‘Yazı Yemek Kadar İyi’: Prue Leith’in Favori Yemek Kitapları

Bakec

Member
Komodininizde hangi kitaplar var?

Son zamanlarda birkaçını ayıklamak zorunda kaldım çünkü yığının arkasını göremiyordum ve zorunlu bir fincan çay için yer yoktu. Bu yüzden sonunda “Ulysses”i okuma girişimlerimden vazgeçtim (bunun için bir beşik aldım ve beşiği kitaba tercih ettiğimi fark ettim) ve desteklenme umuduyla arkadaşlarımın kendi yayımladığı yarım düzine kitabı bıraktım (iç çekerim!) ve başladığım ama bir şekilde heyecanı biten bir veya iki kitap. Kocam beni, iyi değerlendirilmiş herhangi bir kitabı ve herhangi birinin tavsiye ettiği herhangi bir kitabı körü körüne satın almakla suçluyor. Yani şimdi yarım düzineye düştük. ABD’nin Güney bataklıklarında tek başına büyüyen vahşi bir kız çocuğunun büyüleyici öyküsü olan Delia Owens’ın yazdığı “Where the Crawdads Sing”i beğendim. Sonra, zor bir konu hakkında gerçekten güzel yazılmış bir kitap olan “Kaçınılmaz” var: yardımlı ölüm. Ölümcül bir hastalığınız varsa ve korkunç bir hayat yaşıyorsanız, ölmek için yardım alma hakkı için kampanya yürütüyorum. Gazeteci Katie Englehart’ın yazdığı “Kaçınılmaz”, yardımlı ölümün kanuni olduğu yargı bölgelerinde ölen insanların deneyimlerini konu alıyor. Bu karmaşık ve büyüleyici bir konu ve Englehart zeka ve şefkatle yazıyor.

En son okuduğunuz harika kitap hangisi?

Anthony Trollope’un “The Warden”ını yeniden okudum. Hayatımın yarısında en sevdiğim kitap oldu. Dickens, Thackeray, Brontë kardeşler gibi tüm o Viktorya dönemi yazarlarını seviyorum ama Trollope bence en iyisi. “Chronicles of Barsetshire” serisindeki “The Warden” ve onun devam filmleri, züppeliğin ve kendini beğenmiş kilise hiyerarşisinin zehirli atmosferinde doğru şeyi yapmaya çalışan mütevazı ve kibar bir adamın hikayesini anlatıyor. Sürünün refahından çok akşam yemeğinin kalitesiyle ilgilenen Başdiyakoz Grantly’nin ve (“Barchester Kuleleri”nde) piskoposun eşi Bayan Proudie’nin portreleri mutlak mücevherlerdir.

Yakın zamanda ilk kez okuduğunuz klasik romanlar var mı?

Margaret Mitchell’in “Rüzgar Gibi Geçti” romanını klasik bir roman olarak sınıflandıracağınız süre boyunca değilim ama geçenlerde okudum ve harika buldum. Tabii ki, tarihlendi ve köleliğe karşı tutumlar haklı olarak değişti, ancak yine de, sıradanlıktan uzak bir kadın kahramanın olduğu inanılmaz bir aşk hikayesi. Aksine kendini beğenmiş, aptal, şımarık ve bencildir. Ama o son derece gerçek ve onu desteklemekten başka bir şey yapamazsın. Ve plantasyon sahiplerinin İç Savaştan önceki şımarık hayatlarının ve sonrasındaki yıkımın resimleri harika bir şekilde canlıdır.

Harika bir kitap kötü yazılabilir mi? Başka hangi kriterler kötü düzyazının üstesinden gelebilir?

Pekala, bence sıcak kek gibi satan oldukça klişe yazının bariz örneği “Grinin Elli Tonu”. Açıkçası hikaye ve seks sizi sürüklüyor ve bunun edebiyat olmadığını bir şekilde umursamıyorsunuz. Ama itiraf edeyim, sadece ilkini okudum.

Ülkü okuma deneyiminizi anlatın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Gülünç derecede meşgul bir hayat sürüyorum. Hayır diyemiyorum, bu yüzden kendimi uçaklarda, trenlerde ve taksilerin arkasında dizüstü bilgisayarımla çalışırken buluyorum, bu yüzden gün içinde hiç kitap okumuyorum. Başucumdaki kitap yığını bu yüzden. Yarım saat kitap okumadan yatamam. Bu nedenle, zorluk The Week, The Spectator veya The New Yorker’ı okumak değil, bu zamanı bir kitaba ayırmaktır. Benim cennet fikrim, ayağa kalkmayacak kadar hasta olmak, ama okuyamayacağım kadar hasta olmak olurdu. O zaman bütün gün vicdanım olmadan sadece okuyarak yatakta yatabilirim. Ya da tüm işler bitmiş, tüm cihazlarda “ofis dışında” mesajı ve bir yığın kitapla tatile çıkmayı başarmak. En son Seyşel Adaları’na gitmeyi başardığımda, her günün çoğunu yatakta, kumsalda, barda okumuş olmalıyız. İki roman ve Nelson Mandela’nın “Özgürlüğe Giden Uzun Yürüyüş” adlı o kadar cesaret, kararlılık ve umut dolu bir kitap okudum ki, kendimi perişan hissetmeme neden oldu. Mandela, kendisinden sonra gelen rejimin yolsuzluğu ve beceriksizliği karşısında mezarında dönüyor olmalı.

Bugün çalışan romancılar, oyun yazarları, eleştirmenler, gazeteciler, şairler gibi yazarlardan en çok hangilerine hayranlık duyuyorsunuz?

Alice Oswald’ın uzun anlatı şiirlerini, özellikle de tam bir İngiliz nehrinin kaynağından donanma kasabası Dartmouth’a kadar olan ilerleyişini izleyen ve nehri bilen ya da bilen gerçek ve hayali tarihsel karakterlere atıfta bulunan “Dart”ı seviyorum: balıkçılar ve kayıkçılar, gemiciler, aşıklar, alabalık ve koyunlar. Ian McEwan, Sebastian Faulks ve William Boyd’a çok hayranım. Bu arada, tüm bu erkek yazarlar harika aşk hikayeleri yazıyor, ancak bunların kitapçı bodrumundaki “romantik kurgu” raflarına gönderildiğini ve “kadın hikayeleri”, piliç romanları veya gerçeklerden kaçış olarak tanımlandığını görmüyorsunuz. Ah hayır, onlar “işlevsiz aile dinamiğinin adli ifşası” veya “aşk ve kaybın psikolojik travmasına derinlemesine bir dalış”. Joanna Trollope, Jojo Moyes ve Margaret Atwood’un romanları da bir o kadar iyi.

Gazetecilere gelince, bu uyanık dünyada düşündüklerini söyleyecek kadar cesur olan, onlara yürekten katılmasam da, kaygısız köşe yazarlarını severim. İngiliz gazetelerinde bu, Rod Liddle, Jeremy Paxman, Rachel Johnson, Mary Wakefield anlamına geliyor.

Her okuyucunun sahip olması gereken üç yemek kitabı hangisidir?

Umarım bu kendi trompetimi çalmak için bir şanstır. Hemen hemen her şeyi kapsayan ve 31 yıldır basılan “Leith’in Aşçılık İncili” dememi beklersiniz. Annemin Amerikalı kuşağı için “Yemek Sevinci”nin Avrupa’daki karşılığı. Ya da The Oldie dergisinde bir köşe yazısı olarak başlayan en son kitabım “Bliss on Toast”, mutfağımda tost üzerine bir şeyin iPhone’da çekilmiş bir resmiyle. Bir tarif vermedim, sadece malzemeleri listeleyen bir başlık, belki somon füme, krem peynir, wasabi, çavdar üzerine ballı sos veya New York Bostock frangipane ve kızarmış börek üzerinde kuşbaşı badem. Ancak yayıncılarım, her tarif için uygun talimatlar ve profesyonel ağız sulandıran resimler ve gerçekten isterseniz kendi gözlemenizi veya Hollandaise’nizi nasıl yapacağınıza dair bir Keskin Aşçılar bölümü konusunda ısrar etti. Ve kitabın diğer ciddi yemek kitaplarımdan daha çok sattığını söylemekten memnuniyet duyuyorum.

Üçüncü temel kitabım, Yotam Ottolenghi’nin herhangi biri olurdu. En çok beğendiğim “NOPI” ve içinde dud tarifi yok. Ottolenghi’nin İsrail ve İtalyan geçmişinden dolayı tüm tarifler taze, ilginç ve biraz hızlı.

Varsa, fırıncı olma kararınızı en çok hangi kitap etkiledi?

Ben gerçekten fırıncı değilim. Ben bir aşçıyım. “Büyük İngiliz Fırında Pişirme” değerlendirme işini aldım çünkü bir ömür boyu pazarın en tepesinde bir yemek şirketi ve restoran işletmecisi, bir yemek yazarı ve köşe yazarı olarak yaşadım ve yemek ve şarap okulum binlerce şef ve aşçı yetiştirdi. , bu yüzden tonlarca gerçekten güzel yemek yedim ve sayısız öğrencinin sınav yemeğini inceledim. Ayrıca, Britanya’nın en iyi restoran şeflerinin katıldığı bir yarışma olan “Great British Menu” TV programında 11 yıl jüri üyeliği yaptım. İyi bir fırıncıyım ama bir Paul Hollywood değilim. Kesinlikle olduğum şey, yetkin bir tat tomurcukları kümesidir.

Bir aşçı olarak beni etkileyen kitaplar (“The Joy of Cooking” dışında) MFK Fisher’ın “With Bold Knife and Fork” ve Elizabeth David’in “A Book of Mediterranean Food” kitapları oldu. Her ikisini de okumak gerçek bir zevk. Yemek kadar yazı da güzel.

En sevdiğiniz yemek yazarları kimler? Bir şef tarafından en sevdiğiniz anı?

Bir şefin yazdığı en sevdiğim anı kitabı, Nigel Slater’ın büyüleyici, dokunaklı ve çok açık bir şekilde samimi ve gerçek olan “Toast”ı. Slater, bir şeften çok bir aşçı ve yazardır, ancak acımasız olmak gerekirse, çoğu şef korkunç anılar yazar. Tarihteki yemek kahramanım, Londra’nın en iyi şeflerinden biri olarak olağanüstü bir hayatı olan Viktorya dönemi şefi Alexis Soyer’di. O bir reformcuydu (patates kıtlığında İrlanda’da aşevleri kurdu ve Kırım Savaşı’na sahra hastanelerindeki birlikleri besleyici yiyeceklerle beslemek için gitti). O bir mucitti, bir dizi mutfak takımı (öndeki askerleri beslemek için bir tarla ocağı, mutfak şöminesinde sıcak havayla çalışan bir et lokantası, portatif bir alev lambası, bir öküzü pişirebilen bir gazlı ızgara ve daha pek çok şey) tasarlayan bir mucitti. ). Her türlü modaya uygun tarifler doğurdu, Islahat Kulübü’ndeki Baş Aşçı’nın ofisinde modaya uygun hanımları ağırladı ve genellikle muazzam bir gösteriş ve şehir adamıydı. Çoğu okunamayan yığınla kitap yazdı.

Herhangi bir kitabı suçlu zevkler olarak görüyor musunuz?

Hayır, onları gerekli görüyorum ve yeterince veya yeterince hızlı okumadığım için kendimi suçlu hissediyorum. Yaklaşık 45 roman yazdığı için Trollope’u yeniden okumayı bıraktım ve diğer kitapları okumak için zamana ihtiyacım var. Ben yaşlı bir kadınım ve zamanım daralıyor.

Son zamanlarda bir kitaptan öğrendiğiniz en ilginç şey nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Medicare’e harcanan paranın dörtte biri yaşamlarının son yılındaki hastalara gidiyor. (Katie Englehart’ın yazdığı “The Inevitable”dan.) Bu, aslında son ayları hasta için cehenneme çevirirken, ömrü uzatmak için tedaviler ve müdahaleler üzerinde ısrar ederek çok fazla zaman harcadığımıza olan inancımla o kadar örtüşüyor ki.

Yemek pişirme bilimi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen birine hangi kitapları önerirsiniz?

Yemek pişirme bilimiyle gerçekten ilgilenen biri için James Beard’ın “Beard on Bread” kitabını ve Harold McGee’nin “On Food and Cooking” kitabını tavsiye ederim. Ve düzgün bir somun veya lezzetli bir pasta yapmak isteyen herkes için, Paul Hollywood’un kitaplarından herhangi biri güvenilir ve bilgilendiricidir. Sizi bilimle aşırı yüklemez, ancak bilmeniz gerekenleri açıklar.

Bir edebiyat eserinde sizi en çok etkileyen nedir?

İlişki kurulabilir, inandırıcı, ilgi çekici bir kahraman. Kitap konusu hayatımdan kilometrelerce uzakta olsa bile onun yanında olmalıyım. Örneğin, Hanya Yanagihara’nın yazdığı “A Little Life” filminin baş karakteri eşcinsel, çocukken acımasızca istismara uğramış, işkence görmüş genç bir adamdır. Ben mutlu bir çocukluk geçirmiş yaşlı bir heteroseksüel kadınım ama o genç adam olduğumu hissettim.

Özellikle hangi türleri okumaktan hoşlanırsınız? Ve hangisinden kaçınırsınız?

Biyografileri ve romanları severim, özellikle tarihi olanları (Hilary Mantel’in üçlemesine bayıldım). Pek polisiye romanı okumam (İskoç yazar Val McDermid’i sevmeme rağmen) ve fantastik ya da bilimkurguya katlanamam – Margaret Atwood ya da Doris Lessing gibi üstün yazarlar tarafından ele alınmadıkça, karakterlerin ve hikayenin benim eksikliğimi giderdiği yerler. hayal dünyasına olan inanç. Korkmayı sevmediğim için Stephen King’i asla okumam.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Yakın zamanda yarısına sahip olacağım ahır benzeri büyük bir kitaplık kurduk. Ama kocam yarım düzine kitap almadan bir hafta geçiremez. O bir kitap delisi. Ve o asla kitap satamaz ya da atamaz, bu yüzden artık raf alanının yüzde 80’ini kaplıyor ve ben 2.000 kitabımı satıyorum ya da onları yardım dükkânına götürüyorum. Şimdi onları okuduğumda dağıtıyorum, sadece yeniden okuyabileceğim veya başvurabileceğim kitapları saklıyorum ve geri kalan her şey referans kitapları veya yemek kitapları. (Geçmişte 4.000 tane verdim. Şanslıydım çünkü o zamanlar, 20 yıl önce, Oxford Brookes Üniversitesi’nin gastronomi bölümü onları almıştı. Bugün her şeyi Google’da arıyorlar ve kitap istemiyorlar.)

İnsanlar raflarınızda hangi kitabı bulunca şaşırabilir?

Son derece başarılı olan Trafalgar Meydanı Dördüncü Kaide projesinin(bağlantı) kışkırtıcısıydım. Royal Society of Arts’ın başkanıyken, Trafalgar Meydanı’nda 150 yıldan fazla bir süredir (meydan açıldığından beri) boş bırakılan devasa bir kaidenin sonunda bir heykelle süslenmesinin iyi olacağını düşündüm. Beş yıl sürdü ve 13 komiteden geçti, ama sonunda kaideyi sergi alanı olarak kullanmak ve oraya dönüşümlü olarak çağdaş heykeller veya enstalasyonlar dikmek fikrimizi hayata geçirdik. Bu yüzden, raflarımda Dördüncü Süpürgelik Projesi de dahil olmak üzere pek çok arka kitap bulunca insanların şaşıracağını düşünüyorum.

Bugüne kadar hediye olarak aldığınız en iyi kitap hangisiydi?

İlk kocam (20 yıl önce öldü) bana özel olarak ciltlenmiş, Arthur Rimbaud’nun uzun bir şiiri olan “Le Bateau Ivre” adlı küçük bir kitapçık verdi. O zamanlar Paris’te Rimbaud ve Baudelaire okuyordum ve Rimbaud’ya yüzde 100 aşıktım. Yani iyi bir hamleydi. Hala başucumda duruyor.

Çocukken nasıl bir okuyucuydunuz? Hangi çocukluk kitapları ve yazarları size en çok bağlı kalıyor?

Çocukken hayatımın çoğunu atlarla geçirdim, bu yüzden çoğunlukla Mary O’Hara’nın “Arkadaşım Flicka” ve Anna Sewell’in “Siyah Güzel” gibi atlarla ilgili kitaplarını okudum. Ben de Paul Gallico bağımlısıydım ve yatak odamda “The Snow Goose” için kalbimi kırdığım için yemeklere inmeyecektim. Veya “Jennie”.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorsunuz. Ölü ya da diri hangi üç yazarı davet edersiniz?

Margaret Atwood, Anthony Trollope, Shakespeare. Yanan bir ev gibi yanacaklarını düşünüyorum.

Bundan sonra ne okumayı planlıyorsun?

Barbara Greene’in kuzeni, daha ünlü Graham Greene ile Liberya’ya yaptığı seyahatleri anlatan “Too Late to Turn Back”. İlk olarak 1938’de yayınlandı ve şimdi Daunt tarafından yeniden yayınlandı. Afrika ile ilgileniyorum (Güney Afrika’da doğup büyüdüm) ve okuma zevklerimi paylaşan bir arkadaşım bana bunu verdi. Amerika’ya iki aylığına gidiyorum ve bavulumda. Gezinin amacı “The Great British Baking Show” ve “The Great American Baking Show”u tanıtmak; kitaplarımı satmak ve hem New York’ta hem de Los Angeles’ta tek kadın şovumun birkaç denemesini yapmak, iyi geçmeleri umuduyla ve gelecek yıl tüm Amerika’da büyük bir tur yapabilirim. O yüzden okumaya pek vaktim olmayacak ama çantamda ve başucumda kitap yoksa içim rahat değil.