Beni susturma girişimi başarısız oldu

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Masha Gessen’in Pazartesi akşamı Heinrich Böll Vakfı’nın Berlin-Mitte’deki genel merkezinde aldığı uzun alkış, son koltuğa kadar dolu olan salonda sempatinin nerede olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Masha Gessen ayağa kalkıyor, selam veriyor ve gözle görülür şekilde mutlu. İki gün önce, 1967’de Moskova’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Gessen, Bremen’de Hannah Arendt Ödülü’ne layık görüldü. Böll Vakfı, ABD’de yaşayan ve öğretmenlik yapan non-binary kişi Masha Gessen’in, 9 Aralık’ta New Yorker’da yayınlanan makalesinde Gazze’yi işgal altındaki Avrupa’ya kıyasla Nazi rejimindeki Yahudi gettoları olarak tanımlamasının ardından ödül töreninden çekildi. . Açıkça söylemek gerekirse: Gessen karşılaştırmaya sadık kaldı. Alman-İsrail Gelecek Forumu Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi tartışmalı moderatör Tamara Or’a, insanların artık Gazze’deki durum yerine bu karşılaştırmadan mı söz ettiği sorulduğunda Gessen şu cevabı verdi: “Ne söylediğiniz hakkında en ufak bir fikrim yok. bahsediyorum.” İki polis memuru bir köşede oturuyor. Almanya’da bugünlerde insanlar İsrail’den, özellikle de bir Yahudi’den söz ederken durum böyle.

Masha Gessen, yönetim kurulu üyeleri Imme Scholz ve Jan Philipp Albrecht tarafından temsil edilen Böll Vakfı’nı bu akşam hiçbir şey yapmadan bağışladı. Gessen, bu halka açık konuşmanın Böll Vakfı’nın daveti üzerine gerçekleşmediğini ortaya koyuyor. Fiyat skandalının ardından Imme Scholz özel bir davette bulundu. Gessen, “Bunu reddettim” dedi. “Ben halka açık bir görüşme önerdim, sen de bunu kabul ettin ve bunu takdir ediyorum.” Ama hemen söylemek gerekirse: gerçek bir konuşma gerçekleşmedi. Podyumda hiç kimse şunu sormadı: “Anlıyor musun Masha…?” Ve seyirciler arasında oturan yayıncı Katharina Raabe’nin, Böll Vakfı’nın neden bir müzeye zarar verme riskini göze aldığına dair sorusuna da bir yanıt gelmedi. yazar. Imme Scholz ve Jan Philipp Albrecht, Böll Vakfı’nın denetim kurulunun uzun süredir üyesi olan Hartmut Bäumer’in kendilerine yönelttiği itirazdan önce bile, hiç bu kadar utanmamıştı.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Olaydan sonra bir adamın Masha Gessen’e Gessen’in doğruyu söylediğini söyleyerek teşekkür etmesi buna benzer cümleler miydi? Masha Gessen, “İsrail ordusunun esir almama emri aldığı ortaya çıktı” dedi. Hepsi silahsız üç İsrailli rehinenin öldürülmesi bunu gün ışığına çıkardı. Benzer bir olay daha önce de bir kontrol noktasında yaşanmıştı; askerlerin Filistinli olduğunu düşündüğü bir İsrailli diz çökerken vurulmuştu. “Silahsız insanlar, teslim olan insanlar vuruluyor.”

18 Aralık 2023’te Berlin’deki Heinrich Böll Vakfı’nda 2023 Hannah Arendt Ödülü’nü kazanan Masha Gessen.Emmanuele Contini

18 Aralık 2023'te Berlin'deki Heinrich Böll Vakfı'ndaki seyirci.

18 Aralık 2023’te Berlin’deki Heinrich Böll Vakfı’ndaki seyirci.Emmanuele Contini

Hans Böller Vakfı Yönetim Kurulu Jan Philipp Albrecht, 18 Aralık 2023'te Berlin'de.

Hans Böller Vakfı Yönetim Kurulu Jan Philipp Albrecht, 18 Aralık 2023’te Berlin’de.Emmanuele Contini

18 Aralık 2023'te Berlin'deki Heinrich Böll Vakfı'nda 2023 Hannah Arendt Ödülü Masha Gessen'i (2L) kazandı.

18 Aralık 2023’te Berlin’deki Heinrich Böll Vakfı’nda 2023 Hannah Arendt Ödülü Masha Gessen’i (2L) kazandı.Emmanuele Contini

Masha Gessen: “İsrail savaşta açlığı silah olarak kullanıyor”

Gazze gettosu karşılaştırmasını güçlendirmek için Masha Gessen, Holokost sırasında tüm Yahudilerin gaz odalarında öldürülmediğini söyledi. “1,3 milyon kişi hastalık ve açlıktan öldü. Ve bugün İnsan Hakları İzleme Örgütü İsrail’in açlığı savaşta silah olarak kullandığını tespit etti. Bu bir savaş suçudur.” Avrupa gettolarından en büyük farkı Gazze’deki birçok insanın hâlâ hayatta olması ve dünyanın hâlâ bir şeyler yapma fırsatına sahip olmasıdır. Alkış. Tamara Or “çok kısa bir sınıflandırma”yla konuşuyor: İsrail ordusunda sivilleri vurma emri yok. Imme Scholz çaresizce şöyle diyor: “Bu açıklamayı dinlemek çok zor.”

Böll Vakfı denetleme kurulunun uzun süredir üyesi olan Hartmut Bäumer'in araya girmesi:

Böll Vakfı denetleme kurulunun uzun süredir üyesi olan Hartmut Bäumer’in araya girmesi: “Hiç bu kadar utanmamıştım.”Emmanuele Contini

Masha Gessen’i Almanya’da bir sessizlik kültürü olduğunu söylemekle suçlayan Tamara Or. Gessen bunu Der Spiegel’e verdiği röportajda söyledi. Gessen’e bunun sağ tarafından istismar edilip edilemeyeceğini soruyor. Gessen Or, “Her şey araçsallaştırılabilir” diyor. Jan Philipp Albrecht “Kimse susturulamaz” diyor. “Bu ülkede çok şey söyleyebilirsiniz.” Masha Gessen, Böll Vakfı iptal edilmeseydi Bremen Üniversitesi’nde büyük tartışma yaşanacaktı. Gessen şunları da söylüyor: “Beni susturma girişimi başarısız oldu ve tam tersini sağladı.” Makalesi ve Gessen’in Hannah Arendt Ödülü’nü alması başka türlü hiç bu kadar ilgi çekmezdi.

Daha sonra tarihçi Hedwig Richter, yazar Carolin Emcke, şair Esther Dischereit ve Alman-İsrailli filozof Omri Boehm’in de aralarında bulunduğu izleyicilerin soruları kabul edilecek. Yakın zamanda Saarland Müzesi tarafından iptal edilen Güney Afrikalı bir Yahudi olan Berlinli sanatçı Candice Breitz, “Böll Vakfı bu ülkedeki Yahudi görüş çeşitliliğinin yok edilmesine neden katkıda bulunuyor?” diye soruyor. Masha Gessen’e yöneltilen bir soru olduğu kadar, Alman anma kültürüne ilişkin sorular da “Neden Hamas’ın imha fantezilerinden bahsetmiyorsunuz?” sorusu. Gessen, “Hamas’tan bahsediyorum” diyor. Ve ardından Gessen, Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nın (IHRA) Alman anti-Semitizm komisyon üyelerinin atıfta bulunduğu, İsrail’e yönelik tüm eleştirilerin Yahudi aleyhtarı olduğunu açıkça söylemeyen ancak tam olarak buna uygun olan anti-Semitizm tanımını sorunsallaştırıyor. tercüme. “İsrail’in Yahudi düşmanlığını eleştirmek, Yahudi karşıtlığını önemsizleştirir ve Yahudileri tehlikeye atar.” Alkış.

Tamara Or tartışmayı Hannah Arendt’in “The Daring of the Public” kitabından bir alıntıyla bitiriyor. Daha sonra Masha Gessen’e Gessen’in o akşamı nasıl yaşadığını sorduk. Gessen “Garipti” diyor. “Ama anlamsız değildi. Hayatımın bir buçuk saati boyunca bu kötü bir sonuç değil.”

Metnin daha önceki bir versiyonunda alt başlık, Masha Gessen’in Gazze ile Nazi dönemi Doğu Avrupa gettosu arasındaki tek farkın dünyanın hâlâ bir şeyler yapabilmesi olduğunu söylediğini söylüyordu. Aslında “en büyük farktan” bahsetti.