“Son yıllarda ben de uçtum”

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Ev
iklim
Aktivist Tadzio Müller, Bali öfkesi üzerine: “Ben de son yıllarda uçtum”

Berlinli iklim aktivisti Tadzio Müller, iklim aktivistlerinin de daha iyi insanlar olmadığını ve bundan ne çıkması gerektiğini söylüyor.

suzanne lenz

Tadzio Müller

Tadzio MüllerNikita Teryoshin

Çarşamba akşamı, Berlinli iklim aktivisti Tadzio Müller de bir protestocunun Tayland’da tatilde olduğu için Stuttgart’taki bir mahkeme duruşmasına katılmamasının yol açtığı son nesle yönelik heyecan ve öfkeye ilişkin bir tavır aldı. Twitter kanalı FagotsForFuture’da yayınladığı bir Haberda. “Yerinden edilme toplumu şu anda yine en sevdiği parçalardan birini seslendiriyor: iklim aktivistleri ikiyüzlüdür” diyor orada. Bununla birlikte, tatil için Asya’ya uçan Stuttgart’tan sözde iklim çıkartmalarını eleştirenlerin, bu uçuşun tetiklediği CO2 emisyonlarını gerçekten önemsediğinden şüphe ediyor. “Ha, siz iklim aktivistleri de bizim kadar ahlaksız veya çifte ahlaklı ikiyüzlüsünüz diyebilmek istiyorlar. İşte bu yüzden sizin tarafınızdan bize bir şey söylenmesine gerek yok.”

#climateum9: 1,5° sınırı sallanıyor, & ama Schland 2’den bahsediyor #Bali-Uçuşlar.

Ancak iklimler *daha iyi* değil – biz de batırıyoruz. & sizi utandırmıyoruz, kendi etik iddialarınızı baltaladığınızı bildiğiniz için bunu kendiniz yapıyorsunuz. #yerinden edilmiş toplum pic.twitter.com/5HdiakL4cr

— FagotsForFuture
✊
🌈
✊
(@RealTadzioM) 2 Şubat 2023

Bali'ye son nesil tatil öfkesi: Çorbada saç bulundu

Bali’ye son nesil tatil öfkesi: Çorbada saç bulundu

Böyle düşünen herkes, iklim aktivistlerinin tutumunu yanlış anlamıştır. “Daha iyi insanlar olduğumuzu söylemiyoruz.” En azından bunu söylemiyor. O da son yıllarda arkadaşını mutlu etmek için uçakla tatile gitmişti. O da bazen Amazon’dan sipariş veriyor bazen de et yiyor. “Ben daha iyi bir insan değilim, biz daha iyi insanlar değiliz.” Ve tam da insanların bazen bencilce kararlar verdiğini bildiğimiz için, iyi kararlar almayı kolaylaştıran sosyal kurallara ihtiyaç vardır. Örneğin bir hız limiti veya hava trafiği kısıtlamaları. “Her şey bununla ilgili.”