Berlin ayrımcılık karşıtı madde – Kenneth Stern: IHRA tanımı Berlin'de suistimal edildi

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Amerikalı avukat ve daha sonra Amerikan Yahudi Komitesi'nin antisemitizm temsilcisi, IHRA'nın antisemitizm tanımını formüle etmekten sorumluydu. Kendisi, bu ifadenin sıklıkla birisini Yahudi karşıtı olarak diskalifiye etmek için kötüye kullanıldığını söylüyor.

Kendisi de Yahudi olan Stern, ABD'nin New York eyaletinde yaşıyor. Zoom üzerinden birbirimizle konuştuk.

IHRA'nın Yahudi karşıtlığı tanımını formüle etmenizin üzerinden neredeyse 20 yıl geçti. O zamanlar bu nasıl ortaya çıktı?

İkinci İntifada'nın ve 2000 yılındaki barış sürecinin çöküşünün ardından, başta Batı Avrupa olmak üzere başka yerlerde de Yahudilere yönelik saldırılarda artış yaşandı. Irkçı ve Yahudi karşıtı olaylara ilişkin bir rapor hazırlamakla görevlendirilen Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı İzleme Merkezi (EUMC) için çalışma tanımının ilk versiyonunu 2004 ve 2005 yıllarında hazırladık. 2004'te yayımlandı ve yalnızca aşırı sağcılar ve neo-Naziler tarafından değil, aynı zamanda örneğin Paris'in banliyölerinde genç Müslümanlar tarafından da gerçekleştirilen Yahudi karşıtı suçlar kaydedildi. Raporun yazarları, ne hakkında haber yapmaları gerektiğine dair ortak bir tanım bulunmadığından şikayetçiydi. Her halükarda, EUMC'nin yöneticisi Amerikan Yahudi Komitesi'nin yıllık toplantısına geldi. Bu fırsatı kendisine, uluslararası alanda ortak bir temel olarak hizmet edebilecek bir Yahudi karşıtlığı tanımına açık olup olmayacağını açıkça sorma fırsatını değerlendirdim.

Daha sonra taslağı hazırladınız ve öncelikle İsrail'le ilgili olan on bir Yahudi düşmanlığı örneğini eklediniz. Neden?

Çünkü özellikle savaş zamanlarında İsrail hakkında söylenenlerle Yahudilere yönelik saldırılar arasında bir bağlantı olduğunu gördük. Ancak en önemli amacımız Yahudi karşıtlığının değerlendirilmesinde ortak bir temel oluşturmaktı. Uluslararası Holokost Anma İttifakı da 2016 yılında tanımımızı kabul etti. Ancak şunu unutmamalısınız ki, bu taslağı İkinci İntifada'nın başlamasından birkaç yıl sonra ve Siyonizm'i ırkçılıkla eşitlemeye çalışan 2001 Durban Konferansı'ndan kısa bir süre sonra hazırladık. Siyonizm karşıtlığının her biçiminin Yahudi karşıtlığı olduğunu söylemiyorum ama o zamanın iklimi böyleydi.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Masha Gessen geçtiğimiz günlerde Berlin'de IHRA tanımının İsrail'e yönelik her türlü eleştiriyi Yahudi düşmanlığı olarak nitelendirmeye uygun olduğunu söyledi. Ne düşünüyorsun?

O kadar ileri gitmezdim. Ancak bu tanım sıklıkla, İsrail'in eleştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle birisini Yahudi karşıtı olarak etiketlemek için kör bir araç olarak kullanılıyor. 25 yıl boyunca Amerikan Yahudi Komitesi'nin antisemitizm bölümünde çalıştım ve her zaman antisemitizm teriminin abartılı bir şekilde kullanılarak değerinin düşürülmemesi gerektiği görüşünü savundum. Buradaki zorluk geniş bir gri alanın olmasıdır. Ancak insanlar karmaşık bir şeyi basit bir formüle ayırma, bir şeyi bir yerde sınıflandırma arzusuna sahipler. Bu sadece antisemitizm için geçerli değil.

Fotoğraf: Emily Stern

Kişiye

Kenneth S. Stern Amerikalı bir avukat ve yazardır ve Bard College'daki Bard Nefret Çalışmaları Merkezi'nin yöneticisidir. 1989'dan 2014'e kadar Amerikan Yahudi Komitesi'nin anti-Semitizm uzmanıydı ve 2014'ten 2018'e kadar Justus & Karin Rosenberg Vakfı'nın genel müdürüydü.

Onun kitabında
“Çatışma Üzerine Çatışma: İsrail/Filistin Kampüsü Tartışması”, her iki tarafın da karşı tarafı sansürleme girişimlerini inceliyor ve bunun akademiye nasıl zarar verdiğini analiz ediyor.

IHRA tanımı ne amaçla kötüye kullanıldı?

Belki de İsrail'e yönelik eleştiriyi Yahudi karşıtlığı olarak diskalifiye etmek için değil, daha çok Filistin yanlısı tutumlar için. Bu tutum ve ifadelerin bazılarına katılmayabilirim ama bunlara Yahudi düşmanlığı demek yanlıştır, hatta zararlıdır. Almanya'nın ifade özgürlüğü konusunda ABD'den farklı bir geleneğe sahip olduğunu biliyorum ama bu, demokrasilerde çok önemli olan özgür tartışmaya kesinlikle zarar veriyor. Ve antisemitizmi bu basit terimlere indirgemek antisemitizmle mücadeleye zarar verir, çünkü o zaman antisemitizmi gerçekte neyin tetiklediğini görme yeteneğinizi kaybedersiniz.

2021'den bu yana, Yahudi karşıtlığı ile İsrail eleştirisi arasında açıkça ayrım yapan Kudüs antisemitizm tanımı mevcuttur. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Biliyorsunuz, antisemitizmin çok çeşitli tanımları var ve ben derslerimde hepsini sunuyorum. Hangisinin kullanılması gerektiği bana sık sık soruluyor. Cevabım şu: Hiçbirini maddi desteği veya ifade özgürlüğünü kısıtlamak için kullanmamalısınız.

IHRA'nın tanımı aynen

“Antisemitizm, Yahudilere yönelik nefret olarak ifade edilebilecek belirli bir Yahudi algısıdır. Antisemitizm, sözlü veya fiili olarak Yahudi veya Yahudi olmayan bireylere ve/veya onların mülklerine, ayrıca Yahudi cemaati kurumlarına veya dini kurumlara yöneliktir.”
Federal hükümet de şu uzantıyı benimsedi: “Ayrıca Yahudi topluluğu olarak anlaşılan İsrail Devleti de bu tür saldırıların hedefi olabilir.”

Neden?

Çünkü bu, bazı fikirlerin doğru sayfada olduğunu, diğerlerinin ise olmadığını söylüyor. Özellikle üniversitelerde, eleştirel düşünceyi ve tartışmaları teşvik etmekle ilgilidir. Örneğin, eğer bir eyalet fikirleri veya tutumları ırkçı olarak sınıflandırmak için bir tanım kullanacaksa, örneğin köleliği destekleyen kişileri onurlandıran Konfederasyon heykellerinin kaldırılmasına birisi itiraz ederse, bu durum ırkçı olarak sınıflandırılacaksa, o zaman insanlar ABD'ye gider. barikatlar. IHRA tanımı da aynı şeydir. Bu yola girmek sorunludur ve planlamadığınız sonuçlara yol açabilir.

Bir örneğiniz var mı?

Florida'da Eğitim Bakanlığı geçen yıl tüm devlet okullarında cinsiyet kimliği ve cinsellik eğitimini yasakladı. Bu da Holokost çalışmalarını etkiledi. Viyana'daki Orta Avrupa Üniversitesi'nden Holokost ve toplumsal cinsiyet konusuyla ilgilenen bir profesör, Viyana'da öğrettiğini Florida'da öğretemedi. Bu tür şeyler beni endişelendiriyor.

Berlin Kültür Senatörü şimdi IHRA tanımını, evinden fon alan herkesin imzalaması gereken ayrımcılık karşıtı bir maddenin temeli haline getiriyor.

Bu McCarthyciliktir. Finansman belirli bir siyasi pozisyona bağlı olmamalıdır. Birinci Dünya Savaşı sırasında profesörler savaş aleyhinde konuştukları için işlerini kaybettiler. Ve ABD'de McCarthy döneminde sosyalistleri ya da komünistleri vurdu. Amerika Birleşik Devletleri'nde Vermont, Berkeley ve Newport'takiler de dahil olmak üzere bazı üniversiteler, ister iklim değişikliğiyle ister cinsel istismarla mücadeleye kararlı olsunlar, Siyonistleri hoş karşılamadıklarını açıkladılar. Tamamen farklı bir konu olsa bile konuşmalarına izin vermiyorsunuz. Bence bu çok kötü. Bu aynı zamanda McCarthyciliktir. Masha Gessen'den bahsettin. Hannah Arendt Ödülü'nün ironisi, bu tür hükümet kısıtlamaları nedeniyle Hannah Arendt'in bugün muhtemelen sorunlarla karşılaşacağıdır. Özellikle sanat dünyasında ve akademik dünyada şunun geçerli olması gerekiyor: Eğer bir tutuma ya da fikre karşıysanız, ona karşı çıkıyorsunuz, tartışıyorsunuz. Ve İsrail'e karşı sesimi yükselteceğim pek çok şey aklıma geliyor. Ama belli bir çizgi olduğunu ve bu çizgiden saparsanız işinizi ya da finansmanınızı kaybedersiniz demek bana daha sorunlu geliyor. Bu demokrasi açısından çok daha tehlikelidir.

Almanya'da sanat ortamı ahlaki başarısızlıkla ve 7 Ekim'le ilgili sessizliğiyle suçlanıyor. ABD'de de durum böyle mi?

Bunların hepsi yeni değil; bu ayarlar 7 Ekim'den önce de mevcuttu, ancak şimdi tam hızda çalışıyorlar. Ama birini devletin araçlarıyla susturmak…

Her halükarda BDS'yi desteklemenin Yahudi düşmanlığı olduğunu düşünüyor musunuz?

Golan şarabını boykot etmektense İsrailli akademisyenleri boykot etmekten daha az önemsesem de BDS'ye karşıyım. Akademisyenler tutumlarla, fikirlerle, düşüncelerle ilgilidir, milliyetle değil. Bu sanatçılar için de geçerlidir. Peki BDS'yi desteklemenin sizi Yahudi düşmanı yaptığını mı düşünüyorum? – Hayır, sanmıyorum. Tabii ki BDS'yi destekleyen bir Yahudi karşıtı da olabilirsiniz. Üniversitemizde Batı Şeria'dan Filistinli bir öğrencinin başvurduğu bir burs programımız var. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı onları ağırlayamadık. Muhtemelen BDS'yi desteklediği için onu reddettiğimizi söyledi. Ben de ona cevap verdim: Hiç umurumda değil. Seninle aynı fikirde değilim ama bunu konuşabiliriz.