Enerji Bakanlığı elektrik hatlarına ilişkin onayları hızlandırmak istiyor

dedeefendi

New member
Biden yönetimi Perşembe günü, büyük iletim hatlarına yönelik federal onayları hızlandırmak için tasarlanmış bir kuralı onayladı. Bu, Amerika'nın elektrik ağını genişletmeye yönelik daha geniş bir girişimin parçası.

Hükümet yetkilileri, ülke daha fazla rüzgar ve güneş enerjisiyle başa çıkmak ve aşırı hava koşullarını daha iyi tolere etmek için hızlı bir şekilde büyük şebeke kapasitesi oluşturamadığı takdirde, iklim değişikliğiyle mücadele planlarının başarısız olabileceğinden giderek daha fazla endişe duyuyor. Yüksek gerilim enerji hatlarının inşa hızı 2013'ten bu yana keskin bir şekilde yavaşladı ve yeni hatların inşası, izinlerdeki gecikmeler ve yerel muhalefet nedeniyle on yıl veya daha uzun sürebilir.

Enerji Bakanlığı, elindeki sınırlı kaynakları şebeke genişletmeye yaklaşık 20 milyar dolar yatırım yapmak ve yeni hatların onaylarını basitleştirmek için kullanmaya çalışıyor. Ancak uzmanlar, hızlı ve büyük ölçekli şebeke genişlemesinin sonuçta Kongre'ye bağlı olabileceğini söylüyor.

Perşembe günü açıklanan kurala göre, Enerji Bakanlığı belirli eyaletler arası enerji hatlarının federal çevresel incelemelerinden sorumlu lider kurum olacak ve iki yıl içinde gerekli izinleri vermeyi hedefleyecek. Şu anda federal onay süreci dört yıl veya daha uzun sürebiliyor ve çoğu zaman her biri kendi ayrı incelemelerini yürüten birden fazla kurumu içeriyor.

Enerji Bakanı Jennifer Granholm, “Herkesin bildiği gibi, yeni iletim projelerini daha hızlı inşa etmemiz gerekiyor” dedi. Yeni reformlar, “geliştiricilerin rutin olarak federal hükümet genelinde birden fazla bağımsız onay sürecinden geçmesini gerektiren statükoya göre büyük bir gelişmeyi” temsil ediyor.

İzin değişiklikleri yalnızca federal inceleme gerektiren rotaları (örneğin federal mülkiyetteki arazilerden geçen rotaları) etkileyecek. Bu tür projeler, 2010 ile 2020 yılları arasında eklenen tüm iletim yolu millerinin yüzde 26'sını oluşturdu. Hak kazanmak için geliştiricilerin sürecin çok daha başında halkla etkileşime geçecek bir plan oluşturmaları gerekecek.

Uzmanlar, değişikliğin federal hükümetin toprakların neredeyse yarısına sahip olduğu ve onayın külfetli olabileceği Batı'daki enerji hatları için önemli olabileceğini söyledi. New Mexico'daki büyük bir rüzgar santralini Arizona ve Kaliforniya'daki ev ve işyerlerine bağlayacak olan SunZia adlı büyük bir hattın onayını almak geliştiricilerin 17 yılını aldı.

Niskanen Direktör Danışmanı Megan Gibson, “Transferi geciktiren tek şey federal onaylar değil, ancak süreleri bir yıl bile kısaltabilirlerse ve on yıl veya daha uzun süren projelerimiz azalırsa bu büyük bir kazançtır” dedi. Center, yakın zamanda federal transfer izinleri konusunda iki çalışma yürüten bir araştırma kuruluşu.

Kuralın eyalet çevre incelemeleri üzerinde hiçbir etkisi olmayacak ve bu durum, bazen kusurlu görüşler ve ekosistemlere verilen zarar nedeniyle şikayetler ve davalarla karşı karşıya kalan iletim geliştiricileri için daha da büyük bir engel teşkil edebiliyor.

Yakında ağ politikasında başka değişiklikler de yapılabilir.

Elektrik piyasalarını denetleyen Federal Enerji Düzenleme Komisyonu'nun, kamu hizmet şirketlerini ve şebeke operatörlerini daha uzun vadeli iletim planlaması yapmaya teşvik edecek, bugün nispeten nadir görülen bir şeyi Mayıs ayında tamamlaması bekleniyor. Kuralın nasıl ifade edildiğine bağlı olarak, eyaletler arasında maliyetli yeni iletim hatları için kimin ödeme yapması gerektiği konusundaki anlaşmazlıkların çözülmesine de yardımcı olabilir; bu, çoğu zaman birçok projedeki en büyük anlaşmazlık noktasıdır.

Grid Strategies danışmanlık grubunun başkanı Rob Gramlich, “Bu kuralı ülkedeki en büyük enerji politikası olarak adlandırdım” dedi. “Yayın için kimin ödeme yapması gerektiğini bulmak her zaman en zor kısım olmuştur.”

Ayrı olarak Enerji Bakanlığı, kamu hizmetlerinin mevcut şebekeden daha fazla kapasite elde etmesine yardımcı olmaya çalışıyor. Bunlar arasında, enerji şirketlerinin aşırı yükleme yapmadan mevcut hatlar üzerinden daha fazla güç göndermesine olanak tanıyan sensörler gibi “şebekeyi güçlendiren teknolojiler” ve operatörlerin şebekedeki sıkışıklığı azaltmasına olanak tanıyan gelişmiş kontroller yer alıyor. Bu, mevcut hatların gelişmiş iletkenlerle değiştirilmesini ve mevcut güzergahlardaki kapasitenin potansiyel olarak iki katına çıkarılmasını da içeriyor. Enerji Bakanlığı şu anda bu ve diğer çözümler için kullanılabilecek 3,9 milyar dolarlık finansman teklif ediyor.

Ajans yetkilileri, şebeke modernizasyonuyla ilgili yakın tarihli bir raporda, bu teknolojilerin çoğunun yalnızca birkaç yıl içinde devreye alınabileceğini ve geliştiricilere gelecekte ihtiyaç duyulan daha büyük iletim hatlarını inşa etmeleri için zaman tanınabileceğini söyledi.

Kongre aynı zamanda federal düzenleyicilere eyaletlerin ulusal çıkarlara uygun olduğu düşünülen belirli elektrik hatlarına yönelik itirazlarını geçersiz kılma yetkisi de verdi; bu potansiyel olarak tartışmalı bir hareket. Biden yönetimi henüz bu yetkiyi kullanmadı ancak uygun olabilecek potansiyel siteleri belirlemek için çalışıyor.

Enerji Bakanlığı Şebeke Dağıtım Ofisi başkanı Maria Robinson, “Yeteneklerimizin her noktasını en üst düzeye çıkarmaya çalıştık” dedi.

Ancak uzmanlar, hükümetin Kongre'nin yardımı olmadan elektrik şebekesini genişletmesinin ancak sınırlı sayıda yolu olduğunu söylüyor. Şu ana kadar milletvekilleri sistemde reform yapılmasının yolları üzerinde anlaşmaya varmakta zorluk yaşadılar.

Temsilciler Meclisi ve Senato'da Demokratlar, bölgeler arasında daha fazla şebeke bağlantısı gerektiren veya federal düzenleyicilerin eline daha fazla onay yetkisi veren çeşitli yasa tasarıları önerdiler. Ancak bazı kamu hizmetleri kuruluşları ve Cumhuriyetçiler, kontrolü eyaletlerin elinden aldıkları için bu önerileri eleştirdiler.

Başka yerlerde enerji şirketleri, Kongre'ye, yeni projelerin karşıtlarının itirazları ve davaları için daha sıkı süreler uygulayacak izin reformlarını geçirmesi çağrısında bulundu. Ancak çevreciler bu değişikliklerin boru hatları gibi fosil yakıt projelerine de fayda sağlayabileceğinden korkuyor.

Enerji Bakanlığı'nın altyapıdan sorumlu müsteşarı David Crane, yakın zamanda New York'ta düzenlenen bir konferansta, “sihirli bir değnek sallayabilseydi” Kongre'den yenilenebilir enerji ve iletim projelerini artıracak reformları onaylamasını isteyeceğini söyledi.

“Reformlara daha sınırsız fosil yakıtla çalışan altyapıya yol açacağına inandıkları için izin verilmesine karşı çıkan soldaki insanlara şunu söyleyebilirim: bu noktada, benim bakış açıma göre, şu çok açık görünüyor: “Reformlara izin vermeden de reformlara izin vermeyebiliriz. yeni karbonsuz enerji kaynakları yaratmak için yaptıklarımızı engelliyor” dedi.