Fenerbahçeli Joshua King: Ben bu kulübün askeriyim!

dedeefendi

New member
Fenerbahçe’nin yeni transferlerinden Norveçli golcü oyuncu Joshua King, Fenerbahçe Televizyonu’na açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe formasıyla geride kalan haftaları pahalandıran Joshua King, “Her şey yeterli gidiyor. Tahminen ligde birkaç puan daha fazla alabilirdik ancak yolumuza devam ediyoruz. Bence güzelin üzerinde bir performans sergiledik lakin en iyimizde değiliz. Biliyoruz ki, bu grup daha fazlasını verebilecek. Bu dönem ekibe fazlaca fazla yeni futbolcu katıldı. Teknik yöneticimiz istediği kadrosu oluşturdu. Hem kulüp tıpkı vakitte grubumuz için düzgün bir dönem olacak. Her gün her hafta daha düzgüne gittiğimizi hissediyorum. Ortamıza Michy Batshuayi de katıldı. Ekiple epey fazla çalışma fırsatı bulamasa da bizim için değerli bir destek. Avrupa Ligi’nde oynadığımız maçta (Dinamo Kiev) kadroya fazlaca büyük katkıda bulundu. İşler uygun gidiyor fakat biliyoruz ki daha fazla potansiyele sahibiz” diye konuştu.

“HEPİMİZ TIPKI GAYE İÇİN SAVAŞIYORUZ BU DA ŞAMPİYONLUK”

Joshua King, oyuncular içindeki forma rekabetinin sağlıklı bir şey olduğunu söz ederek, “Fenerbahçe üzere büyük bir grupta oynuyorsanız ve Avrupa Ligi’nde de uğraş ediyorsanız, bu usul takım derinliğinizin olması gerekiyor. Oyuncular ortası rekabetin olması değerli. Zira durumunuzda iki oyuncu olursa bu oyuncuyu biraz rahatlatabilir. Oyuncu fazlaca çalışmayabilir, zira maçlarda oynayacaktır lakin elinizde fazlaca derin bir takım olduğu vakit her oyuncu elinden gelenin her vakit en güzelini yapmak zorunda. Yoksa teknik yönetici, öbür opsiyonları kullanır. aslına bakarsan ben hiç bir vakit şöyleki bir şeye şahit olmadım: ‘Bir oyuncu gol attığında öteki oyuncu üzülsün.’ örneğin Arda gol attığında bütün grup bütün kulüp fazlaca memnun oluyor. Ben, Michy Batshuayi, Pedro gol attığında da tıpkı durum geçerli. Hepimiz kadronun güzelliğini istiyoruz. Oyuncular içinde bencillik diye bir şey olamaz. Zira hepimiz birebir amaç için savaşıyoruz bu da şampiyonluk. Ekibinizde fazlaca güzel isimler olabilir ancak birlikte çalışmadığınız vakit muvaffakiyete ulaşamıyorsunuz. bir arada çalışmanız gerekiyor, hocanızın sizden neler istediğini düzgün anlamanız gerekiyor ki maçları kazanabilesiniz, şampiyon olabilesiniz. Elinizde bunlara sahip olmadığınız vakit ne kadar âlâ futbolculara sahip olduğunuzun değeri yok. Bu iki mevzuda da şanslı olduğumuzu düşünüyorum” formunda konuştu.

“BENCİLLİK YOK, HERKES BİREBİR GAYEYE ODAKLANMIŞ”

Takım ortasındaki beraberliğe dikkat çeken King, “Bence bu birazcık teknik yöneticimizle de alakalı. Ben gruba başkalarına kıyasla birazcık geç katıldım ancak ben buraya şampiyon olma gayesiyle gelmiştim. Geldiğim birinci haftalardan itibaren gördüm ki kadrodaki güç de bu istikamette. Bencillik yok, herkes birebir gayeye odaklanmış ki bunun da kupalar kazanmak için gerekli olduğunu düşünüyorum. Kadronuzda fazlaca düzgün isimler olabilir lakin birlikte çalışmadığınız vakit muvaffakiyete ulaşamıyorsunuz. bir arada çalışmanız gerekiyor, hocanızın sizden neler istediğini güzel anlamanız gerekiyor ki maçları kazanabilesiniz, şampiyon olabilesiniz. Elinizde bunlara sahip olmadığınız vakit ne kadar yeterli futbolculara sahip olduğunuzun ehemmiyeti yok. Bu iki hususta da şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Hem bu mantaliteye sahibiz, birebir vakitte elimizde kaliteli oyuncular var. Bütün kadronun maksadı tıpkı. Sene sonunda taraftarlarımızın hak ettiği madalyayı takabilmek” dedi.

“HER VAKİT YÜZDE YÜZÜMÜ VERMEK İSTERİM”

Gösterdiği uğraş ile ilgili “Bu benim DNA’mda var” diyen King, teknik yönetici Jesus ilgili şu tabirleri kullandı: “Hangi grupta oynarsam, oynayayım benim DNA’m bu zira ben bu türlü yetiştirildim. Her vakit yüzde yüzümü vermek isterim. Doğal ki güzel oynayamadığınız maçlar olabilir. örneğin Dinamo Kiev maçından çıkarken epey da uygun oynamadığımı hissettim fakat hiç bir şey sizi koşmaktan alıkoyamaz. Kimse sizin koşmanızı engelleyemez. Tekniksel ve fizikî olarak gruptaki her insanın kâfi derecede fit olduğunu düşünüyorum lakin olağan ki her vakit gününüzde olamazsınız. Topa istediğiniz üzere vuramayabilirsiniz, gol kaçırabilirsiniz. Ronaldo, Messi de bu biçim şeyler yaşayabiliyor fakat en azından koşmak sizin denetiminizde. Buraya birinci geldiğim andan itibaren hocamız ve kadromuzla birinci yaptığımız görüşmede şunu gördüm…Çok ayrıntıcı bir hocamız var. Her şeye dikkat ediyor. kimi vakit siz onun görmediğini düşünseniz bile o her şeyi fark ediyor. Kendisi bir futbol fanatiği. Her ayrıntıda gözü var. Ne istediği konusunda hayli net. Ekibimizde hayli fazla yeni oyuncu var ve ötürüsıyla her şeyin oturması için biraz vakit gerekecek. Her hafta daha uyguna gidiyoruz. Transfer periyodu de kapandı. En azından ocak ayına kadar bu takım daima birlikte olacak. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tez etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Maç maç bakmamız gerekiyor. Yeterli bir biçimde devam etmek istiyoruz. Avrupa Ligi’nde hoş bir sonuç aldık. 3 gün daha sonra Fransa’da öbür bir maça çıkacağız. O maçı da kazanmaya çalışacağız.”

“SEZON ÖNCESİ HAZIRLIK PERİYODU GEÇİRMEDİM. MÜNASEBETİYLE BİRAZ VAKTE GEREKSİNİMİM VARDI”

Fiziksel durumu ve oynamayı en epeyce sevdiği konumla ilgili soruya da cevap veren muvaffakiyet oyuncu, “Sezon öncesi hazırlık devri geçirmedim. ötürüsıyla biraz vakte gereksinimim vardı. Yeterli giderken, fizikî durumumu üst çekerken iki hafta süren bir sakatlık yaşadım. Bu da benim gelişimimi durdurdu. Şu anda kendimi uygun hissediyorum. Çalışmalarımı da düzgün biçimde sürdürüyorum. Yüzde yüzüme ulaşacağımı biliyorum. Santrafor, 9 numara durumunda kendimi en yeterli hissediyorum lakin çalıştığım hocalar vakit zaman beni suratım ve topla koşma tarzım sebebiyle sol tarafta yahut 10 numara konumunda oynatabiliyorlar lakin benim en sevdiğim durum santrafor. Hocalarımın da beni niçin farklı durumlarda değerlendirdiği anlayabiliyorum. 4-3-3 formasyonunda sol tarafta oynamaktan keyif alıyorum. Forvet ardı, 10 numara konumu benim için yeni bir konum ancak bunun da niçinini anlayabiliyorum. Benim işim her vakit oynadığımda harikası sunabilmek” dedi.

“TARAFTARLARIMIZIN GÖSTERMİŞ OLDUĞU SEVGİ VE YETERLİ YORUMLAR İÇİN ONLARA MİNNETTARIM”

Sarı-lacivertli taraftarların toplumsal medyada kendisine yönelik gösterdiği ilgiyle King, “Ben hayli fazla toplumsal medyada etkin olmamaya çalışıyorum zira toplumsal medyada müspet şeyler de var negatif şeyler de var. Çok fazla toplumsal medyaya odaklanmamaya çalışıyorum ancak taraftarlarımızın göstermiş olduğu sevgi ve yeterli yorumlar için onlara minnettarım. hiç bir vakit bencil bir oyuncu olmadım. Çalıştığım birtakım teknik yöneticiler ‘biraz daha bencil olmalısın’ demişlerdi, forvet oyuncusu olarak bilhassa de ceza alanı ortasında ancak ben kadroma yardım etmeyi seviyorum. İleride bekleyip bir kontra atak fırsatı yakalamaktansa geriye koşup grubuma savunmada yardım etmeyi seviyorum. Herkes bu mantalitede olursa ekip daha düzgüne sarfiyat diye düşünüyorum. Grubumun maçları kazanması için yardım etmek istiyorum. Ben 3 yahut 1 gol atmışım, kazandığımız surece bunun bir değeri yok. Olağan ki attığım goller de bu işin bir bonusu ve gol atmayı fazlaca seviyorum. Bilhassa taraftarlarımız için ne manaya geldiğini görmek beni epeyce memnun ediyor. örneğin konutumuzda oynadığımız maçta ceza alanı haricinden attığım golden daha sonra 55 bin kişi adımı bağırdığında alışılmış ki tüylerim diken diken oluyor. Onlara bunun bir karşılığını vermek istiyorsunuz. Onlar bize karşı her vakit müspet oluyorlar, biz de alanda her şeyi verip, elimizden gelenin en güzelini yapıp onları keyifli etmek istiyoruz. Onlar konutlarına gittiklerinde güzel bir uyku çekebilsinler istiyoruz. Biz, bir aileyiz. kimi vakit berbat kimi vakit mükemmel oynadığımız maçlar olacak fakat bizim yapmamız gereken şey, her vakit bir arada olmak, birlik olarak kalmak. Umarım sene sonunda daima birlikte, bir olarak şampiyonluğu kutlayabiliriz.” tabirlerini kullandı.

“TARAFTARLARIN BU KADROSU niye ÇILGINCA SEVDİKLERİNİ ANLAYABİLİYORUM”

Norveç’teki Türk arkadaşıyla görüşüp görüşmediğine dairse, “O benim en yakın arkadaşım. Görüşüyoruz” diyen King, şu tabirleri kullandı: “Kötü oynadığımda da güzel oynadığımda da yorumları duyuyorum. Kendisi benim 9 yaşımdan beri en yakın arkadaşım. Berbat oynadığım vakit bunu söylüyor lakin uygun oynadığım vakit da tebrik ediyor. Ailesi çılgın derecesine Fenerbahçeli. Benim burada oynuyor olmam onun için gerçekdışı bir durum, zira yıllardır bana ‘kariyerini bitirmedilk evvel Fenerbahçe’ye git’ diyordu. ötürüsıyla benim burada oynuyor olmam onun için fazlaca ekstra bir durum, epeyce güzel bir durum. Ben hayatım boyunca hiç bir grup taraftarı olmadım lakin buraya geldiğim andan itibaren bu taraftara ve bu kulübe karşı bir bağ hissediyorum. Zira burası fazlaca büyük bir kulüp ve buradaki taraftarların bu kadrosu niye çılgınca sevdiklerini anlayabiliyorum. Norveç’teki Türk arkadaşım çılgın derecesine Fenerbahçeli. Benim burada oynuyor olmam onun için gerçekdışı bir durum, zira yıllardır bana ‘kariyerini bitirmedilk evvel Fenerbahçe’ye git’ diyordu.”

“HER VAKİT ELİMDEN GELENİN EN GÜZELİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUM”

“BEN BU KULÜBÜN, BU TARAFTARIN BİR ASKERİYİM”

Taraftarın kendisini sahiplenmesiyle ilgiliyse şu değerlendirmede bulundu: “İfade etmiş olduğum üzere toplumsal medyadaki yorumları epeyce fazla okumamaya çalışıyorum. Zira hiç bir vakit ne stil yorumlar gelebileceğini bilemiyorsunuz. kimi vakit öteki grup taraftarları da sizin moralinizi bozmak, kendinizi makus hissettirmek için bir şeyler yazabiliyor. aslına bakarsan yorumların hepsi Türkçe ve çabucak hemen Türkçe bilmiyorum. Lakin taraftarlarımızın bana göstermiş olduğu sevgi benim için fazlaca kıymetli. Birinci attığım golden daha sonra da gol sevincimi bu yüzden o biçimde yaptım. Aslında planlı bir şey değildi, geleli çabucak hemen birkaç hafta olmuştu ve bir deplasman maçında birinci golümü attım ve asker selamı verdim. Bunu da taraftarlar için yaptım. O olay o an gelişti, ben esasen spontane yaşayan bir beşerim ve hiç bir vakit gösteri için bir şey yapmam. Attığım birinci golden daha sonra da hem taraftarlarımız tıpkı vakitte kulübümüz için asker selamı verdim, zira şunu göstermek istedim; ben bu kulübün, bu taraftarın bir askeriyim. Taraftarlarımızı memnun edebilmek için, onların yüzüne gülücük kondurabilmek için her şeyimi vermek istiyorum.”

Bournemouth’ta forma giydiği devirde oğlunun Fenerbahçe formasıyla birlikte çekilmiş olduğu fotoğrafın hatırlatılması üzerine King, “Arkadaşım Muhammed o formayı oğlum için aldı ve bana dedi ki, ‘Bu fotoğrafı toplumsal medyaya koy, daha sonrasında neler olacağını bakılırsaceksin.’ Yanılmıyorsam 2-3 yıl önceydi. Ben de ‘Alt tarafı formayı bir fotoğraf, nasıl bir tesiri olabilir ki’ dedim fakat ben buraya geldikten daha sonra bana ‘Gördün mü?’ dedi. O yeğeni için almış olduğu bir armağandı ve ‘Bu fotoğrafı koymalısın, bir gün inşallah Fenerbahçe’de oynarsın’ demişti” diye konuştu.

Oğluyla olan bağı ve maçlarımızdaki atmosfere duyduğu hayranlık hakkında konuşan Norveçli futbolcu, “O tam bir babasının taraftarı, babasının hayranı. çabucak hemen kendisi 6 yaşında, ben ona en sevdiği kadrosu sormuştum ama çabucak hemen bilmiyor. Her kadronun formasına sahip, Premier Lig ekiplerinin formalarına da sahip. Lakin kendisinin, babasının Messi’nin ve Mbappe’nin hayranı olduğunu söyleyebilirim. Maçlara gelmekten çok büyük keyif alıyor, epey eğleniyor. Altay, İsmail’in yeğenleri ve başka futbolcuların çocuklarıyla oynuyor ve gerçek manada bundan epeyce keyif alıyor. Bizler fazlaca ağır tempoda çalışıyoruz, fazlaca fazla seyahatlerimiz oluyor. ötürüsıyla ailemizden uzakta olduğumuz hayli fazla vakit var. bu biçimde anların bizim için epeyce değeri oluyor. Ben çocukken bunu yapabilecek bir imkanım yoktu, alana çıkma imkanım yoktu lakin oğlum için hayli hoş bir deneyim oluyor. Birinci maça geldikten daha sonra bana şöyleki dedi; ‘Baba burası epeyce gürültülü, İngiltere’deki üzere sessiz değil.’ Ancak onun da bu fırsatı elde etmesi fazlaca hoş diye düşünüyorum. Zira ben çocukken beni alana çıkaracak biri olmamıştı, oğlum için keyifli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Golcü futbolcu kelamlarını şöyle noktaladı: “Bizi desteklemeye, bize sevgi göstermeye devam edin. Biz de sizleri keyifli edebilmek için elimizden gelenin en uygununu yapacağız. Doğal ki üzüldüğümüz günler olacak lakin bunları minimumda tutmaya çalışacağız. Daima bir arada olalım, bir arada kalalım. İnşallah dönem sonunda daima bir arada şampiyon olacağız ve bunu daima bir arada kutlayacağız. Onlar bizim alandaki 12. adamımız. Bizi desteklemeye devam etsinler. Deplasmanlarda da oynadığımız maçlarda onları 12. oyuncu olarak hissediyoruz. Nereye gidersek gidelim rakip kadro taraftarlarından daha yüksek sesle bizi destekliyorlar ki bu Avusturya’da bile bu biçimdeydi, Austria Wien’e karşı oynadığımız maçta ki diğer bir ülkede bile mesken sahibi taraftarlardan daha yüksek sesle bizi destekliyorlar. Bunun için minnettarız. Hepimiz birebir şeyi istiyoruz ve bizler de bu taraftarımızı, liderimizi, hocamızı ve bu kulübün içerisindeki herkesi memnun edebilmek için elimizden gelenin en uygununu yapacağız.