“Bir daha asla!” zaten dün müydü?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Şu anda çeşitli yerlerde “Ahlak Hapishanesinde” kitabımı okuyorum. İlginç bir şekilde, nereden gelirse gelsin, neredeyse tüm soruşturmalara eski bir Doğu Almanya vatandaşı katılıyor. İşyerinde zihnin artık istediği gibi özgürce dolaşmasına izin verilmediğini ancak bunun kendileri için daha güvenli olduğunu fark edenler genellikle akademisyenlerdir. senin ruhun hükümet değirmeninin kanatlarına esmesine izin vermek.

1989 barışçıl devrimiyle aşıldığı düşünülen özgürlük eksikliğinin yeniden canlandığı endişesini her zaman duyarım. Ve bu, “tüm zamanların en iyi Almanya'sı” (Frank-Walter Steinmeier) olması gereken şeyin ortasında, Federal Cumhuriyet'in yakın zamanda gizli servis şefleri ve hükümet tarafından ürkütücü bir uyum içinde tanımlandığı şekliyle “bizim demokrasimiz” içinde onlara emir veren, basın toplantılarında yan yana oturan politikacılar.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Artık birçok vatandaşın kendine şu soruyu sorması gerekiyor: “Bizim demokrasi? Eğer basın toplantısında oradaysanız bu Biz demokrasinin kendi mülkü olduğunu ve eğer sana güvenmiyorsam hangi devletin ait olduğunu temsil eder BEN yani aslında?”

Tüm vatandaşların özgür ve eşit sayılması yerine insanları iyi ve kötü olarak ayıran bölücü söylem artık Almanya'da resmi rutin haline geldi. İnsanlar birbirlerinin tutumlarını test etmeye teşvik edilir: “Öyle misin? Sağ?”, “Bu sende var mı? nefretten, homofobiden kurtulmak (ya da herhangi bir nedenle) ne dedi?”

Kültürümüz açısından “ahlaki hapishane”den bahsetmemin nedenlerinden biri de bu. Okumalarıma gelen ziyaretçilerin yorumları bu koşulları yansıtıyor ve bana şunu gösteriyor: Herkes kendince özgürlüğünden korkar.

Koblenz'de bir okul müdürü, Temel Kanunun yıldönümünde bölgesel bir gazeteyle federal ünlülerin de dahil olduğu bir tartışma düzenlemek istediğini anlatıyor. Yasaya göre okul etkinliklerinde parti-siyasi dengesine dikkat edilmesi gerekiyor. Okul müdürü AfD'yi de davet ettiğinde, bölgesel gazetenin genel yayın yönetmeni reddetti: Bir AfD'li siyasetçiyle kürsüye oturmazdı. Okul, müdürün “öğrencilerden sorumlu kişi olarak demokratik söylem ilkelerinden vazgeçmek istememesi” nedeniyle etkinliği iptal ediyor. Tartışmalı tartışmalar olmadan çocukları demokratik bir şekilde nasıl yetiştirmeli? gerçek Görüş aralığı?

Hamburg'da bir anne, “Tagesschau”yu boykot ettiğinden beri “tamamen saptığı” ve “sağcı olduğu” gerekçesiyle “aile fotoğraflarını geri gönderen” kızına kitabımı vermek istedi. Aracı olmak için elimden geleni yapıyorum ve size iyi şanslar diliyorum. Bunun gibi birçok hikaye duydum. Fanatik hoşgörüsüzlük yine aileleri bölüyor.

Berlin'de bir kadın tüm vücudu titreyerek mikrofonun önüne çıkıyor ve konuşmasına şu sözlerle başlıyor: “Burada durmak benim için inanılmaz derecede zor. Devleti ve hükümeti eleştirdiğimi fark ederlerse meslektaşlarım tarafından aşağılanmaktan çok korkuyorum.” Kendisi bir öğretmen.

İktidar “Bir daha asla”nın artık olduğunu ve “bizim” artık “demokrasimiz için” yani “sağa karşı” yani muhalefete karşı yani iktidar için sokağa çıkmamız gerektiğini söylüyor. . Deyim yerindeyse, “1 Mayıs'a kadar”, tam da Mart ayında çıkmalıyız.

Bir daha asla, bu şu anlama gelebilir: “Bir daha asla fikirler tarafından dikte edilmeyecek”, “Bir daha asla farklı düşünenlerin dışlanmaması”, “Bir daha asla savaş propagandası yapılmayacak” ve çok daha fazlası. Kitabımın okuyucuları, Almanya'da “bir daha asla”nın “şimdi” değil de dün olup olmayacağını merak ediyor gibi görünüyor.