‘Yapışkan’ Sevinci Kötü Tatta Buluyor

Bakec

Member
TACKY
Sunmamız Gereken En Kötü Kültüre Aşk Mektupları
Rax King’den
193 sayfa. Eski Kitaplar. Kağıt, 15,95 dolar.

Chuck Klosterman, “Doksanlar” adlı kitabında, bu on yılın, kendi değişmez değerleri, modaları ve fikirleri ile gerçekten on yıl gibi hissettiren son dönem olduğunu savunuyor. O zamandan beri yaşıyor gibiydik, dedi, “sürekli bir şimdi döneminde”.

Ben aşağı yukarı Klosterman’ın yaş grubundanım (sekiz yaş daha büyüğüm) ve bu yorum benim için geçerli görünüyor. Yine de, yükselen bir gelgit olan gençler, bizim yerimizi almak için buradalar ve aksini hissetmek zorundalar.

Örneğin, Rax King’in coşkulu kitabı “Tacky: Love Letters to the Worst Culture We have to Offer”, geç yaşananları patlamak için en canlı, somut ve kendinden geçmiş an gibi göstermek için geliyor. aklını yitirdiğinden beri ergenliğe.

King’in kitabı “kötü” tadın iyi ayarlanmış bir kutlamasıdır: Creed, buzlu dudak parlatıcısı, “Jersey Sahili”, Cheesecake Fabrikası, “Josie ve Pussycats” filmi ve (bu kitabın en ipeksi deneme) Sıcak Vanilya Şekeri koku sisi.

King’in, başka türlü çömelmiş gibi görünmeden Sontag ve Updike ve Penelope ve Odysseus’u ima ederek bunları yazması başarısının bir parçası.

Okuryazarlığını bir burun çivisi gibi takıyor. Örneğin, bir DJ Creed’den “Tallahassee’den testosteron rock’çıları” olarak bahsettiğinde, King bu ifade hakkında şu yorumu yapar: “Kesinlikle ahenkli, benim kiler kapısı versiyonum.”

Çöpe atılmış kültür artıklarını savunmak zor bir avangard pozisyon değil. Pauline Kael uzun zaman önce, “Çöp kültürünü savunduğumuzda, bunun tek kültür olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yoktu,” dedi. Dergiler, Barry Manilow ve Ashlee Simpson, kefal, profesyonel güreş ve Arby’s’deki kıvırcık patates kızartması vb. hakkında nostaljik, kendini geri planda tutan, belli belirsiz beğenileri yasaklasaydı, bir milyon serbest yazar işsiz kalırdı.

King’in yaptığı gibi, kültürel eleştirinin içine wonton tarzı anıları sokmak da yeni değil. Yeni hissettiren – onu bulduğunuzda her zaman yeni olan şey – King’in yazılarındaki parıltı, sefalet, neşe ve kesinliktir. Mesafeye ve ironiye karşıdır; ciddiye alınma projesine çok karşı olduğu için onu ciddiye alıyorsun.

Rax King, “Tacky: Love Letters to the Worst Culture’a Sunmak Zorundayız”ın yazarı. Kredi… Nikki Austin-Garlington

King, Martha Graham gibi kendisi hakkında yazıyor dansçılarına sahnede hareket etmeyi öğretti: O, kasıklarıyla önde gidiyor. Anlatımına göre, bir şehrin elektrik şebekesini aydınlatabilecek kadar güçlü, akkor bir libidoya sahip.

“Tacky” deki bir bölüm, “Sex and the City” hakkındadır, özellikle King’in iştahını şımartmayı ve takdir etmeyi öğrendiği Samantha’nın karakteri hayatın kapmak için hazır olduğunu söyledi: “Sadece seks için bir erkek arkadaşa ihtiyacım yoktu. Seks etrafımdaydı!” Adamlar asla doğru adam değiller (birinin adı Viper), öyle olmaları dışında. Samantha gibi, King de bir Noel krakerinden fırlamış gibi görünüyor.

“Her zaman tüketilebilir olmak benim kaderimdi” diye yazıyor. “Asla saygıyı emreden bir insan olmayacaktım. Ve bu iyi. Hatta bazı günler tercih edilir. Vişneli Kirsch şurubu tadı gibi erkeklerin hayatlarından geçiyorum boğazımdan. Etli ve önemli bir şey olsaydım ne yapardım? Lisede tanıştığım biriyle, daha önce inandığım gibi yaşlanmak mı? Bütün bunları kaçırdın mı? Güneşi daha erken kaçırırdım.”

King, çocukken yapışkanlığın onun için olduğunu biliyordu ve annesi bu terimi harika olduğunu düşündüğü şeyleri damgalamak için kullandı. “Kendim harika olmak istedim” diye yazıyor ve “cevap yapışkandı.” “Puddle of Mudd hakkında bir konuşma sırasında sigarayla biraz fazla çılgınca hareket eden türden biri” oldu.

King, yapışkan ve değersiz arasına bir çizgi çekiyor. İkincisi “kapalı ve çekici değil. Bu hoş değil. Yapışkanlık neşeyle oluşla ilgiliyse, değersizlik zaten olmuştur ve dönüştüğü şeyle ilgili tek bir neşeli şey yoktur.” Bu, uzun vadede, aşılması zor bir çit olan Dolly Parton değilseniz.

“Yapışkan” geçen sonbaharda yayınlandı. Şimdi bunun hakkında yazıyorum çünkü a) en yakın olduğum kadınlar haftalardır altı çizili nüshaları değiştiriyor, b) The Times incelemedi ve c) Ardışık çekimler gibi okunduğunu keşfetmekte geç kaldım. Ateş Topu Tarçınlı Viski.

King, 14 veya 15’te zihnine sınırsız erişime sahiptir. “Vanilya Şekerini Sıcak Ode”, Nora Ephron’un “Göğüsler Hakkında Birkaç Söz” ile aynı yaşta.

“Bildiğim şey, değişimin uçurumun üzerinde sallandığı gibi korkmuş kızlık kokusu olduğun.” King yazar. “Sen bizim için feromonal bir ülküydün çünkü henüz kendimiz gibi kokmayı bilmiyorduk.” Deneme sadece oradan daha iyi olur.

Katie Roiphe gibi King de dağınık hayatları överek gelir. “Song of Solomon”daki Toni Morrison gibi, şu tavsiyede bulunuyor: “Bir hayatın var mı? Yaşa! [küfür] hayatı yaşa!” Bu kitabın özdeyişlerinden biri Max Horkheimer ve Theodor Adorno’dan. Diğeri ise Snooki olarak da bilinen Nicole Polizzi’den: “Yapabildiğin her günahı yap, biliyor musun? Yaşlı bir adamla seks yap, bir bitki çal ve tutuklan.”

Bunların hepsi gürültülü olabilir. King, “Bence, bir kızın her geveze ağzı stratejik davranıyor,” diye yazıyor. “Bir kız için çığlık, başka hiçbir şekilde iddia edilemeyecek güçlü bir alan ıslahıdır. Çığlık atmadığı sürece herkes genç ve güzel bir kızın yanında yer almak ister.”

“Tacky”deki yazı o kadar çekici ki, çoğu zaman klas olmaktan başka bir kelime yok.