Hırslı Bir Usta Yaşlı Bir Adamla Karışırsa Ne Olur?

Bakec

Member
ÇOK GÜZEL BİR KIZ
Imogen Crimp

Imogen Crimp’in keyifli ilk romanı “A Very Nice Girl”de, Anna çalışan- Londra’nın kenar mahallelerinden opera şarkıcısı olmak için eğitim alan ve nakit karşılığı bir caz kulübünde çalışan genç bir kadın. Orada, kendisinden on yıldan fazla kıdemli olan, henüz boşanmamış bir adam olan Max ile tanışır. Büyüleyici, biraz kaba (cilveli bir şekilde?), Max finansta çalışıyor ve onu süslü yemeklere götürüyor.

Ortaya çıkan şey olmayacak kadar tahmin edilebilir: Max, masraf hesabıyla, şehir manzaralı parlak yüksek apartman dairesinde ve Oxford’da davetli olmadığı hafta sonu evinde açıkça ortaya koyuyor. sadece “eğleniyorlar”. Ve onun deyimiyle “kara gözlü bohem”i Anna – tabii ki başlangıçta eğlenceyi kabul eden – aşık olur. Aralarındaki güç dinamiği, başından beri uyumsuz, onunla daha fazla zaman geçirmek için eğitimini bırakmaya ikna ettikçe, ağzı açık kalıyor. Ona para vermeye başlar ve bir kez sanatına bu kadar bağlı olan kadın, bulduğu küçük bağımsızlığını kaybetmeye başlar.

Anna’nın biçimsiz olduğu kadar “güzel” olmadığı da ortaya çıktı. O ayrıca: saf, güvensiz, kendinden şüphe duyan ama aynı zamanda yetenekli, varlıklı sınıf arkadaşları arasında bir yabancı gibi hissettiği bir yerde yolunu bulmaya ve Max’in olmasını istediğini düşündüğü kişiye dönüşmeye çalışıyor. “Tanrım, neden bu kadar sıkıcıyım?” konuşmalarından endişe ediyor. “İstediği her şeyi yapardım” diye düşünüyor seks sırasında.

Kahramanı gibi, Crimp de kısa bir süre için bir Londra konservatuarında şarkıcılık eğitimi aldı; bu, bu ortamda geçen pasajların neden onun yazısının – ve kahramanının – gücünü bulduğunu açıklayabilir. Sahnede Anna kendinden emin ve cesur, hatta “yenilmez”, “vücudumdaki her sinirin canlı olduğunu” hissediyor.

“Başkalarını korkutan bir şey yapabilmeyi sevdim,” diye sesini bulduğunu hatırlıyor. “Öğretmenlerin çoğu zaman cevabımı birkaç kez tekrarlamak zorunda kaldıkları, sesim çok kısıktı – bir odayı sesle doldurabileceğimi keşfetmek hoşuma gitti.”

Bugünlerde “erkek bakışı” ile gözlemlenen bir kadın olmanın ne olduğuna dair pek çok hikaye var. Zaman zaman tamponların “kapitalist” veya Latince’nin “ataerkilliğin dili” olduğuna dair sert diyaloglar herhangi bir göstergeyse, Anna ve arkadaşlarının kuşkusuz kullanacağı bir cümledir. (Anna’nın oda arkadaşı, “internet çağında kadın ve erkek arasındaki ilişkinin feminist bir yapısökümü” olarak tanımladığı bir kitap yazıyor.)

Ama Anna sadece bu bakışın bir nesnesi değil; Max’in onu nasıl algıladığı aracılığıyla kendini görmeye, yorumlamaya, kendine değer vermeye başlar.

“Aynada çıplak kendime baktığımda, onun nasıl olacağını görmeye çalışırdım” diyor.

“Beni çok yakından incelediğini, değerimi değerlendirdiğini, sanki satın almayı düşündüğü bir mücevhermişim gibi hissettim.”

“Onun bakışını çok istiyordum ve ondan uzaktayken onu özlüyordum.”

Bu anların bazılarında, “A Very Nice Girl”, 20’li yaşlarında bir kadın olmanın, kim olduğunuzu aramanın, kimlikleri denemenin veya içinde sıkışıp kalmanın ne demek olduğunu fazlasıyla gerçek bir hatırlatıcıdır. Olmaman gerektiğini bilsen bile karmaşık bir sözde ilişki. Değerinizi diğer insanların – ebeveynler, arkadaşlar, bir sevgili – gözünden değerlendirmek ve aşırı korumacı bir anne, tüpteki erkekler, seçmelerini değerlendirenler, sınıf arkadaşları tarafından gözlemlenmek hakkında bir kitap. yuvası için ve nihayetinde seyirciler tarafından rekabet ediyor. Yine de, Crimp’in yazısının gücü için, daha az tahmin edilebilir bir olay örgüsünden faydalanmış olabilir. Yeni bir şehirde yalnız, daha yaşlı, daha zengin bir adam tarafından baştan çıkarılan savunmasız genç kadın, bir tür pislik olduğu ortaya çıkıyor … okuyucular burada gerçek bir bükülme olmadığını görünce hayal kırıklığına uğrayabilir – tabii ki, Anna’nın kaybetmesi gerektiğini saymazsanız. adam kendini geri almak için.