görüş | Büyük petrol şirketleri, ‘iyi adamlar olarak görülmek isteyen’ zorbalardır.

dedeefendi

New member
Bu duruşmaları başlattığımda ve Big Oil’i tanıklık ettireceğimizi söylediğimde, bir yakalama duruşması yapmak istemedim. Bu liderlerin gelip ‘Bak, geçmişte hatalar yaptık, şimdi yaptığımız şey bu ve gelecekte nasıl görünebileceğine dair fikirlere açığız’ demelerine izin vermenizi içtenlikle umuyordum. ” Ve bu şirketlerden birinin vizyon sahibi bir CEO’sunun ‘Bakın, enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyor. Temiz teknolojiye gerçekten yatırım yapmamız gerekiyor. Paris Anlaşmasını gerçekten ciddiye almalıyız.”

Ama bu şirketlerin kültüründe olan bu değil.

Pekala, ekonominin bazı yerlerinde, insanların çelik ve alüminyum üretimi, nakliyesi ve teknolojisinde temiz endüstriden bahsettiği başka alanlarda var.

Ayrıca, bu endüstrilerin bazıları için — teknoloji gibi, elektriğin hızla karbondan arındırılabilen karbon ayak izinin çok büyük bir parçası olduğu yerler için — geçiş çok daha ucuz. Temiz çelik ve alüminyum gibi bazılarında ise kimse hızlı bir geçiş beklemiyor, bu da kauçuğun henüz yola çıkmadığı anlamına geliyor.

Hepsinin mükemmel olduğunu söylemiyorum. Ancak Big Oil hakkında söyleyeceğim şey, hiçbir şekilde çeşitlendirmeye önemli bir geçiş yapmadıklarıdır. Ama aynı zamanda halka öyle olduklarını söylüyorlar. İşin en rahatsız edici yanı da bu – iyi adamlar olarak görülmek istiyorlar.

Ve yine de çözümün bir parçası olmalarını tercih ederim çünkü benim ilgim iklim değişikliğini çözmek. Eğer onların değişmesini sağlayabilirsek – asıl amaç bu. Ama size söylemeliyim ki, bir yıldan fazla bir süre ve milyonlarca sayfalık belge ve altı yedi saatlik tanıklıktan sonra, kısa vadede hiç umudum yok.

Yenilenebilir enerji şirketlerinin büyüklüğü ve göreceli olgunluğu göz önüne alındığında, bir petrol veya gaz şirketinin iş avantajına sahip olabileceği pek çok yer görüp görmediğimi bile bilmiyorum.

Kesinlikle yapabilecekleri bir iş var, değil mi? Örneğin, petrol ve metan sızdıran kuyuları kapatmak.