Steam Deck, Bir Robotu Denetim Edebiliyor [Video]

anlatamadım

New member
Oyun devi Valve, bu yılın başlarında taşınabilir bilgisayarı Steam Deck’i tanıttı. Ne yazık ki şu an için Türkiye’de bulunmayan aygıt, boyutlarına göre çok âlâ bir performans göstermesiyle piyasaya çıkışından bu yana oyunseverlerin beğenisini toplamayı başardı.

Steam Deck, sıradançe anlatacak olursa bir taşınabilir oyun bilgisayarı. Fakat bu, aygıtın sırf oyun oynamak için kullanılabileceği manasına gelmiyor. Stanisla Arkhipenka isimli bir YouTuber tarafınca paylaşılan bir görüntü, bunu bize göstererek Steam Deck’in pek farklı emeller için de kullanılabileceğini ortaya koyuyor.

Steam Deck, bir robotu denetim edebilen bir uzaktan kumandaya dönüştürüldü

Arkhipenka, paylaştığı görüntüde Steam Deck’i örümcek halindeki bir robotu denetim edebilen bir aygıta dönüştürdü. Kullanılan robotun tanınan oyun Cyberpunk 2077’de gördüğümüz robotlara benzemesi de dikkatlerden kaçmadı. APC-1 Hexapod olarak bilinen bu robot, bir arama kurtarma makinesi olarak tasarlanmış.

Görüntüleri incelediğimizde, Steam Deck ekranından farklı mod ve suratların ayarlanabildiğini gorebiliyoruz. YouTuber, ayrıyeten robotu farklı istikametlere yanlışsız hareket ettirerek ve baş kısmındaki kameradan gelen imgeyi ekrana yansıtarak aygıtın nasıl denetim sağlayabildiğini ve işlervlerini bizlere gösteriyor. Taşınabilir bilgisayarda özel bir yazılım kullanıp, rastgele bir gecikme olmadan sistemi çalıştırmasının da pek etkileyici olduğunu söylemek mümkün.

Bu görüntü, Steam Deck’in oyunlardan robotlara pilotluk yapmaya kadar biroldukça çeşitli fonksiyona sahip olduğunun ve Valve’ın başarılı bir iş çıkardığının ispatı. Geçtiğimiz aylarda, başarılı aygıtın yeni versiyonlarının ilerleyen senelerda gelebileceğini gösteren haberlerin çıktığını da eklemeden geçmeyelim.