserlere benzeyen, sadece daha parlak ve komik ötesi olan “Labirentler”i yeniden okudum. Bazıları sapkınlıklar ve sapkınlıklar hakkındadır. Ben “heresiarch” kelimesini seviyorum. ” İyi bir iş tanımı, belki bir mizahçı için bile.

Yakın zamanda ilk kez okuduğunuz klasik romanlar var mı?

Bir şekilde Edith Wharton’ın “Masumiyet Çağı”nı kaçırmıştım. 1870’lerde Manhattan’ın betimlemeleri – evler, sokaklar, insanların giydiği giysiler – beni mahvetti, özellikle de bugün aynı yerlerden bazılarına bakabildiğiniz için ve onu okuyana kadar onları hiç görmemişsiniz gibi. Eski New Yorklularının konuşma şeklini seviyorum. Artık kendim yaşlandığıma göre, onların tarzını etkilemeyi planlıyorum. Central Park’a “Central Park” demeye başladım. ”

Harika bir kitap kötü yazılabilir mi? Kötü yazının üstesinden başka hangi kriterler gelebilir?

Bir kitap her türlü nedenden dolayı harika olabilir. Geçenlerde James Fenimore Cooper’ın ilk çok satan kitabı The Spy’ı okudum. Alt başlığı “Tale of the Neutral Ground”dur ve Devrim Savaşı sırasında, şimdi Westchester ve Bronx olarak bilinen yerde geçmektedir. Acı verici bir konuyu ele aldı – savaş sırasında yerel komşu-komşu çatışması – ve bunu oldukça romantik bir anahtara, Sir Walter Scott’a yerleştirdi. Bana göre hiç işe yaramıyor ama okuyucular onu sevdi. Yapmaya çalıştığı şeyler ve özellikle onu takip eden kitapları nedeniyle harikaydı.

1863’te Rusya’da yayınlanan Nikolai Chernyshevsky’nin “Ne Yapmalı?”, okuduğum en kötü kitap. Ancak Rusya’daki devrimci nesil üzerindeki etkisinde anıtsaldı. Chernyshevsky ileride çok büyük ve güçlü bir şey gördü, beceriksizce ifade etti ve ülkesini değiştirdi.

Tabii ki, bu kitapların hiçbiri harika bir sanat eseri değil. “Aptal”daki yazının bazen aptalca olduğunu düşündüm, ama önemli değildi. Kitap, felaketli Dostoyevski nedeniyle harika bir sanat eseri.

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Bir kitabı geçtiği veya yazıldığı yerde okumak. Okuduğum ilk Hemingway romanları, Key West’teki Hemingway Home & Museum’daki hediyelik eşya dükkanından her biri birkaç dolara aldığım Scribner ciltsiz kitaplarıydı. Onları bir mil kadar uzakta, büyükannemin yaşadığı evde okudum. 13 ya da 14 yaşındaydım. Başka bir örnek: Hiçbir zaman Bellow hayranı olmadım, ancak Chicago Üniversitesi kitapçısından Ravelstein’ın bir kopyasını aldım ve bir Chicago otelinde bir oturuşta okudum – tamamen heyecan verici ve sürükleyici. Puşkin’in “The Shot” ve Lermontov’un “Taman”ı da dahil olmak üzere, Nome, Alaska’da Rus sınırından kısa bir uçuş mesafesinde sisli bir otelde Rus kısa öykülerinden oluşan bir koleksiyon okudum. Hiç bu kadar harika bir zaman geçirmemiştim.

Başka kimsenin duymadığı en sevdiğiniz kitap hangisi?

Burada tekrar Rusya’ya dönmem gerekiyor. “Başrahip Avvakum’un Kendi Başına Hayatı”, 17. yüzyılda Ortodoks Kilisesi reformuna karşı çıkan bir rahibin otobiyografisidir. Avvakum Petrovich bir fanatik, çılgın bir ateş püskürtücüydü ve yetkililere kendisini şehit etme cüretini gösterdi ve sonunda yaptılar. Ama bir şekilde çılgın benliği hakkında bir bakış açısına sahipti. Okuduğum çeviri, güzel bir küçük kitap, 1924’te Leonard ve Virginia Woolf tarafından yayınlandı. Woolf’ların Avvakum’dan bir tekme aldığını düşünmek hoşuma gidiyor.

Bugün çalışan yazarlar – romancılar, oyun yazarları, eleştirmenler, gazeteciler, şairler – en çok hangisini beğeniyorsunuz?

Yakın ailem – karım, romancı Jacqueline Carey ve çocuklarım Cora Frazier ve Thomas Carey Frazier – harika yazarlar ve yakın arkadaşlarımın çoğu da yazar ve hepsine büyük hayranlık duyuyorum. Ömür boyu arkadaşım olan Jamaika Kincaid’i ayırmam gerekiyor çünkü en son romanı “Şimdi Gör Sonra” çok komik. Hiç tanımadığım ya da hiç tanımadığım yazarlar arasında David Mamet, Thomas McGuane, Annie Proulx, Louise Glück, Les Murray, Julian Barnes, Lawrence Wright, Larissa MacFarquhar, Sally Rooney, Michael Greenberg ve N. Scott Momaday’e hayranım.

Kendi yazınız, “Great Plains” veya “Family” gibi derinlemesine araştırılmış ve rapor edilmiş kitaplar ile “Coyote v. Acme” veya “Cranial Fracking” gibi daha sıradan mizah parçaları arasında geçiş yapar. ” Okumanız bir yöne mi yoksa diğerine mi daha fazla eğiliyor? Ve her modda en sevdiğiniz yazarlar kimler?

Hacim açısından, çok sayıda mizah kitabı okumuyorum çünkü iyileri nadirdir. Sevdiklerimi tekrar tekrar okuyorum. Her şeyden daha çok kurgusal olmayan şeyler okurum. Favori kurgusal olmayan yazarlar (burada “arkadaşlar” kategorisine girmeliyim) Janet Malcolm, John McPhee ve Joseph Mitchell’dir. Jack Handey’in “Marslılara Ne Söyleyeceğim” adlı mizah koleksiyonu tekrar tekrar okunabilir. Bir keresinde Little Rock’ta tanıştığım Charles Portis, aynı zamanda aşırı derecede komik olan harika Amerikan kitapları yazdı. Mizah bölümünde Calvin Trillin, Garrison Keillor ve Roy Blount Jr. okumayı da seviyorum.

Bir kitap üzerinde çalışırken ne okursunuz? Ve ne tür yazılardan kaçınıyorsunuz?

Çalışırken elime gelen her şeyi okurum. hiçbir şeyden kaçınmam.

Herhangi bir kitabı suçlu zevkler olarak sayıyor musunuz?

Carl W. Breihan’ın yazdığı “The Killer Legions of Quantrill” gibi Batılı silahşörler, kanun kaçakları ve beyaz çöp sınır serserileri hakkında kitaplar.

Seni en son güldüren kitap hangisi?

Jack Handey’den “Gerçek Olmayan Kurmaca Öyküleri”.

Bir kitap sizi başka birine yaklaştırdı mı veya aranıza girdi mi?

Benimle kimsenin arasına girmiş bir kitap düşünemiyorum. Beni daha da yakınlaştırmaya gelince – Janet Malcolm 1984’te Ecco Press tarafından yayınlanan 13 ciltlik “Anton Chekhov’un Öyküleri”nden bir set buldu ve bana gönderdi ve ben okudum ve onun hakkında konuştuk, hikayeler boyunca. Öykü. Çehov hakkında bir kitap yazmıştı ve hikayelerinin derlemelerini kendisi düzenlemişti. Ben sadece Çehov’un Sibirya’yı geçerek Sahalin’deki hapishane kolonisine yaptığı yolculukla ilgili kurgusal olmayan kitabı “Ada” ve “Köpekli Kadın”ı okumuştum. Onun hakkında çok az şey biliyordum, Janet her şeyi biliyordu. Bu bana verdiği son hediyeydi.

Son zamanlarda bir kitaptan öğrendiğiniz en ilginç şey nedir?

Jonathan Alter’in Jimmy Carter’ın mükemmel biyografisi “His Very Best: Jimmy Carter, a Life”da, eski başkan ve Motown Records’un kurucusu Berry Gordy Jr.’ın ikinci dereceden kuzenler olduğunu öğrendim. Carter’ın annesi Lillian Gordy Carter, köleleştirdiği bir kadından ikinci bir grup Gordy çocuğunun babası olan bir köle sahibi olan James Jackson Gordy’nin torunuydu. Jimmy Carter ve Berry Gordy bir büyük büyükbabayı paylaşıyorlar ve bu nedenle teknik olarak yarım ikinci kuzenler. Neden ne Carter ne de Berry Gordy bu dikkate değer gerçeği daha fazla açıklamadı, bilmiyorum.

Daha çok yazarın hangi konularda yazmasını istersiniz?

Bilmiyorum – dünyanın en büyük kunduz barajına ne dersiniz? Kuzey Alberta, Kanada’da ve ulaşılması çok zor. Güya uzaydan görülebilen en büyük hayvan yapımı yapı. Kendim yazmak isterdim ama editör ilgilenmiyor. (Bunun hakkında yazın, yani aslında oraya gitmeden.)

Özellikle hangi türleri okumaktan hoşlanırsınız? Ve hangisinden kaçınırsınız?

Genelde bilim kurgu ve tarihi kurgudan kaçınırım. Birinin ne olduğunu veya olabileceğini hayal ettiğinden ziyade, gerçekte ne olduğu veya olabileceği ile daha çok ilgileniyorum. Ancak bu katı ve hızlı bir kural değil – e. G. “The Big Sky” ve “The Way West”, A.B. Guthrie Jr.’ın heyecan verici tarihi romanları. Ayrıca “Dune” (“Dune Messiah” değil).

Kitaplarınızı nasıl düzenlersiniz?

Bazıları, Amerikan Batısı veya balık avı gibi konulara göre düzenlenmiştir, ancak çoğu karmakarışıktır.

İnsanlar raflarınızda hangi kitabı bulunca şaşırabilir?

Dan Quayle’ın “Standing Firm”ı ve Senatör Joe Lieberman’ın “The Gift of Rest”i, her ikisi de yazılı kopyalar. Bunlar, satın alma hedefinin gerisinde kalan başkan yardımcısıyla ilgili kitap koleksiyonunun başlangıcı.

Çocukken nasıl bir okuyucuydunuz? Sizi en çok etkileyen çocukluk kitapları ve yazarları hangileri?

Sürekli olarak “Tom Sawyer’ın Maceraları”nı okudum ve onu o kadar çok sevdim ki “Huckleberry Finn’in Maceraları”ndan kaçındım çünkü Tom’u eleştirdiğini hissettim. Ama sonra “Huckleberry Finn”i okudum ve yeniden okudum; ve “Tom Sawyer” hala sevilmelerine rağmen mutlu geçmişe çekildiler. Mark Twain benim için temel ve temel yazardır.

Zaman içinde okuma zevkleriniz nasıl değişti?

Değiştiklerini düşünmüyorum. Yani dalgalanmaya devam ediyorlar. Kurgu okuyorum, sonra kurgu olmayana dönüyorum. Sapmalar boyunca şiire sarıldım çünkü internet ve her şeyle, bazen nesirle ne olduğundan emin olamıyorum. Ama şiir her zaman şiirdir.

Başkanın bir kitap okumasını isteseydiniz bu ne olurdu?

Başkandan bir şey yapmasını isteyebilseydim, güçten deliye dönerdim – bunu düşünmek bile beni korkutuyor. Emily Dickinson’ın “To Make a Prairie” kitabını ezberleyene kadar okumalı, ardından her gün tekrarlamalıdır. Bunu her zaman programına sığdırabilirdi. Kısa, sadece 27 kelime.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorsunuz. Ölü ya da diri hangi üç yazarı davet edersiniz?

Bu tür bir akşam yemeğini gönüllü olarak düzenleme düşüncesi delilik gibi görünüyor. Ama mecbur kalırsam Leonard, Virginia Woolf ve Henry Adams’ı davet ederdim. Leonard, Virginia ve ben Avvakum’u tartışabilirdik ve Adams’ın Woolf’larla nasıl konuşulacağını bildiğinden eminim ve ben mutfakta bir şeyler yapıyormuş gibi yaparken onlar sohbet edebilirlerdi.

Hayal kırıklığı yaratan, abartılan, sadece iyi değil: Hangi kitabı sevmeniz gerekiyormuş gibi hissettiniz ve beğenmediniz? Bitirmeden bıraktığınız son kitabı hatırlıyor musunuz?

“Tristram Shandy”yi çeşitli İngilizce bölümlerinin beni bunun olacağına inandırdığından daha az komik buldum. Temelde bir vaazdır ve vaazlar asla komik olmaya çalışmaması gereken dört şey arasındadır. (Diğer üçü uçak içi anonslar, doktorunuzdan gelen sesli mesajlar ve balelerdir. ) Sterne’in sapkınlık kategorisine girdiğini tahmin ettiğim aforoz ayini parodisini beğendim. Bitirmeden bıraktığım son kitap Joyce’un “Bir Sanatçının Genç Bir Adam Olarak Portresi”ydi, ancak bunun tek nedeni acı verici bir şekilde canlı olmasıydı.

Bundan sonra ne okumayı planlıyorsunuz?

Jelani Cobb’un “To the Break of Dawn: A Freestyle on the Hip Hop Estetiği”ne yeni başladım. Bir anı ve hip-hop tarihinin birleşimi ve büyüleyici.