Wi-Fi Direct Nedir, Nasıl Kullanılır?

anlatamadım

New member
Dosyalarınızı nasıl paylaşıyorsunuz? Eski tip harici bellekler kullanmak yerine internet üzerinden paylaşım yapmak en yaygın kullanılan belge paylaşım prosedürüdür. Uygun lakin paylaşım yapacağım aygıt çabucak şurada, bluetooth ile hallederim diyorsanız bir alternatifiniz daha var, Wi-Fi direct. Wi-Fi direct en verimli ve en kullanışlı kablosuz belge paylaşım formlarından bir adedidir.

Wi-Fi direct tekniği ile birebir ağa bağlı aygıtlar içinde rastgele bir üçüncü taraf uygulama kullanmadan ve dahası rastgele bir internet masraftan belge paylaşımı yapabilirsiniz. Uzun yıllardır kullanılmasına karşın kablosuz ağ teknolojilerinin gelişmesi ile bir arada her geçen gün daha da kullanışlı hale gelen belge paylaşım yolu Wi-Fi direct nedir, nasıl kullanılır gelin biraz daha yakından bakalım.

Temelden başlayalım, Wi-Fi direct nedir?

Wi-Fi direct, yaklaşık 20 yıldır kullanılan bir kablosuz belge paylaşım yoludur. Temel olarak aynı Wi-Fi kablosuz ağına bağlı akıllı telefon, tablet, bilgisayar üzere iki aygıt içinde rastgele bir üçüncü taraf uygulama kullanmadan ve internet masraftan evrak transferi yapmanızı sağlar.

Peki, Wi-Fi direct ne işe fayda?

Diyelim elinizde Wi-Fi direct özelliği olan bir tablet, akıllı telefon ya da bilgisayar var ve aygıtta yüklü olan bir fotoğrafı, görüntüyü ya da farklı bir belgeyi bir daha Wi-Fi direct özelliğine sahip bir aygıta göndermek istiyorsunuz. Eğer harici bellek ile manuel bir transfer yapmak istemiyorsanız kullanacağınız yollar yavaş olacak ve birden fazla vakit belgede kalite kaybı yaratacaktır.

Bunun yerine Wi-Fi direct özelliğine sahip her iki aygıtı da birebir kablosuz ağa bağlayın ve Wi-Fi direct özelliğini faal hale getirerek söz konusu belgeyi, fotoğrafı ya da görüntüyü son derece süratli bir biçimde ve en kıymetlisi kalite kaybı olmadan gönderin. Yani Wi-Fi direct, bu özelliğe sahip aygıtlar içinde süratli ve verimli bir biçimde evrak transferi yapmanızı sağlar.

Wi-Fi direct ne işe fayda sorusunun öteki bir cevabı ise kablosuz ekran paylaşımı yapmaktır. Her aygıtta mümkün olmayabilir ya da kimi aygıtlar için üçüncü taraf uygulamalar gerekebilir lakin Wi-Fi direct özelliğine sahip bir epey aygıtta bu transfer metodunu kullanarak kablosuz ekran paylaşımı yapabilirsiniz.

Wi-Fi direct ile bluetooth içindeki fark nedir?

bir fazlaca kişinin aklına kablosuz belge paylaşımı denilince bluetooth gelmektedir lakin Wi-Fi direct farklı bir sistemdir. Bluetooth, iki aygıt içinde PAN ismi verilen bir şahsi ağ oluşturur. Bu ağı oluşturmak için aygıtlardaki ISM bandındaki UHF radyo dalgalarını kullanır. Kullanılan radyo dalgaları genel olarak 2,02 GHz ile 2,48 GHz aralığındadır.

Wi-Fi direct ise iki aygıtın bağlı olduğu kablosuz ağ üzerinden bir transfer sağlar. Wi-Fi direct ortalama 256 bit AES şifreleme sistemi kullanırken bluetooth teknolojisinde bu sürat ortalama 5 bittir. Bu usul kullanılarak evrak paylaşımı yapılması için her iki aygıtta da Wi-Fi direct özelliğinin bulunması ve açık durumda olması gerekir.

Wi-Fi direct nasıl kullanılır?

• Adım #1: Her iki aygıtta da Wi-Fi direct özelliği olduğundan emin olun.
  • Adım #2: Her iki aygıtın da tıpkı Wi-Fi kablosuz ağına bağlı olduğundan emin olun.
  • Adım #3: Her iki aygıtın da Wi-Fi direct özelliğini etkin hale getirin.
  • Adım #4: Cihazları eşleştirin.
  • Adım #5: Aktarmak istediğiniz evrakın paylaşım seçeneklerini açın.
  • Adım #6: Wi-Fi direct ile aktarmak istediğiniz aygıtı seçin.
  • Adım #7: Paylaşım süreci belge boyutuna bağlı olarak değişen bir süre sonunda tamamlanacak.
Wi-Fi direct kullanmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Cihazınızın marka ve modeline göre adım başlıkları değişebilir fakat benzeri adımlarla karşılaşacaksınızdır. Wi-Fi direct üzerinden ekran paylaşımı yapacaksanız da birinci adımlar benzeridir, daha sonrası aygıtınıza göre değişecektir.

Emin olamayanlar için Wi-Fi direct kullanmanın avantajları:

• Wi-Fi direct özelliği kullanırken internet paketinizden harcanmaz.
  • Diğer formüllere göre fazlaca daha süratli ve verimlidir.
  • Özel bir erişim noktası oluşturulması gerekmez.
  • Yüksek çözünürlüklü görüntü ve fotoğraflarda kalite kaybı yaşanmaz.
  • Kendi şifreleme sistemini kullandığı için inançlıdır.
  • Üçüncü taraf uygulama kullanmanıza gerek kalmaz.
  • Akıllı telefon, tablet, yazıcı, bilgisayar, televizyon üzere bir epeyce farklı aygıtta kullanılabilir.
Wi-Fi direct sistemi hangi aygıtlarda kullanılır?

Windows 8.1 ve üzeri versiyon işletim sistemine sahip bilgisayarın büyük bir kısmında, Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerin büyük bir kısmında, yeni model yazıcılarda ve akıllı televizyonların büyük bir kısmında Wi-Fi direct özelliği bulunmaktadır.

Peki ya Apple diyorsanız maalesef iPhone, iPad ve Mac bilgisayarlarda Wi-Fi direct özelliği bulunmuyor. Apple aygıtlar içinde kablosuz belge transferi yapmak için Airdrop özelliğini kullanabilirsiniz lakin bir Apple aygıt ile farklı bir aygıt içinde Wi-Fi direct özelliği ile kablosuz evrak paylaşımı yapmak rastgele bir üçüncü taraf uygulama kullanmadan mümkün değil.

niçin Wi-Fi direct kullanmalıyım?

Günümüzde kullanabileceğiniz belge paylaşım biçimlerini bir gözden geçirelim. Klasik yol olan harici bellek kullanmasında yüksek kapasiteye sahip bir depolama aygıtı almalı, dosyayı ona yüklemeli, daha sonra aygıtı öteki aygıta bağlamalı ve belgeyi indirmelisiniz. Kalite kaybını ortadan kaldıran bir metot olsa da ne verimli ne de süratli, üstelik aygıt parası da uğraşı.

Kablosuz belge paylaşım hallerine bakacak olursak evrakınızı bir bulut depolama hizmetine aktarabilir ve başka aygıta indirebilirsiniz. Uzak aralıklar için kullanışlı lakin yüksek boyutlu bir belgeyi yükledim indirdim derken büyük vakit kaybı. WhatsApp ya da e-posta biçimlerinde de birebir sorun var. Üstelik birçok vakit fotoğraf ve görüntülerde kalite kaybı yaşamak işten bile değil.

Yakın bir aygıtla belge paylaşımı yapacaksanız Wi-Fi direct en verimli ve süratli sistem olacaktır, bluetooth suratı malum. Üstelik Wi-Fi direct özelliği ile ekran paylaşımı yapabileceğiniz üzere bu özelliğe sahip bir yazıcıdan çıktı bile alabilirsiniz. Tahminen ilerleyen senelerda epeyce daha kullanışlı sistemlerle tanışabiliriz fakat şu an için kablosuz evrak paylaşımındaki en verimli formül Wi-Fi direct üzere görünüyor.

Aynı ağa bağlı aygıtlar içinde kablosuz belge paylaşımı yapmanızı sağlayan Wi-Fi direct nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtlayarak husus hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Aygıtınızda Wi-Fi direct özelliğini nasıl kullanacağınızı öğrenmek için üretici firmanın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.