Neukölln’ün Sonnenallee’sinde Fas için kutlama: önce neşe, sonra rahatsızlık

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Ev
çekişme
Neukölln’ün Sonnenallee’sinde Fas için kutlama: önce neşe, sonra rahatsızlık

Cumartesi günü Neukölln’de “Arabi, Arabi” sloganı atıldı. Filistin bayrakları dalgalandı. En azından İsrail eleştirisi, Filistin’le dayanışma içinde yankılanıyor.

suzanne lenz

Neukölln's Sonnenallee'de Fas için kutlama

Neukölln’s Sonnenallee’de Fas için kutlamaEkran Görüntüsü/Susanne Lenz

Cumartesi akşamı altıdan hemen sonra tezahürat o kadar yüksekti ki, alışveriş yaptığım Sonnenallee’nin yan sokağında bulunan küçük dükkânı da etkiledi. Pazarlamacı ve ben burnumuzu kapıdan dışarı uzattık ve bunun bir kutlama olduğu bizim için netleşti: Fas kazandı ve yarı finalde. “Bu şehri seviyorum” dedi. Berlin’in olumlu çok kültürlü tarafına bir selam. Onunla aynı fikirdeydim ve sonra bir göz atmak için kendim sokağa çıktım.

Yolda, zaferi sorduğum iki adamla tanıştım. Coşkuyla, “Fas, Portekiz’den on kat daha iyi,” diye bağırdılar. Spontane kutlama nedeniyle caddenin iki tarafı da trafiğe kapatılırken, polis ilk anda bir şey göremedi. M41’deki insanlara, özellikle Merkez İstasyon’a gidenlere üzüldüm. Treni kaçırmış olacaklar, dört şeritli yolun iki tarafında da geçiş yoktu. Kısa süre sonra havai fişekler, Arap toplumunda Şeriat-el-Arab dedikleri sokağı – Arap sokağı- aydınlattı.

Burada kutlama yapan belki de 1000 kişilik sert çekirdek, Ocean Fish Restaurant’ın önündeki Café Salam’ın önündeki Tellstrasse ile Jansastrasse arasındaki bölümde yoğunlaştı. Burada genç adamlar beyaz bir minibüsün üzerinde durdular ve büyük bir Filistin bayrağı tuttular, Irak, Suriye ve Cezayir bayrağı da. Fas futbol takımının Katar’da son 16 turunu kazanmasının ardından sahada Filistin bayrağını salladığı görüntüleri anımsatan bir görüntü.

Ortadoğu çatışması Neukölln’de çok yakın

Neukölln’deki bayrak denizinde ortasında pentagram olan bir veya iki kırmızı bayrak, Fas bayrağı da görülebiliyordu. Filistin bayrakları hakimdi, kutlama aynı zamanda siyasi bir gösteriydi. Bağırışlar ve korna seslerinden bir koro netleşti: “A-ra-bi, A-ra-bi, A-ra-bi.” Dünya Kupası yakın saflardaki bir Arap için bir fırsat sunuyor ve Katar’da ve Sonnenallee’de tek hedefi var: Filistin ile maksimum dayanışma.

İlk heyecanıma huzursuzluk karıştı. Ortadoğu çatışması Neukölln’deki bu mahallede mevcut.Filistin bayrakları dalgalanırken Sonnenallee’de İsrail bayrakları çoktan yakıldı. Filistin ile dayanışmanın aynı zamanda İsrail karşıtlığını ve anti-Semitizmi de kapsadığını varsaymak mantıklıdır. Çarşamba günü Fas, eski sömürge efendileri Fransa ile oynuyor. Oyun nasıl biterse bitsin, Sonnenallee’de hissedilecek.