Ölümünden Sonra Bir Anı, Paul Newman’ı Kendi Sözleriyle Ortaya Çıkarıyor

Bakec

Member
Bir aktör olarak olağanüstü başarılı kariyerinde onlarca yıl geçen Paul Newman, samimi bir itirafta bulundu. “Hiçbir şey bilmediğim gibi korkunç bir gerçekle karşı karşıyayım” dedi.

Newman bu itirafı yaptığında 60’lı yaşlarındaydı ve bu sırada “Cat on a Hot Tin Roof”, “The Hustler”, “Hud”, “Cool Hand Luke” ve “Cool Hand Luke” dahil olmak üzere bir ömür boyu sürecek ufuk açıcı filmlerde rol almıştı. “Karar.” Sakin tavrı, delici mavi gözleri ve eşit derecede başarılı Joanne Woodward ile görünüşte hikaye kitabı evliliği ile idolleştirilen, isteksiz olsa da anında tanınan bir ünlüydü. Bir aile yetiştirmişti ve liberal davaları savunduğu için Başkan Nixon’ın düşmanları listesinde bir yer edinmişti. Yarış arabalarını sürmeye ve kendini hayırseverliğe kaptırmaya devam etti.

Yine de 2008’de ölen Newman, kendinden şüphe duymaktan, seçimlerini sürekli olarak sorgulamaktan ve geçmişteki hatalarından rahatsız olmaktan çıktı. “Başarısızlığı kabul etme konusunda her zaman endişeliyim” dedi. “Yeterince iyi olmamak, haklı olmamak.” Tereddütlerine rağmen ekledi, “Eminim ki hiç kimse her zaman diğer insanların ne olduğundan sorumlu olamaz. sadece kimden sorumlu olabilirsin senvardır.”

Newman’ın yaşam boyu süren güvensizliği, aktörün ölümünden sonra kaleme aldığı “Sıradan Bir Adamın Olağanüstü Yaşamı” başlıklı anı kitabında ortaya çıkan en çarpıcı temalardan biri. Knopf’un Salı günü yayınlayacağı kitap, konusunun dikkat çekici samimiyeti, günlük hayatın sürekli belgelenmesinin şöhret için bir önkoşul olmadığı bir dönemin en başarılı ve suskun aktörlerinden biri olması nedeniyle şaşırtıcı.

Paul Newman ve Joanne Woodward, 1964’te, Broadway’de Costigan’ın “Baby Want a Kiss” oyununda birlikte rol aldıkları bir senaryoyu James Costigan ile birlikte okudular. Kredi… Philippe Halsman

Newman hassas konularda geri durmaz: Anılarının derinliklerine iner ve zorlu çocukluğunu, Woodward ile evlenmeden önce terk ettiği önceki evliliğini, aşırı alkol tüketimini ve bir hastalıktan ölen oğlu Scott’ı uzun uzadıya düşünür. yanlışlıkla aşırı dozda uyuşturucu ve alkol.

Newman’ın kitapta ortaya koyduğu kırılganlık, onu yakından tanıyan insanlar için bile şaşırtıcı. Aktörün beş kızından en küçüğü olan Clea Newman Soderlund, “20’li yaşlarımın başına kadar ve ondan sonra bile onun Süpermen olduğunu sanıyordum” dedi. Babasının paylaştığı hikayelerin çoğuna aşina olmasına rağmen, “Onun için ne kadar karmaşık ve travmatik olduklarını kesinlikle bilmiyordum” dedi.

Anı, Paul Newman’ın bir klavyenin başına oturup kişisel geçmişini yazmasının sonucu değil. Kitap, aktörün 1986 ve 1991 yılları arasında senarist (“Rebel Without a Cause”) ve yakın bir arkadaşı olan Stewart Stern’e verdiği beş yıllık röportajlardan derlendi.

Stern’in kendisi 2015 yılında, mülakatların kaybolduğu varsayıldığında öldü; Stern’in Newman’ın aile üyeleri (Woodward dahil) ve Elia Kazan, George Roy Hill ve Martin Ritt gibi işbirlikçileri ile yaptığı konuşmaların dökümleri ile birlikte bu dökümler ancak yakın zamanda kurtarıldı.

Newman’ın Salı günü yayınlanacak olan anıları, ölümünden sonra kapsamlı röportaj dökümlerinden derlendi. Kitabın editörü, “Hiçbir şeyi önemli ölçüde değiştirmeden onu ilk kişi yapacak kadar sesine sahipsiniz” dedi.

Sesleri de kitapta yer alıyor ve Newman’ın olaylarla ilgili açıklamalarını destekleme – veya gerektiğinde yanlış anlamalarıyla çelişme – arzusunu yerine getiriyor ve kim olduğuna dair daha eksiksiz bir resim sunuyor.

Kızı Melissa Newman, “İnsanların onu nasıl gördüğüne ve kendisi hakkında nasıl hissettiğine dair bu fikir onu büyüledi” dedi. “Her zaman babamın dev bir reklam panosunun yanında durduğuna dair bir hayalim vardı. Ve reklam panosunun altında el sallıyor, ‘Ben buradayım’ diyor.”

Eylül ayının sonlarında, Westport, Conn.’daki rustik meskeninde, ebeveynlerinin 60 yıl önce satın aldığı (ve daha sonra onlardan satın aldığı) “hippi evi” olarak adlandırdığını, yukarıdan aşağıya hatıralarla dolu olduğunu söylüyordu. hayatlarından ve kariyerlerinden: babasının Frank Sinatra ve Louis Armstrong’la ve annesinin mutfak lavabosunda köpekleri yıkarken çekilmiş fotoğrafları.

Aspetuck Nehri’nin diğer tarafında başka bir aile konutu, dekorunda Newman’ın Buffalo Bill olarak büyük bir portresinin hakim olduğu ahşap panelli bir ahır evi vardı. Soderlund, iki mülk arasındaki yolun bir yaya köprüsü üzerinden geçtiğini ve yıllar önce bir ağaç evin yanından geçtiğini ve Woodward’ın “artık dayanamadığı zaman gidip hepimizden saklandığı yer” olduğunu söyledi.

Bir aile dostu olan film yapımcısı ve yapımcı Emily Wachtel, Stern’in Newman’ın meslektaşları ve sırdaşlarıyla yaptığı röportajların bir bölümünü içeren kilitli bir dolap bu malikanedeki bir çamaşır odasında buldu. Daha sonra Wachtel, bir depolama biriminin Newman’ın Stern ile yaptığı röportajların dökümlerini tuttuğunu keşfetti.

Wachtel, “’PN geçmişi’ yazan bu kutular vardı ve onları açtım ve 5.000 sayfa gibiydi” dedi. “Aile onları görmemişti.”

Ham transkriptleri gözden geçirmek Newman’ın kızları için zor bir işti. Soderlund, “Derin üzüntüsüyle felç oldum” dedi. “Bu ağırlık benim için gerçekten zordu. Onları parça parça okumak zorunda kaldım. ”

Newman’ın kızları Melissa Newman, solda ve Clea Newman Soderlund. Melissa Newman, kitap ve yeni bir mini dizi için babalarının röportajlarını kullanmaları hakkında “Biz sadece onun mirasının elimizden alınmadığını hissettik” dedi. “Daha fazla insan James Dean veya Elizabeth Taylor’ı tanıyor. Babamın kim olduğunu kimse bilmiyor.” Kredi… The New York Times için Frances F. Denny

Newman ailesi, edebi bir ajanın yardımıyla, transkriptlere dayanan bir biyografik projeyi Knopf’a sattı ve yayıncının yardımıyla, kıdemli bir kitap ve dergi editörü olan David Rosenthal, materyali bir anıya derlemek için işe alındı.

Daha önce Hunter S. Thompson ve Carrie Fisher’ın eserlerinin editörlüğünü yapmış olan Rosenthal, “kitaplarını alışveriş poşetlerinde teslim eden insanlara” alışık olduğunu ve bir dizi organize edilmemiş röportaj sayfasından başlama ihtimalinin onu rahatsız etmediğini söyledi. bir bankacının kutusu.

Kitabın sözlü tarih olarak yayınlanması konusunda bazı tartışmalar olsa da, Rosenthal onu Newman’dan bir anı olarak sunmanın daha derin ve güçlü olduğunu söyledi. “Hiçbir şeyi önemli ölçüde değiştirmeden onu birinci şahıs yapacak kadar onun sesine sahipsiniz” dedi.

Ve röportajlarında ortaya çıkan Newman, izleyicilerin bildiklerini sandıkları kadar sarsılmaz bir yıldız değil. Rosenthal, “Erken yetişkinliğinin çoğuna nüfuz eden bir hüzün çizgisi var” dedi. “Bu, kendi teninde rahat olmayan ve yanlış giden şeyler konusunda çok takıntılı olan bir adam.”

Newman, kütüphanesindeki bir kanepede otururken bir sahneyle başlayarak, “Az önce bir rakı içtim ve çocukluğumdaki memleketimin tüm haritasını mutlak bir netlikle hatırladım” diyor, Shaker Heights, Ohio’da yetiştirilişini anlatıyor. Newman’ın babası, ailenin spor malzemeleri şirketini yönetmeye yardım etti, çok içti ve çocuklarına ilgisiz görünüyordu. Buna karşılık annesi onu pratikte fetişleştirdi ve Newman kendisini “kanserli hale gelen ve hareket edemeyecek kadar obez olan ve annem onları nezaketle öldürene kadar onlara çikolata yedirmeye devam eden” köpeklerinden biriyle karşılaştırıyor.

Baba tarafından Yahudi olan Newman, II. Dünya Savaşı sırasında okulda ve donanmada antisemitizm yaşadı. Güreş becerilerini kullanarak rakibini yere fırlatıp kolunu yaraladığını söyleyen bir denizci arkadaşıyla kavga ettiğini anlatıyor. Newman, “Yerden indiğinde yalnızca bir elini hareket ettirebildi” diyor. “Mücadele iptal edildi ve kimse beni bir daha rahatsız etmedi.”

Yine de savaş deneyimi Newman’a çok az olgunluk veya kişisel yön kazandırdı – bunu “Schenectady, Poughkeepsie ve New York’tan geçen bir ‘Hırçın Evcilleştirme’ tur şirketinde olmakla” karşılaştırıyor. Kenyon Koleji’nde bir lisans öğrencisi olarak, kendini eşit derecede içmeye, kadınları kovalamaya ve annesinin onu takip etmesi için teşvik ettiği oyunculuk çalışmalarına verdi.

Beverly Hills’deki Newman-Woodward klanı, 1965. Üst sıra, soldan: Nell, Susan, Scott. Alt sıra, soldan, Joanne, Paul, Clea, Lissy ve Stephanie Kredi… Stewart Stern/Newman aile koleksiyonu

Üç çocuğu olan bir tiyatro öğrencisi olan Jackie Witte ile hızla evlendi. Ancak William Inge’nin 1953 Broadway prodüksiyonunda Woodward ile tanışana kadar onda bir şeyler tam olarak harekete geçmedi. Newman’ın dediği gibi: “Joanne cinsel bir yaratık doğurdu. Ona öğretti, cesaretlendirdi, deneyden zevk aldı. şehvet peşindeydim.”

Newman’ın Woodward ile olan ilişkisi zar zor gizlendi ve sonunda Witte’den boşanıp Woodward ile evlenmesine rağmen, Witte ile sahip olduğu çocukları incittiğinden ve eylemlerini onlara açıklayamadığından pişman oldu. Newman, “Kendimi ortada bir yerde gördüm” diyor. “Biraz kötü, çokça iyi – ve ben sağladım. Ama yaptığım şeyin bir dersi yoktu.”

Bir aktör olarak astronomik yükselişi devam etti: Newman 10 rekabetçi Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve 1987’de “Paranın Rengi” ödülünü kazandı. (1986’da fahri Oscar ve 1994’te Akademi’nin Jean Hersholt İnsani Ödülü’nü aldı.)

Ancak hayatı hayal kırıklığı ve trajediden pek de uzak değildi. Kendine zarar verdiğini bildiği bir alışkanlık olan içki içmeyle boğuştu ama “onsuz yapamayacağım birçok şeyin kilidini açtı” diyor. Babasının gölgesinde gezici bir yaşam süren ve psikiyatrik tedavi gören oğlu Scott’ın 1978’de 28 yaşında vefat etmesiyle yıkıldı.

Newman, “’Beni affet’ demenin grotesk bir yanı olduğunun farkındayım” diyor. “Yukarıdaki çocuğu temsil eden enerji bana parmağını uzatıp ‘Peki, bununla ne yapmam gerekiyor?’ diyecek.”

Melissa Newman, babasının Scott hakkındaki düşüncelerini kitaptan saklamayı düşündüklerini ancak “zamanının geldiğine” karar verdiklerini söyledi.

“Bu biraz sıkıcı,” dedi. “Fakat herhangi bir amaca hizmet edebilirse, bu uyarıcı bir hikaye – insanların, dünyadaki tüm kaynaklara rağmen, ebeveynleri böyle bir durumla başa çıkabilmelerini sağlayan sihirli bir iksir olmadığını anlamaları için.”

Kızları, Newman’ın Stern’le yaptığı röportajlara son veren şey tamamen mühlet değildi – “Beş yıl kendin hakkında konuşmak çok zaman ve babam kendinden bahsetmeyi pek sevmiyordu,” dedi Soderlund – ne de orijinal olanlara ne oldu? babalarının kasetleri yok ettiğine inansalar ve neden olduğundan emin değillerdi.

Newman ailesinin Westport, Conn’daki ahır evinde bir hatıra duvarı ve kişisel fotoğraflar. Kredi… The New York Times için Frances F. Denny

Ancak Melissa Newman, babasının kendisine biyografisini yayınlama izni verdiğini söyledi ve kız kardeşler, kitabın kendisi ve 90 yaşında olan ve o zamandan beri özel bir hayat sürdüren Woodward hakkında rekoru kırmak için çok önemli bir fırsat sağladığını hissettiler. Alzheimer hastalığı teşhisi kondu.

Melissa Newman, “Mirası alınmamış gibi hissettik” dedi. “Daha fazla insan James Dean veya Elizabeth Taylor’ı tanıyor. Babamın kim olduğunu kimse bilmiyor.”

Ayrıca, ebeveynleri hakkında Ethan Hawke tarafından yönetilen ve projenin yapımcılarından biri olan Wachtel tarafından oluşturulan yeni bir mini belgesel dizisi “The Last Movie Stars”da bazı röportaj dökümlerinin okunmasına izin verdiler.

Soderlund, belgesel ve kitabın birbirini tamamlaması gerektiğini söyledi; mini dizi “sinema çalışmalarına odaklandı ve filmleriyle onların aşk hikayesini anlattı” derken, anı “gerçekten babamın iç varlığına odaklanıyor” dedi.

Soderlund, kitabın birçok okuyucu için aydınlatıcı olmasını beklerken, ona babası hakkında yeni bir bakış açısı kazandırdığını söyledi.

“Ona bir ton kredi veriyorum” diye açıkladı. “Herkesin acı verecek kadar dürüst olmasını istiyorum” dedi. Arkadaşlarınızın ve ailenizin yaptığı tüm bu röportajları okumak ve sonra tüm bu iç gözlemleri kendiniz yapmak oldukça ağır bir şey.”

Öyle olsa bile, Newman’ın kendisi, diğer insanlara gerçekten ne kadar açıklayabileceğinin sınırları olduğuna inanıyor gibiydi.

Kitapta dediği gibi, izleyiciler onun Hud ya da Butch Cassidy ya da oynadığı başka bir sinema karakteri olduğuna inansın, hepsi “ekranda fotoğraflanan, hayranlar tarafından kovalanan ve tüm ihtişamı kazanan bir kabuktan ibaretti. Gerçekten içimde kim varsa, çekirdek keşfedilmemiş, rahatsız ve bilinmez olarak kalıyor.”