Ralph Macchio Her Zaman ‘Karate Çocuğu’ Olacak. Sonunda Onunla İyi.

Bakec

Member
“Karate Kid”de Daniel LaRusso’yu oynamak, Ralph Macchio’yu hayatı boyunca ünlü yaptı. On yıllardır, insanlar 1984 patlamış mısır fiskelerini gördüklerinde nerede olduklarını ya da mazlum hikayesinin onları nasıl etkilediğini anlatıyorlar.

Bununla birlikte, her şeyi kapsayan bu şöhretin bir dezavantajı vardı.

Oyunculuk kariyerinde ilerlemeye çalışırken rolü tam olarak geride bırakamadı. Bazen, filmdeki karakteri yaşamda ve dövüş sanatlarında dengenin önemini öğrenmiş olan 22 yaşındaki, artık başıboş değil, savunmasız olduğunu hissettiğini söyledi.

Yaklaşık kırk yıl sonra, filmin yapımı ve onun hayatını nasıl şekillendirdiği ve şekillendirmeye devam ettiği hakkında “Ağlanmak: Karate Çocuğu ve Ben” adlı bir anı yazdı.

Kitapta güven verici bir şekilde skandal veya kendine zarar veren davranışlar yok, ancak 241 sayfa boyunca aşikar bir kararsızlık var, ancak sonuçta ton iyimserliğe doğru eğiliyor.

İlk sinemada Daniel LaRusso rolündeki Macchio, iki devam filmini de beraberinde getiren bir hit. Kredi… Columbia Resimleri, Everett Koleksiyonu aracılığıyla

Netflix’in şaşırtıcı derecede popüler devam dizisi “Cobra Kai”deki rolünü yeniden oynayarak beşinci sezonunu tamamlayan Macchio, “harika hediye” dediği şeyle barışmış ve hatta onu benimsemiş görünüyor.

Geriye dönüp baktığında, orijinal sinemanın “Hollywood’un her şeyi yoluna koyduğunun en iyi örneği olduğunu” yazıyor. Saf eğlence yoluyla öğretir ve ilham verir.”

Geçenlerde bir sabah Aşağı Manhattan’daki güneşli bir çatı terasında, güneş gözlükleri kapalıyken bile 60 yaşında olmayan Macchio, kariyerinin ayırt edici özelliği olan doğal bağlanabilirliği sergiledi. Bu, “herhangi bir komşu çocuğu” olan ve “hiçbir şey kazanmamış” olan Daniel LaRusso ile paylaştığı bir şey.

Long Island’da büyüyen Macchio, annesiyle birlikte MGM film müzikallerini izlerdi. Çok geçmeden Küçükler Ligi maçları arasında step dansı dersleri alıyor ve cumartesileri babasıyla çalışıyordu. (Kardeşi daha çok aile çamaşırhanesine ve pompalı kamyon işine gitti.)

Okul oyunlarında ve dans resitallerinde oynadığı rollerin yanı sıra, Macchio reklamlar için seçmelere başlayarak iki Bubble Yum spotu elde etti. İlk filmi “Up the Academy”den ve ABC’nin “Eight Is Enough”da bir sezonluk bir görevden sonra, genç idolleri C. Thomas Howell’in karşısında “kayıp köpek yavrusu” Johnny Cade’in kariyerini değiştiren rolünü üstlendi. ve Matt Dillon, Francis Ford Coppola’nın “The Outsiders”ında.

Eve döndüğünde, 21 yaşındaki Macchio, başka bir seçmelere çağrıldı. Senaryo, kendini savunmak için dövüş sanatları öğrenen zorbalığa uğrayan bir çocuk hakkındaki bir makaleye dayanıyordu. Film, mazlum klasiği “Rocky”yi yapan John G. Avildsen tarafından yönetilmek üzere ayarlandı.

Macchio senaryoyu ilk okumasıyla ilgili olarak şunları yazıyor: “Hikayedeki baba-oğul unsurlarına ve yüreğine daha ilk andan bağ kurduğumu hatırlıyorum. Ama “lise hikaye dizisi karakterlerinden bazılarını biraz bayat ve basmakalıp buldu.”

Onu rahatsız eden başka bir şey vardı: başlık. Kulağa gülünç geldiğini düşündü. “Yani, hayal edebiliyor musun?” O yazıyor. “Eğer bu rolü alırsam ve film başarılı olursa, hayatımın geri kalanında bu etiketi taşımak zorunda kalırdım!”

Macchio, sağda, Francis Ford Coppola’nın 1983 tarihli sinema filmi “The Outsiders”da C. Thomas Howell ile birlikte. Kredi… Warner Ana Sayfası Videosu

Filmin senaryosunu yazan Robert Mark Kamen için Macchio doğal bir seçimdi: “kavgacı tavrı” duygusal kırılganlıkla karıştırdı.

“O keskindi. Akıllıydı, ”dedi Kamen bir telefon görüşmesinde. “Ve eğer bir kavgaya girerse, akıllı bir adam olmaktan başka onu destekleyecek hiçbir şeyi yoktu. Karakterin tam olarak kim olduğu buydu.”

Sonra 80’ler 90’lara doğru eğilmeye başladı. Macchio karakterden dolayı yaşlandığını hissetti, ancak karakter ondan yaşlanmıyordu – en azından eğlence endüstrisi söz konusu olduğunda.

1986’da, sinemalarda “Karate Kid Part II” ve ufukta üçüncü bir film ile Macchio, Broadway draması “Cuba and His Teddy’de Robert De Niro’nun oynadığı uyuşturucu satıcısının mücadele eden oğlu olarak esneme şansı buldu. Ayı.”

Röportajda “Her şey oldukça hızlı ilerliyordu” diye hatırladı. “Keşke biraz daha ıslatsaydım. İşte buradayım, her gece De Niro ile baş başa.”

Bir telefon görüşmesinde De Niro, Macchio’nun sağduyusuna ve iş ahlakına hayran olduğunu söyledi. “Onu kişisel olarak sevmek ve sonra yaptığımız şeyde onunla ilişki kurmak kolaydı” dedi. “Zaten halletmemiz gereken bir şey vardı.”

Macchio, Burt Young, solda ve Robert DeNiro ile “Küba ve Oyuncak Ayı” oyunundan bir sahnede. Kredi… Martha Swope/New York Gösteri Sanatları Halk Kütüphanesi

Ancak perde arkasında, Macchio’nun kişisel hayal kırıklıkları artıyordu – kitabın en açıklayıcı anları arasında yer alan anlar.

Bir gece ünlü sinema yönetmeni Sidney Lumet seyirciler arasındaydı. Macchio, performansın ardından kuliste “Running on Empty” adında bir sinema planladığını ve onun “önemli bir rol” oynamasıyla ilgilendiğini söylediğini hatırlıyor Macchio kitapta.

Sorun, Lumet’in bir stüdyo için “Running on Empty”yi çekmesinin planlanmasının, diğer stüdyodaki “The Karate Kid Part III”ün prodüksiyon programıyla doğrudan çelişmesiydi.

Macchio, “‘Boşta Koşuyor’ gemisi yola çıktı,” diye yazıyor, “ve ilk uğrak limanıma geri gönderildim.” (River Phoenix, bu bölümde Oscar’a aday gösterildi.)

Başka bir gece, Warren Beatty, Macchio’nun soyunma odasının sürpriz ziyaretçisiydi. Genç oyuncu hayal kırıklıklarını paylaştı; Beatty, ticari başarıları ile diğer hırsları arasında bir denge bulmasını önererek ona danışmanlık yaptı. Macchio, Beatty’nin söylediklerini hatırlayarak, “O filmlere tepeden bakmayın,” diye yazıyor. Buna istediğin kadar ihtiyacın var (De Niro oyunu anlamına geliyor).”

Parlak noktalardan biri, 1992’de Joe Pesci ve Marisa Tomei ile birlikte “My Cousin Vinny”de rol almasıydı. Macchio’nun kızı aynı yıl doğdu ve oğlu üç yıl sonra gelecekti.

“Cobra Kai”de Macchio, Yuji Okumoto tarafından canlandırılan eski bir düşmanla tekrar buluşan yetişkin Daniel LaRusso’yu oynuyor. Kredi… Netflix

Yine de, “Long Island’da ailemizin büyümesini planlarken … kariyerimin kendi büyümesi çok azdı veya hiç olmadı. Gelecek ufukta beliriyordu ve bilinmiyordu ve bilinmeyen benim için yıldırıcıydı.”

Ajanları bir televizyon dizisi yapma fikrini ortaya attı, ancak geliştirme anlaşması sadece birkaç bölümle sonuçlandı ve asla yayınlanmadı. Macchio daha sonra kısa filmler çekmeye ve senaryolar yazmaya başladı.

“Dünyanın Avildsen’lerinden ve Coppolas’ından öğrendiğim derslerden çıkarım” diye yazıyor. “Daha yalın oyunculuk yıllarında kendimi yaratıcı bir şekilde yerine getirdim ve başarılı oldum. İş ve ailedeki dengeyi buluyordum.”

Ardından, 2018’de yaratıcılar Jon Hurwitz, Josh Heald ve Hayden Schlossberg’in vizyonu olan “Cobra Kai” geldi.

Macchio, önce Daniel LaRusso’yu tekrar oynayacaktı, ancak bu sefer orta yaşlı bir aile babası olacaktı, ancak bu sefer biraz daha karmaşık olsa da Johnny Lawrence ve Cobra Kai dojo’su ile hala rekabete açıktı.

Macchio’yu imzalamak biraz ikna oldu.

“’Cobra Kai’ kurgusunda ve hikaye anlatımında nereye oturduğumu anladım” dedi. “Eğer gösteri bombalanır ve tanklanırsa, muhtemelen haklı olduğumu söylerdim. Bunun için endişelendim. … Ama her şey yolunda gitti.”

Macchio, “Karate Kid” sonrası servetiyle ilgili olarak “Gelecek belirsizdi ve bilinmeyen benim için yıldırıcıydı” diye yazıyor. Yaklaşık otuz yıl sonra “Cobra Kai” geldi. Kredi… The New York Times için Tonje Thilesen

Yeni serinin Karate Çocuğu’nu bu kadar sevilen yapan şeyin ne olduğunu anladığını söyledi: “Babalar ve oğullar, zorbalık, kefaret, engelleri aşmak, yolunuzu bulmak, öne düşmek, dizlerinizi yüzdürmek, ellerinizi kazımak, ayağa kalkmak, çözüyor.”

Kitapta Macchio, “Cobra Kai”de “zaman zaman tonun farklı olduğunu”, ancak “filmle paylaştığı ortak bir noktanın kendi içinde olduğunu kabul ediyor. kalp ” Senarist Kamen’in on yıllar önce oyuncuda gördüğü duygusal açıklık işte bu.

Görüşme bittikten sonra Macchio asansöre bindi ve binanın lobisine yöneldi. Diğerleri de girdi. Biri onu tanıdı ve bir resim istedi.

“Ben sadece asansörcüyüm,” dedi sırıtarak.