Alman Dil Kurumundan istifalar ve istifalar

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Pazartesi öğleden sonra dpa haber ajansı, Alman Dil Derneği'nin (VDS) önümüzdeki hafta radikal sağcı aktivistlerin Potsdam'daki toplantısına katıldığı söylenen bir yönetim kurulu üyesinin ihraç edilmesine karar vermek istediğini bildirdi. Duyuru derneğin internet sitesinde beliriyor: “Silke Schröder, Alman Dil Derneği (VDS) üyeliğini sonlandırdı ve yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti.” Dernek başkanı Walter Krämer'in şu sözleri aktarılıyor: “Bayan Schröder bizimle İstifası, gelecek Cuma yapılacak yönetim kurulu toplantısında kulüpten atılmasına engel oldu. Artık Bayan Schröder'in özel faaliyetlerinden dolayı VDS'ye verilen zararın sınırlandırılması gerekiyor.”

Notta Krämer kulübü bu şekilde tanıtıyor. Çünkü bu günlerde bu kadar çok haber nadiren yapılıyordu. Diğer şeylerin yanı sıra, VDS'nin saflarında “çok farklı siyasi kamplardan üyelerin bulunmasından gurur duyduğunu” yazıyor. “Sağ ve sol radikal pozisyonları kesinlikle reddediyoruz ve bunların VDS adına temsil edilmemesini sağlamaya devam ediyoruz.”

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Dortmund Teknik Üniversitesi'nde 2018 yılında emekli olana kadar ekonomik ve sosyal istatistik profesörü olan Walter Krämer, kuruluşu 1997 yılında Alman dilinin korunmasına yönelik bir dernek olarak kurdu ve 2000 yılında Alman Dil Derneği olarak yeniden adlandırıldı. Dernek başlangıçta Anglikizmin dikkatsizce benimsenmesine yönelik eleştirileriyle tanındı. Sözde toplumsal cinsiyet dili de derneğin yayınlarında ya da röportajlarında defalarca eleştiriliyor. Kasım 2020'de yazar Kirsten Boie, federal başkanın “büyük ölçüde sol görüşlü, yalancı basınımızın mevcut kanaat terörü” veya “Alman dilinin yabancılaştırılması” hakkındaki açıklamalarını okuduktan sonra derneğin madalyasını reddetti. cinsiyet çılgınlığı”.

Potsdam toplantısının öğrenilmesinin ardından dernek, yaptığı açıklamada “yönetim kurulu üyelerinin özel faaliyetlerinden” uzaklaştı. Walter Krämer, dpa'ya filozof Peter Sloterdijk'in Bayan Schröder yüzünden kulüpten ayrıldığını doğruladı. Kulübün üyesi olan Berlinli kabare sanatçısı ve tiyatro yönetmeni Dieter Hallervorden de dehşete düşmüştü.

Alman Dili Derneği, 1947 yılında kurulan ve “Alman dilinin sürdürülmesi ve araştırılması için bağımsız bir dernek” olan Alman Dili Derneği'nden (GfdS) tüzüğüne göre farklılık göstermektedir. Esas olarak Alman Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Konferansı ile Kültür ve Medyadan Sorumlu Komisyon Üyesi tarafından finanse edilmektedir ve öncelikle dil tavsiyeleriyle ilgilenmektedir.