Fırına Gitmeye Son İşte O Lezzet Ramazan Pidesi

AliDayı

New member
Fırına Gitmeye Son İşte O Lezzet Ramazan Pidesi Tanımı İçin Materyaller

• Ramazan pidesi
  • Gereçler:
  • 1,5 su bardağı ılık su
  • 1 paket kuru maya /11-10 gramlık olanlardan
  • 1,5 çay kaşığı şeker
  • Yarımdan bi tık fazla tatlı kaşığı tuz
  • 2/3 su bardağı un/duruma nazaran değişebilir
Üzeri için:

• 1 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Susam
  • Çörek otu
Fırına Gitmeye Son İşte O Lezzet Ramazan Pidesi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle mayayı, şekeri, tuzu ve suyu yoğurma kabımızın içine alalım, elimizle yavaşça karıştıralım.
  2. Akabinde unumuzu yavaş yavaş ekleyip yoğurmaya başlayalım (burada şöyleki püf bir nokta vermek istiyorum, suyunuzun ılıklığı biraz fazlaysa daha fazla un girecektir. Zira suyun, hamurun yapısı ne kadar sıcak yahut ılıksa ona göre daha fazla un giriyor).
  3. Hamurumuz ele yapışmayan fakat fazlaca da yumuşak hoş bir hamur olmalı.
  4. Güzelce yoğurduğumuz hamuru tezgaha alıp biraz da o biçimde yoğuralım ve yine yoğurma kabına alıp üstünü kapatıp tam 1 saat mayalandırmaya bırakalım.
  5. Mayalanan hamuru dört eşit kesime bölelim, böldüğümüz her bir hamuru beze yapıp hafifçeçe bastırarak açalım ve un serili örtümüzün içine alalım tezgah da olur hiç fark etmez,.
  6. Akabinde üzerini kapatıp 15 dakika o biçimde mayalanmasını bekleyelim, bu sırada yumurta ve yoğurdu güzelce karıştıralım.
  7. Mayalanan hamuru galeta unu (kepek, mısır unu fark etmez) serpilmiş tezgaha alalım.
  8. Üzerine bir tatlı kaşığı yoğurtlu yumurta harcından döküp elimizle her tarafına yayalım, çabucak sonrasında parmaklarımızla evvel sağdan sola sonrasındasında çevirip yukardan aşağı kare olacak biçimde pide halini verelim.
  9. Biraz çekiştirerek kenarlardan açalım, epeyce çok açmayalım epeyce ince olur fakat muhakkak açmamayı da ihmal etmeyelim epey kalın olur.
  10. çabucak sonrasında, ben fırın taşında pişirdim bunun için fırınımı 250°’ye getirip önce ısıtmıştım bu türlü fırın taşında pişince 6-7 dakika kadar müddette pişiyor, ikili ikili pişiriyorum fazlaca kolay epeyce rahat oluyor altınıda üstünüde epeyce hoş pişiriyor.
  11. Fırın taşınız yoksa yağlı kağıt serili fırın tepsinin içine pidelerinizi dizip 250° derece altüst ayarda pişirebilirsiniz.
  12. Üstü kızaran pidelerimizi fırından alıp afiyetle yiyebiliriz.
Herkese afiyet olsun????????.

Fırına Gitmeye Son İşte O Lezzet Ramazan Pidesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı