Sodalı Puf Poğaça (Mayalı)

AliDayı

New member
Sodalı Puf Poğaça (Mayalı) Tanımı İçin Materyaller

• 1 şişe doğal maden suyu
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 2 adet yumurta akı (Sarıları üzeri için ayrılacak)
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 75 gram oda sıcaklığında tereyağı
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket instant maya
  • 7 su bardağı un
İç harcı için;

• 1/4 (çeyrek) kalıp beyaz peynir
  • 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
Üzerine;

• 2 adet yumurta sarısı
  • Susam
Sodalı Puf Poğaça (Mayalı) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle ılık süt, şeker ve mayayı yoğurma kabına karıştıralım, 2 dakika beklesin.
  2. Akabinde maden suyunu, yağları, yumurta beyazını ve tuzunu ek edip, karıştırıp, 3 su bardağı unu ek ederek spatula ile karıştıralım. 3 su bardağı unu da ek edelim ve elimizle yoğurmaya başlayalım. Son 1 bardak unu denetimli ek edelim.
  3. Elimize yapışmayan yumuşak bir hamur elde edelim. Üzerine kabın kapağını kapatalım üzerine sofra bezi kapatalım mayalanması için 1 saate yakın sıcak bir ortamda bekletelim.
  4. Hamur mayalanıp 2 katına çıkınca tezgaha alalım havasını almak için.
  5. Hamuru toparlayalım. Hamuru dörde bölelim. Mandalina büyüklüğünde bezeler yapalım ben bu hamurdan 19 beze yaptım bezelerin üzerine bez örelim birinci bezeyi alalım.
  6. Süt fincanı altlığı kadar elimizle açalım içine peynir koyup kenarlardan azıcık içe kapatıp yaprak sarar üzere saralım ve yağlanmış yahut pişirme kağıdı serili tepsiye dizelim.
  7. Üzerine yumurta sarısı sürelim susam serpelim 15 dakika ön maya yaptırmak için ben şöyleki bir sistem uyguladım. Fırını 50 derecede ısıtıp kapattım poğaça tepsisini fırına koydum 10 dakikada kabardı ve fırını.
  8. yine 200 dereceye ayarlayalım poğaçalar istediğimiz üzere kızarınca fırından alalım. Biraz soğuyunca üzerini kapatalım yumuşacık kalsınlar. Deneyecek olanlara afiyet olsun!.
Sodalı Puf Poğaça (Mayalı) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı