Büyük Konut Ekmeği

AliDayı

New member
Büyük Konut Ekmeği Tanımı İçin Gereçler

• 200 ml bardak ile
  • 1 kilo un (9-9,5 su bardağı)
  • 650 ml ılık su (3,5 su bardağı)
  • 3 dolu çay kaşığı tuz (15 g)
  • 1 paket kuru maya (10 g)
  • 2 yemek kaşığı ılık su
  • 1 çay kaşığı şeker
Hamurun net yükü 1,5 kg’ya yakın

Büyük Konut Ekmeği Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Yoğurma kabına unu ve suyu dökün ve kuru un kalmayana dek yoğurun. Üstünü bezle örtün ve 1 saat ılık yerde bekletin. 1 saat dolmadan 10 dk öncesinden kuru mayayı bir bardağın içine dökün ve üzerine 2 parmak kadar ılık su ve 1 çay kaşığı şeker ekleyin karıştırıp faal hale getirin.
  2. Hamuru yavaşça ıslatılmış tezgaha alın ve masaya vura vura katlaya katlaya 10 dk yoğurun.
  3. Hamurun ortasına havuz açın ve kabaran mayayı dökün. Burada bir spatula ile çalışırsanız daha kolay olur. Mayayı da hamura yedirin ve vur katla süreci ile 5 dk daha yoğurun.
  4. Akabinde tuzu ekleyin ve bir yemek kaşığı su ekleyip 5 dk daha vur katla tekniği ile yoğurun.
  5. Hamuru geniş bir kabın ortasında üzeri örtülü dinlendirin. 30 dk daha sonra her 4 bir yandan hamuru kenarından tutup ortasına hakikat esneterek alın ki dağılmasın. Bu süreci her 30 dakikada bir yapın. Ben toplamda 4 sefer yaptım.
  6. Son katlamadan daha sonra hamuru yavaşça unlanmış tezgahta fazla oynayıp havasını almadan yuvarlayıp sıkı bir beze haline getirin ve 1 ile 1 buçuk saat ortası mayalandırın.
  7. Çok yayılmasını istemiyorsanız hamurdan biraz büyük bir tencerede mayalandırabilirsiniz. Bunun için hamuru beze yaptıktan daha sonra fırın kağıdın üzerine koyun ve tencereye alın. Üzerini kapatıp mayalandırın yahut direk fırın kağıdı serili tepside bekletebilirsiniz.
  8. Fırını mayalanma bitmeden 15 dk önce 220 derecede ısıtın ve tabana ısıya sağlam bir kap koyun ve içini su ile doldurun.
  9. Fırın ısınınca hamurun üzerine bir çay süzgeci ile un serpin ve fazlasını alın. Jiletle bir uçtan bir uca biraz derin çizik atın ve dilerseniz boş yerlerine minik minik çiziklerle desenler verin.
  10. Fırının orta rafına tepsiyi verir vermez fırın tabanına yarım çay bardağı sıcak su döküp (ben fıs fıs kullandım) çabucak kapağını kapatın ve 20 dk pişirdikten daha sonra ayarı 200 dereceye getirip 20-25 dk daha üzeri güzelce kızarana kadar pişirin.
  11. Tel ızgarada soğumaya bırakın ve dilimleyin.
Afiyet olsun

Büyük Konut Ekmeği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı