Apple, 2023 Yılına Kadar Kendi Çiplerini Kullanacak

anlatamadım

New member
Teknoloji dalının başkan markalarından Apple, tam bağımsız olmak için çalışmalara başlamış üzere görünüyor. Şirket, bugün ayrıyeten ‘dijital miras’ isimli yeni bir özelliği ile de gündeme gelmişti. Bilhassa son periyotta yeniliklere açık bir tutum sergileyen şirketin artık de kendi çiplerini üretmek için harekete geçtiği ortaya çıktı. Bloomberg’den elde edilen bilgilere göre Apple, gelecekte Broadcom ve Skyworks üzere şirketlerden modül almayı bırakabilir.

Şirketin bu hedef uğruna yeni bir ofis kuracağı öne sürülüyor. Her ne kadar bu planlar daha başlangıç etabında olsa da Apple’ın evvela ‘kablosuz bağlantılar’ üzerinde çalışmalara başlayacağı düşünülüyor. olağan olarak iPhone ve Mac aygıtlarda ‘çip’ deyince akla birinci gelen modül işlemciler oluyor. Lakin güç idaresi, USB ilişki, kablosuz şarj, Wi-Fi ve Bluetooth üzere özellikleri sağlayan çipler de Apple’ın “üretilecekler listesinde” yer alıyor.

Apple, eserleri üzerinde tam denetim istiyor olabilir:

İPhone aygıtlar için öbür şirketler tarafınca üretilen en büyük modüllerden biriyse ‘modem’. Apple, bilindiği üzere bu alandaki çip muhtaçlığını Qualcomm tarafınca karşılıyor. Lakin şirketin uzun bir müddetdir kendi 5G çiplerini üretmek istediği de geçtiğimiz periyotta tabir edilmişti. Bu gaye uğruna Intel’in akıllı telefonlar için oluşturduğu modem işini 1 milyar dolar karşılığında satın alan Apple, 2023 yılına kadar kendi çiplerine geçiş yapmayı hedefliyor.

Kendi çiplerini üreterek hem eserleri üzerinde daha fazla denetim elde etmek birebir vakitte donanım açısından daha üstün aygıtlar üretmek isteyen Apple, hem de ‘kendi kendine yeten’ bir şirket olmayı da hedefliyor. Global manada halihazırda devam eden çip ezası, teknoloji devlerini etkilemeye devam ediyor. Apple, gelecekte bir daha bu biçimde bir durum yaşanması halinde işini talihe bırakmak istemiyor olabilir.