RAM Test Etme Nasıl Yapılır? Ram Test Etme Yolları

anlatamadım

New member
Bilgisayarlarımızdaki süreksiz depolama ünitesi olan RAM, sistemin yanlışsız çalışması için gerekli en değerli donanımlardan bir adedidir. Suratı ve gücü kıymetli tamam fakat en değerlisi gerçek çalışmasıdır. Bozuk RAM niçiniyle bir epey kullanıcının bilgisayarı sağlıklı bir biçimde çalışmaz. Lakin bu sorunun bozuk RAM kaynaklı olup olmadığından emin olmak için RAM test etme formları uygulanmalıdır.

Bozuk RAM kaynaklı problemlerden bir ya da birkaç adedini daha evvel yaşadıysanız yinelandığı vakit da çabucak anlarsınız. Fakat daha evvel hiç bu biçimde bir sıkıntıyla karşılaşmadıysanız ve bilgisayarınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var ise RAM testi yapmak en doğrusu olacaktır. Gelin bozuk RAM nasıl anlaşılır yakından bakalım ve kolaylıkla uygulayabileceğiniz RAM test etme biçimlerini gorelim.

Hiç bilmeyenler için, RAM nedir?

Random Access Memory, özetlemek gerekirse RAM bir tıp süreksiz data depolama alanıdır. Bilgisayarı kapattığımız ya da bir daha başlatmış olduğumız vakit RAM üzerine kaydedilen bilgiler silinir. RAM donanımının emeli, CPU yani işlemcinin sık kullandığı datalara en süratli biçimde ulaşmasını ve bilgisayarın en yüksek performansı sunmasını sağlamaktır. Bu niçinle yanlışsız bir biçimde çalışması son derece kıymetlidir.

Bilgisayarınızdaki sorunun bozuk RAM kaynaklı olduğunu nasıl anlarsınız?

• Bilgisayarınızdaki performans düşüklüğü
  • Olur olmadık vakit içinderda ekranın kilitlenmesi
  • Veri evraklarının bozuk olduğuna dair yanılgı uyarıları
  • RAM ölçüsünün yanılgılı olması
Bilgisayarınızdaki performans düşüklüğü:

Bilgisayarınızın performansının eskisi üzere olmamasının bir epey farklı sebebi olabilir lakin şüphelenmeniz gereken birinci donanım RAM’dir. Özellikle epey yavaş açılan bilgisayarlarda bozuk RAM kuşkusu oluşmalıdır. Bilgisayarı bir daha başlatın, hiç bir program açmayın. Buna karşın açılıştaki yavaşlık sürüyorsa RAM bozuk demektir.

Olur olmadık vakit içinderda ekranın kilitlenmesi:

Eğer epey kuvvetli donanımlara sahip bir bilgisayarınız yoksa birtakım kimi birtakım ufak ekran donmaları, kilitlenmeler yaşamanız olağan. Ancak bu durum artık bir rutin haline geldiyse bozuk RAM’dan şüphelenebilirsiniz. Bilhassa benzeri süreçlerde değil de olur olmadık yerlerde bu çeşit meseleler ortaya çıkıyorsa RAM testi yapmakta fayda var.

Veri belgelerinin bozuk olduğuna dair yanılgı ihtarları:

Sık kullanmadığınız kimi belgeleri çalıştırmak istediğiniz vakit bozuk uyarısı alabilirsiniz, bu biçimde bir durum olağan karşılanabilir. Ancak sık sık kullandığınız data belgelerini çalıştırmak istediğinizde bile hiç bir niye olmamasına karşın yanılgı uyarısı almaya başladıysanız bozuk RAM sinyali aldınız demektir.

RAM ölçüsünün kusurlu olması:

Bilgisayarınızdaki sistem bilgisi sayfası üzerinden sahip olduğunuz RAM ölçüsünü nazaranbilirsiniz. İyi fakat benim RAM gücüm bu kadar değildi diyor yani kusur alıyorsanız maalesef RAM baya baya bozulmuş ve sistem entegrasyonu sağlamıyor demektir.

Kesin bir karara varmadan evvel test yapın; işte en sıradan RAM test etme halleri:

• Yöntem #1: Windows Bellek Tanılama aracı ile RAM test etme
  • Yöntem #2: Passmark Memtest86 programı ile RAM test etme
Yöntem #1: Windows Bellek Tanılama aracı ile RAM test etme:

• Adım #1: Windows arama çubuğunu açın.
  • Adım #2: Windows Bellek Tanılama yazın ve aratın.
  • Adım #3: Arama neticelerindan Windows Bellek Tanılama aracının üzerine tıklayarak açın.
  • Adım #4: ‘Şimdi bir daha başlat ve problemleri denetle’ seçeneğine tıklayın, önerilen budur.
    • ya da
  • Adım #5: ‘Sorunları bilgisayarı daha sonraki başlatmamda denetle’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #6: Windows Bellek Tanılama aracını çalıştırmadan evvel tüm programları ve açık pencereleri kapattığınızdan emin olun.
  • Adım #7: Windows Bellek Tanılama aracının çalışmasını ve bilgisayarın bir daha başlatılmasını bekleyin.
  • Adım #8: İşlem sonuçları bildirim olarak gelecek.
    • Eğer süreç sonuçlarını nazaranmiyorsanız;
  • Adım #9: Windows arama çubuğunu açın.
  • Adım #10: Olay Görüntüleyicisi yazarak bu aracı açın.
  • Adım #11: Windows Günlükleri sekmesini genişletin.
  • Adım #12: Sistem seçeneğine tıklayın.
  • Adım #13: Kaynak sütunu bulun.
  • Adım #14: Memory-Diagnostics-Results başlığına tıklayın.
  • Adım #15: Genel sekmesine tıklayın.
  • Adım #16: Ayrıntılar seçeneğini genişletin.
  • Adım #17: İşte RAM testi neticelerinız buradan.
Windows Bellek Tanılama aracı ile RAM test etme formülünü uygulamak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Windows Bellek Tanılama aracı, Windows 7 ve daha sonraki tüm versiyonlarda bulunuyor. Söz konusu RAM testi neticelerina bakılırsa RAM’inizin bozuk olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yöntem #2: Passmark Memtest86 programı ile RAM test etme:

• Adım #1: Buradaki ilişki üzerinden Passmark Memtest86 programını indirin.
  • Adım #2: Passmark Memtest86 evrakını masaüstüne çıkarın.
  • Adım #3: Passmark Memtest86 aracının ISO evrakını bir USB belleğe aktarın.
  • Adım #4: İşlemi sürdürmedilk evvel değerli bilgilerinizi yedeklediğinizden emin olun.
  • Adım #5: USB bellekte bulunan imageUSB belgesini çalıştırın.
  • Adım #6: Write seçeneğine tıklayın.
  • Adım #7: İşlemi onaylayın.
  • Adım #8: Bilgisayarınızı bir daha başlatın.
  • Adım #9: Önyükleme menüsünü açın.
  • Adım #10: USB bellek ortasındaki belgeleri yükleyin.
  • Adım #11: Yapılandır butonuna tıklayın.
  • Adım #12: (S)tart Test seçeneğine tıklayın.
  • Adım #13: Tarama başlayacak.
  • Adım #14: RAM kapasitesine bağlı olarak değişen bir süre sonunda tarama tamamlanacak.
  • Adım #15: Karşınıza çıkan ekranda RAM testi sonuçlarını inceleyebilirsiniz.
Passmark Memtest86 programı ile RAM test etme usulünü uygulamak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Eğer birinci sefer bu cins bir program üzerinden RAM testi yapacaksanız biraz gözünüz korkmuş olabilir lakin anlattığımız adımları sakin bir biçimde uygularsanız rastgele sorun yaşamadan testi tamamlayabilirsiniz.

Diyelim RAM bozuk, ne yapalım?

RAM testi neticelerinda açık bir biçimde RAM’inizin bozuk olduğu ortaya çıktıysa maalesef çoğu vakit tek tahlil yeni bir RAM almaktır. Eğer donanımın garantisi devam ediyorsa üretici firmanın teknik servisine giderek yapılacak bir şey olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Fakat birçok durumda çok hassas bir donanım olan RAM bozulduğu vakit yenisi ile değiştirmek tek deva oluyor.

Bilgisayarımızın en kıymetli donanımlarından bir tanesi olan RAM testi nasıl yapılır, bozuk RAM nasıl anlaşılır gibi merak edilen soruları yanıtlayarak bu test için uygulayabileceğiniz biçimleri anlattık. RAM testi için kullandığınız farklı uygulamalar var ise yorumlarda paylaşabilirsiniz.