Vermont’ta Bir Gerilim ve Okyanusta Yüzen Bir Kamera

Bakec

Member
Kredi. . . Diego Velázquez tarafından “Santa Rufina”

Tekrar hoş geldiniz kitap kurtları. Araştırmama göre – ve herhangi bir entomolog okuyorsa, lütfen yorumları düzelterek seslendirin – “solucan” kağıt yiyen bir yaratık için gümüş balığı, bisküvi böceği ve hatta hamamböceğinden daha az uygun bir terim olabilir. Şu andan itibaren, kişisel olarak bir kitap böceği olarak tanımlayacağım. Hadi yiyelim.

Molly

<saat/>

Melanie Finn tarafından yazılan “Altında”

Kurgu, 2018

Kış, Vermont kırsalında geçen tehditkar bir gerilim filminde dişlerinizi gıcırdatarak karlı bir toz haline getirmek için mükemmel bir mevsimdir. Kay, çocuklarıyla birlikte dinlenmek için küçük bir kasabaya çekilen eski bir savaş muhabiridir. Kiraladığı ev akçaağaçlarla çevrili ve dönümlerce ormanda oturuyor; zayıf cep telefonu servisi (1 No’lu uyarı işareti) ve banyolardan birinde gizli bir gezinme alanı (2 No’lu uyarı işareti) vardır.

Yavaş yavaş evin içinde tarif edilemez bir şiddet olayı meydana geldiği ortaya çıkıyor – ve bir gazeteci olan Kay, gizemi çözmeye çalışarak küçük kasabadaki herkesi rahatsız etmeye devam ediyor. Bu onun, romanın ikinci kahramanı Ben’le kesişmesine neden olur, Ben’in ahlaki özünü yeniden kazanmaya çalışan toparlanan bir keş, onu ondan soymak için kesinlikle tasarlanmış gibi görünen bir dünyada. Kapsanan diğer konular arasında uyuşturucu kaçakçılığı, zina ve ağaç kesimi yer almaktadır. Düzyazı o kadar karanlık ki neredeyse yanmış!

İsterseniz okuyun:Stephen King’in “Misery” kabinleri, 7-11 sosisli sandviç, Patricia Highsmith

Şuradan temin edilebilir: İki Dolarlık Radyo

<saat/>

José Eduardo Agualusa tarafından yazılan “İsteksiz Hayalperestler Derneği”

Daniel Hahn tarafından çevrilmiştir. Kurgu, 2020

eBay’den satın aldığım bu kitabın kopyasını aldığımda, bayat sigara koktuğunu fark ettim. Taze sigara gibi koksaydı bu sorun olmazdı, ki bu benim hoşuma giden bir koku ama eski sigaralar ayrı bir kategori — bana sıcak Sprite’ı, neredeyse ama tam olarak kapanmayan kapıları ve diğer rahatsız edici şeyleri hatırlatıyorlar. . Israr ettim çünkü yazarın önceki romanlarından birini o kadar çok sevdim ki, kokulu olmasına rağmen bunu atlama fikri akıl almazdı.

Burada okyanusta yüzmeye giden ve suda yüzen bir kamera bulan 55 yaşındaki Angolalı bir gazetecinin hikayesi var. Filmi hazırlattığında, kameranın kendi hayallerini sahneleyen ve fotoğraflayan Mozambikli bir sanatçıya ait olduğunu keşfeder. Onu takip eder. Orkide ve ölümü tartışırlar. Entrika başlar. Agualusa’nın düzyazısı, Daniel Hahn tarafından Portekizce’den çevrildiği gibi, alaycı, anlaşılır ve tuhaf. Aklıma net bir analog gelmiyor ama Roberto Bolaño’yu seviyorsanız Agualusa’yı seveceğinize yüzde 75 eminim.

Yazar Angola’da doğdu ve Portekiz’de tarım bilimi ve silvikültür okudu; En son Mozambik Adası’nda yaşadığını kontrol ettim. İlk başta işine – ve bu şaka değil – Wikipedia’daki “Rastgele makale” düğmesine art arda basarak ve sonunda onun sayfasına girerek geldim. (“Rastgele makale” düğmesi, bu arada, zaman geçirmek için harika bir yoldur. ) “Böyle bir biyografi ile ne yanlış gidebilir ki?” Kendi kendime düşündüm ve cevap şu oldu: hiçbir şey.

İsterseniz okuyun:Roberto Bolaño, Yorgos Lanthimos’un filmleri, Phil Klay, yalnız seyahat, simülasyon hipotezi

Şuradan temin edilebilir: Takımada Kitapları

<saat/>

Neden yapmıyorsun…

• İngiliz mizahından hoşlanıyorsanız “Kitapçı”yı araştırın. LOSYON GEREKTİRİR?

• Okumaya ara verin (sadece iki saat) ve Stephen Sondheim’ın Anthony Perkins ile birlikte yazdığı bir film olan “The Last of Sheila”nın izini sürün. Bu bir DİABOLİK GİZEM 1973’ten bir YAT ve James Mason’ı canlandırıyor. Şimdi bunlar bazı lezzetli film malzemeleri. Ayrıca, yakın zamanda ayrılan Sondheim’ı kutlamak için harika bir yol – hatırası bir nimet olabilir!

• Bir Fransız antropoloğun gerçek anlatımı karşısında ürperdim. BİR AYININ SALDIRISI üzerinde BUZLU EĞİMLER bir Sibirya yanardağı?

• Bir gerilim hikayesi setiyle kendinizi bir şezlonga bırakın. KEDİ BECERİLERİ?
The New York Times’daki kitaplara daha fazla dalın

Rüzgar Gibi Oku’nun geçmiş baskılarına bakın

Bülten geri bildirimini şuraya gönder: RLTW@nytimes. com