Bulunma hal eki nedir ve örnekleri ?

Leila

Global Mod
Global Mod
Bulunma hal eki (veya Yardmc fiil) bir cumlede bir verb cekiminin turunu belirlemek icin kullanlan bir cumle ekidir. Bulunma hal ekleri, cumlenin anlamn tamamlamaya yardmc olan cekimlerin turunu belirlemek icin kullanlr ve cumlenin gercek anlamn belirleme konusunda cok onemlidir. Bulunma hal ekleri, ozne-fiil iliskisi gosteren yardmc fiilleri temsil eder. Yardmc fiiller, cumlenin anlamn belirlemek icin cumlenin tamamlanmasn saglayan cekimleri ifade etmek icin kullanlr.

Bulunma hal ekleri, cumle cekiminin turunu belirleyen birkac cesit yardmc fiil icerir. Bunlar, "etmek", "alma", "yapma" ve "edilme" olarak snflandrlr. Bir cumlede, her bir yardmc fiil en az iki cekim uretir ve her cekim, ozne ile fiil arasndaki iliskiyi acklar. Ornegin, "Ben okuma yapyorum" cumlesinde, "yapmak" yardmc fiili, "ben" oznesi ile "okuma" fiili arasndaki iliskiyi belirtir.

Ayrca, bir cumlede birden fazla yardmc fiil olabilir. Ornegin, "O, arkadasnn evine gitti ve onu ziyaret etti" cumlesinde, iki yardmc fiil olan "gitmek" ve "ziyaret etmek" kullanlmstr. Yardmc fiiller, cumle cekiminin turunu belirleyen ayrca cesitli cekimleri de icerir. Bunlar, "etme", "verme", "alma", "isteme", "senetleme", "sevme", "kzma" ve "ozur dileme" gibi cekimlerdir.

Ornekler:

1. Ben kahve icmeyi seviyorum.

2. O, arkadasnn evine gitti ve onu ziyaret etti.

3. Kediler, sokaklarda yuruyerek arama yapmaktadr.

4. Kz, ozur diledi.

5. O, gunun kalann calsarak gecirdi.