Amerika Nasıl Egzersiz Bağımlısı Oldu?

Bakec

Member
FIT NATION: Amerika’nın Egzersiz Takıntısının Kazanımları ve Ağrıları,kaydeden Natalia Mehlman Petrzela

Geçtiğimiz Haziran ayında, yüzme havuzları yaz sezonu için yeniden açılırken, New York Şehri Parklar Departmanı, cankurtaran sıkıntısı nedeniyle, sabırsızlıkla beklenen tüm açık havuz fitness programlarını iptal etti. Yüzme dersi yok, üst düzey yüzme programı yok, kucakta yüzme saati yok. Aksi takdirde sabahın erken saatlerinde iptal edilen seanslara katılacak olan hevesli kucak yüzücüler, şimdi kendilerini zaten şişmiş olan halka açık havuzlara eklediler, çocuklar ve ebeveynler kayıtsız bir şekilde bakarken sığ tarafa toplandılar. İnsanlar hayal kırıklıklarını havuz kapılarının önünde ve Twitter’da kıvrımlı çizgilerle dile getirdiler. Şehir nasıl olur da bir New York yazının ayinlerinden birini desteklemez?

Tarihçi ve fitness eğitmeni Natalia Mehlman Petrzela, “Fit Nation”da, şehirdeki halka açık havuzlar gibi yerlerin neden mücadele ettiğini açıklıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin aynı anda nasıl egzersiz yapmayı takıntı haline getirdiğinin ve bunun için gerekli kaynakları sağlamada başarısız olduğunun izini sürüyor. Geçen yüzyılda Amerikalıların spor yapmaya yönelik tutumlarının şüphecilikten düpedüz saplantıya doğru evrimini takip ediyor: Bunları karşılayabilenler için artık dakikada bir dolar egzersiz dersleri var ve kişisel antrenörler zenginler için ortak bir aksesuar haline geldi. profesyoneller – 1990’dan önce sporcular veya ünlüler dışında kimsenin düşünülemeyeceği bir şeydi. 2017 tüketici harcaması çalışması. Her zaman böyle değildi ve Petrzela bizi buraya nasıl geldiğimize dair bir kasırga yolculuğuna çıkarıyor. 1936 gibi geç bir tarihte, ilk fitness ünlüsü Jack LaLanne Kaliforniya, Oakland’da ilk kez bir spor salonu açtığında, insanlar onun bir “şarlatan ve kaçık” olduğunu düşündüler. “Doktorlar bana karşıydı – ağırlıklarla çalışmanın insanlara kalp krizinden hemoroide kadar her şeyi vereceğini söylediler; kadınların erkekler gibi görüneceğini.

Ancak zihniyetler değişti ve Petrzela’nın daha yakın tarihli tarih bölümlerine geldiğimde, fiziksel arzularımın ne kadar öngörülebilir olduğu konusunda sık sık utandım. 90’ların ortasındaki “güçlü olan yeni sıskadır” hareketinin yükselişini ve Anna Kournikova, Brandi Chastain ve Mia Hamm gibi telejenik sporcuların, gözle görülür şekilde yontulmuş vücutlarıyla atletik kadınlığı nasıl popülerleştirdiğini özetliyor. O zamanlar sadece bir çocuktum. Ferah görünmek yerine kaslı bir figürü kovalamaya hazır olmam pek şaşırtıcı değil. Zamanla, ağırlık kaldırmak için uzun saatler süren kardiyodan kaçındım, tıpkı Instagram’ın dönüşümlerini, kilo alımlarını ve şişkin kaslarını anlatan kadınların fotoğraflarıyla dolmaya başlaması gibi. Fitness’a katılımımı ne kadar bir kadının doğuştan hakkı olarak gördüğümü de fark ettim. Kathrine Switzer adlı bir kadının Boston Maratonunu 1967 yılına kadar tamamlamadığını ve bunu yaparken yarış yöneticisi tarafından saldırıya uğradığını okuduğumda ürperdim. Ve aerobik patlamasının zirvesinde – kadınların egemen olduğu bir aktivite – Nike’ın aerobik için ayakkabı üretmeyi nasıl reddettiğini okuduğumda, çünkü başkan yardımcılarından birinin sözleriyle, ” müzikle dans eden bir grup şişman kadın.”

Petrzela, egzersize olan bu artan ilgiye güvenenlerin çalışkan girişimciler (Jane Fonda, Equinox, Peloton, LuluLemon, Bikram) olduğunu ve “göze çarpan tüketimin erdemli bir biçimi” ününden kurnazca yararlandıklarını açıklıyor. “Sağlığınız” için yüzlerce harcamayı haklı çıkarmak, pahalı bir el çantasına harcamaktan daha kolaydır. Ayrıca, şehrin değerli kucak yüzme saatleri gibi iptallere yol açan onlarca yıllık devlet tasfiyelerini de takip ediyor.

Petrzela’nın kitabı, elimden bıraktıktan sonra da peşimi bırakmadı. İçinde tanıdığım fitness markalarının sayısı beni utandırdı ve onlar için ne kadar para harcadığımı görünce irkildim. Ama keşke Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konuda diğer ülkelerle karşılaştırmasını daha iyi anlamış olsaydım. Petrzela, Amerika hakkında daha fazla bağlamdan yararlanılabilecek birkaç gözlemde bulunuyor. Bize spor salonlarının 40 milyar dolarlık bir endüstri olduğunu ve yine de “Amerikalıların yüzde 80’i, yarım mil yarıçapında halka açık bir parkın olmadığı bir alan olarak tanımlanan bir ‘fitness çölünde’ yaşıyor” diyor. Bu sayıların ciddiyetini tam olarak anlamak için biraz karşıtlığa ihtiyacım vardı: Örneğin, Kanada’daki spor salonu endüstrisi ne kadar büyük? Almanların yüzde kaçı bir fitness çölünde yaşıyor? Merak etmeden duramadım: Amerika’daki egzersiz kültürü diğer ülkelerde olduğundan daha mı ticari? Ve bunun yüzünden daha zinde miyiz?

Yasmine AlSayyad, The New Yorker’da bir yazar ve yazı işleri ekibinin bir üyesidir.

FIT NATION: Amerika’nın Egzersiz Takıntısının Kazanımları ve Ağrıları | Natalia Mehlman Petrzela tarafından | Resimli | 443 sayfa | Chicago Üniversitesi Yayınları | 29 dolar