‘Ölü Ruhlar’ Mel Brooks’a Komedi Yazmanın Ne Olabileceğini Nasıl Öğretti?

Bakec

Member
Gece standınızda hangi kitaplar var?

Başucumda Madame Romaine de Lyon’un “Omlet Pişirmenin Arkası” adlı bir kitap olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Yüzlerce Fransız omlet tarifi içeren inanılmaz bir yemek kitabı. Ben biraz omlet uzmanıyım ve her gece uyumadan önce ertesi gün kahvaltıda hangi omleti yiyeceğimi hayal etmeyi seviyorum.

Harika işbirlikçim Thomas Meehan ile Broadway için “The Producers” müzikalini yazarken, New York’taki Madame Romaine de Lyon’un restoranında brunch için sık sık buluşurduk. Pek çok “The Producers” müzikali aslında Tom ve ben eğlenirken yazıldı. jambon, kökenve domates omlet (jambon, peynir ve domates). Her zaman mükemmel pişmişlerdi, dışları hafifçe kızardı ve ortaları yumuşak ve akıcıydı. Fransızlar buna der bebek . Ben buna cennet derim.

Ülkü okuma deneyiminizi anlatın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Benim için ülkü okuma deneyimi, Santa Monica, California’da arka verandamda kocaman bir şemsiyenin serin gölgesi altında bir şezlonga uzandığımda çok huzurlu ve gerçekten bir kitabın içinde kaybolmamı sağlıyor.

Bugün çalışan yazarlar – romancılar, oyun yazarları, eleştirmenler, gazeteciler, şairler – en çok hangisini beğeniyorsunuz?

İzin verirseniz gururlu bir baba olayım ve hayran olduğum yazarlardan birinin oğlum Max Brooks olduğunu söylememe izin verin. “The Zombie Survival Guide”, “World War Z” ve “Devolution” gibi birçok harika kitabın yazarıdır. (Bu arada, onlar en çok satanlar. Yani sadece ben övünmüyorum!)

Sanatsal gelişiminize en çok hangi kitaplar katkıda bulundu?

Thomas Hardy, Henry Fielding, Gustave Flaubert, Victor Hugo, Herman Melville, Dickens, Tolstoy, Dostoyevsky, Molière ve yazılarımda etkisi olan daha yüzlerce etkili yazar sayabilirim. Ancak kitap yazmadıkları için her zaman böyle tanınmayan başka bir grup harika yazar var – şarkı sözleri yazdılar.

Sanatsal gelişimim pek çok büyük söz yazarı tarafından etkilendi. Aklıma gelenlerden birkaçı elbette “You Do Something to Me” ile Cole Porter ( Çok iyi yaptığın o vudu yap), Irving Berlin “Müzik ve Dansla Yüzleşelim” ile ( Kemancılar kaçmadan / Faturayı tıslamamızı istemeden / ve hala şansımız varken / Müzikle ve dansla yüzleşelim),“Gökkuşağının Üstünde” ile Yip Harburg ( Dertlerin limon damlaları gibi eridiği yer / Baca tepelerinin üstünde / Beni bulacağın yer orası), “S’Wonderful” ile Ira Gershwin (‘ S harika / Benim için deva etmelisin / ‘S berbat kaç / ‘S cennet / ‘Görmeyi sevdiğim şey ), Alan Jay Lerner ile “Sevgili olmaz mıydı?” ( Yiyebileceğim bir sürü çikolata / Bolca kömür ısıtıyor / Sıcak yüz, sıcacık eller, sıcacık ayaklar / Ah, ne güzel olmaz mıydı?), Oscar Hammerstein II, “Ol’ Man River” ile ( Yoruluyorum, denemekten bıktım / yaşamaktan yoruldum ve ölmekten korkuyorum) ve Irving Mills “Bir Şey Anlamıyor” ile ( Bir anlamı yok, tek yapman gereken şarkı söylemek / Doo-ah, doo-ah, doo-ah, doo-ah ). Belki de en ünlü söz yazarları arasında tanınmayan, “İki Kişilik Çay” yazan Irving Caesar ve George Gershwin ile birlikte unutulmaz “Swanee” dir – ortasında “dixie” yazan bu küçük dahice harfler vardır ( DIXIE-annem beni bekliyor olmasına rağmen / Swanee’nin aşağısında benim için dua ediyor).

Hepsine harika şiir denebilecek yüzlerce harika şarkı sözü olmalı. Sadece bana hitap eden ve kendi yazımı etkileyen birkaç tanesini seçtim, ancak unutulmaz sözler yazmanın ne kadar büyük bir yetenek gerektirdiğinin farkına varmak gerektiğini düşündüm.

En sevdiğiniz çizgi roman yazarları kimler? Bir komedyenin en sevdiğin hatırası?

Açık ara en sevdiğim çizgi roman yazarı ve anı yazarı, yeri doldurulamaz Carl Reiner. O gelmiş geçmiş en büyük heteroseksüel adamdı ve heteroseksüel erkekler asla diğer çizgi romanlar kadar itibar görmezler ama onlar inanılmaz derecede değerlidir. Birkaç anı yazdı ve hatta bunlardan birine “Ölmek İçin Çok Meşgul” başlığıyla yardım ettim. Hepsi harika şov dünyası hatıralarıyla dolu ve zekâ ve bilgelikle dolu.

Hangi yazarlar özellikle eğlence endüstrisinde iyidir?

Akla gelen en iyilerden biri, 1960’ların ve 70’lerin sonlarında The New York Times ve Esquire dergisi için yazan Gay Talese. 1966 tarihli “Frank Sinatra Soğuk Aldı” makalesi biraz başyapıt. Sinatra’nın iyi ve kötü yanı sıra bilinmeyeni de yakalar. Takdirimde yalnız değilim: Yazar Mario Puzo, Talese’yi Amerika’nın en iyi kurgusal olmayan yazarı olarak adlandırdı.

Ayrıca şov dünyasındaki insanlar hakkında harika bir kitap yazan Kenneth Tynan ile yaptığım röportajlardan da gerçekten keyif aldım. Beş harika sanatçıyı kısaca parlak skeçlerle kapsıyor: Ralph Richardson, Tom Stoppard, Johnny Carson, Louise Brooks ve bahsi geçen ben, Mel Brooks (tarafsızca kesinlikle en iyisi olduğunu düşünüyorum).

En çok hangi kitabın henüz uyarlanmamış bir filme veya TV şovuna dönüştürülmesini istersiniz?

Gary Giddins’in iki ciltlik Bing Crosby biyografisini, “Bir Cep Dolu Rüya: İlk Yıllar, 1903-1940” ve “Yıldızda Sallanmak: Savaş Yılları, 1940-1946”yı okumayı çok sevdim. O kadar iyiler ki, onları kendim film yapma fikriyle bile oynadım. Tek bir büyük sorun vardı: Bing Crosby oynayacak başka bir Bing Crosby’yi nereden buluyorsunuz?

Herhangi bir kitabı rahat okumalar veya suçlu zevkler olarak sayıyor musunuz?

Daniel Defoe’nun “Robinson Crusoe” kitabını rahat okuyacağımı düşünüyorum. Yüz kereden fazla okumuş olmalıyım ve beni asla hayal kırıklığına uğratmadı. Kahramanımız, hayatta kalma yeteneğine olan inancını asla kaybetmeden önüne çıkan her zorluğu karşılar ve fetheder. Son sayfayı okuyup kitabı bıraktığımda her zaman harika hissediyorum. Defoe, tam olarak umduğunuz sonu sunar.

En son okuduğun ve seni güldüren kitap hangisi? Ve şimdiye kadar okuduğunuz en komik kitap?

Okuduğum en komik kitaplardan birinin adı “On İki Sandalye”. O kadar beğendim ki filmini çektim! Kitap iki genç Rus yazar, Ilya Ilf ve Yevgeny Petrov tarafından yazılmıştır ve Rus Devrimi’nin hemen ardından çalkantılı zamanlarda geçen çılgın bir pikaresk maceradır. Görünüşe göre aristokrat bir Rus ailesinin reisi, yetkililerden saklamak için yemek odası sandalyelerinden birinin koltuğuna mücevherlerle bir servet dikmiş. Damadı (soylular mareşalliğinden katipliğe indirilen) öğrenince deliye döner. Bir alçakla takım kurar ve sandalyelere ne olduğunu öğrenmek için Rusya’nın her yerinde inanılmaz bir kovalamacaya başlarlar. Sayfada zaten o kadar komik ve sinematikti ki çok az değişiklikle ekrana taşıdım. “The Twelve Chairs”ı izlemediyseniz, bir güzelliği kaçırdınız.

Okumaktan özellikle zevk aldığınız türler hangileri? Ve hangisinden kaçınırsınız?

Beni sürekli olarak ona çeken tür tarih – hem biyografiler hem de tarihi kurgu. “Samuel Pepys’in Günlüğü”, 1600’lerdeki İngiliz Restorasyonu döneminde, hıyarcıklı vebadan Büyük Londra Ateşi’ne kadar gerçek günlük hayata inanılmaz bir bakış. Ayrıca Walter Isaacson’ın iki harika biyografisini okumayı kesinlikle çok sevdim: “Benjamin Franklin: Bir Amerikan Yaşamı” ve “Einstein: Hayatı ve Evreni”. Kısa süre önce Winston Churchill üzerine William Manchester ve Paul Reid tarafından kaleme alınan “The Last Lion” adlı harika bir üçlemeyi bitirdim. Churchill’in ülkesini en tehlikeli zamanlarda yönetirken hissettikleri hakkında bilmek istediğiniz her şeye sahip. Churchill’in yaşamının yakın tarihli herhangi bir anlatımında, hepsinin Churchill’den RAF’ın İkinci Dünya Savaşı sırasındaki cesaretine aynı unutulmaz selamı verdiğini göreceksiniz: “İnsan çatışması alanında hiçbir zaman bu kadar çok kişi, bu kadar az kişiye bu kadar çok şey borçlu olmadı. ”

Birkaç yıl önce Julian Stockwin’in Thomas Kydd serisine rastladım. Tarihsel kurgu olmalarına rağmen, hikayeler Horatio Nelson ve Napolyon Savaşları sırasında Nil, Kopenhag ve Trafalgar’ın İngiliz deniz savaşları gibi gerçek olaylara dayanıyor. Stockwin’in o dönemde bir İngiliz adam-savaşını neyin oluşturduğuna ilişkin açıklaması, ayrıntılarıyla çarpıcıdır. Baştan kıça kadar, en yüksek galondan ana yelkenlere ve uçan floklara kadar her bir yelkeni anlatıyor. Ne zaman Londra’ya gelsem Trafalgar Meydanı’na gitmeyi ve Nelson’ın oradaki zaferini National Gallery’nin basamaklarında oturup bir Thomas Kydd romanı okuyarak kutlamayı severim.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Yapmıyorum. Binden fazla kitabım var ve tamamen düzensizler. Raflarda, dolaplarda, arabamın bagajındalar ve ne zaman kıyafet değiştirsem ceketimin cebinde bir karton kapak buluyorum.

Şimdiye kadar hediye olarak aldığınız en iyi kitap hangisi?

Sid Caesar için “Your Show of Shows”da çalışan genç, acemi bir komedi yazarıyken baş yazarımız Mel Tolkin, gerçek adı Shmuel Tolshinsky idi. Gerçekten ona baktım. (Bu arada, ben 1.80 boyundaydım ve o 1.80 boyundaydı.) Büyük Rus edebiyatının geleneklerine tamamen bağlı, gerçek bir entelektüeldi. Bir gün bana bir kitap verdi. Bana, “Mel, sen Brooklyn’li bir hayvansın, ama sanırım zihin denen bir şeyin başlangıcına sahipsin” dedi.

Kitap, muhteşem deha Nikolai Gogol’un “Ölü Ruhlar”dı. Bu bir ifşaydı. Asla böyle bir şey okumazdım. Histerik bir şekilde komikti ve aynı zamanda inanılmaz derecede hareketliydi. Gogol kalbine bir kalem saplamış gibi ve sayfaya giderken aklından bile geçmedi. Gerçekten önemli olduğunu düşündüğüm yazıların çıtasını yükseltti. Bu hayatımı değiştiren bir hediyeydi ve bir yıl önce bile kendime çizgi roman yazmanın ne kadar harika olabileceğini hatırlatmak için okudum.

Çocukken nasıl bir okuyucuydunuz? En çok hangi çocukluk kitapları ve yazarları size bağlı?

Çocukken bir okuyucudan çok açık hava çocuğuydum. İçeride kalıp kitap okumaktansa Brooklyn’de sokakta top oynamayı tercih ederdim. Ama o zamanlar okuduğum birkaç çocuk kitabı, aradan bunca yıl geçmesine rağmen hâlâ aklımda. Anna Sewell’in yazdığı “Black Beauty” ve Albert Payson Terhune’nin yazdığı “Lad: A Dog”. Bu yazarlar için meşgul bir çocuğu apartmanında hareket halindeyken okumaya devam ettirmek büyük bir zafer, ancak bu maceraları ustaca anlatmaları genç hayal gücümü tamamen ele geçirdi.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorsunuz. Ölü ya da diri hangi üç yazarı davet edersiniz?

Bu soruyu kendi hayatımda yaşayacak kadar şanslıydım. 60’larda her Salı gecesi Çin Mahallesi’ndeki 17 Mott Sokağı’nda arkadaşlarımla ayakta yemek yiyordum. Kendimize “Çin Gurme Topluluğu” adını verdik. Masadaki ilk yazar, unutulmaz “Catch-22”nin yazarı Joseph Heller’dı. İkincisi, başyapıtı “The Godfather” olan Mario Puzo idi. Ve aptalca ve alçakgönüllülükle masadaki üçüncü büyük yazarın ben olabileceğimi kabul ediyorum.

Hayal kırıklığı yaratan, abartılan, sadece iyi değil: Hangi kitabı sevmeniz gerekiyormuş gibi hissettiniz ve beğenmediniz? Bitirmeden bıraktığınız son kitabı hatırlıyor musunuz?

Gerçeği söylemek gerekirse, nedense “Mein Kampf”ı bitirmeyi bir türlü başaramadım.