Mel Brooks, ‘All About Me’de Çok Hafif Tutuyor!

Bakec

Member
Mel Brooks o kadar uzun süredir Amerikan komedi kanonunda o kadar çok şeyden sorumlu ki, bazen en silinmez karakterlerinden biri gibi 2.000 yaşında olmasa da belki 200 yaşında gibi görünüyor. Aslında 95 yaşında. Bir bebek! (“Özgür Olmak… Sen ve Ben”den silinmez karakterlerinden biri daha)

En sevdiğiniz Brooks eseri, baş döndürücü bir yaratıcı kırılma ve katlanarak artan bir kâr başarısıyla, önce 1967’de bir müzikal hakkında bir film olarak, ardından 2001’de bu filme dayanan bir müzikal olarak yaptığı “The Producers” olabilir. 2005’teki müzikalden uyarlanan başka bir film. Ya da bir Western parodi olan “Blazing Saddles”ı tercih edebilirsiniz; veya “Genç Frankenstein”, bir korku parodisidir; ya da konuşacak tek karakterin ünlü pandomimci Marcel Marceau olduğu kendi kendini açıklayan “Sessiz Film”. Şahsen ben en çok Alfred Hitchcock’un sahtekârlığı olan “Yüksek Anksiyete”ye bayılırım; ve Brooks’un, sokağa çıkma yasağını eziyetli bulan bir dışadönüğün ürünü olan yeni anısını okumak, bu sevgiyi sadece güçlendirdi.

İdollerinden biri olan Hitchcock, film projesini tartışmak üzere Yorkshire pudingi eşliğinde rosto biftekli bir öğle yemeğine davet edildiğinde, Brooks, “Evet, efendim, orada ziller çalıyor olacağım. ” Sonra ayak bileklerinde bir takım şıngırtılarla ortaya çıktı – o zamana kadar kariyerinin ortasında hem sanatta hem de hayatta kartviziti olan bir tür geniş komik jest. Master of Suspense’ın lütfuyla Brooks, “Psycho”daki duş sahnesini, kan yerine oldukça ileri görüşlü bir şekilde kanalizasyona akan gazete kağıdıyla yeniden canlandırdı; ve filminin başlık şarkısını Frank Sinatra tarzında söylemek için sinirli bir psikiyatrist olarak karakteri kırdı. Ama en çok yankı uyandıran ve etkileyici hissettiren, Scottie Ferguson’daki “Vertigo”daki psikiyatristin yükseklik korkusunu abartılı canlandırmasıydı.

Brooks’un kendisi, akrofobik’in tersi olarak okur: mizahı alpenstock olarak kullanarak, Hollywood’un buzlu doruklarına kendinden şüphe etmekten başka bir şey yapmadan ölçeklendirmek. Yükseklik korkusu, düşme korkusuyla yakından ilişkilidir; düşmek (başarısızlık değil) Brooks ve ekibi için bir başarı ölçüsüydü. Bir kısaltma olmadan önce, sonsuza dek neşe içinde yere çöken ROFL’yi somutlaştırdılar.

Kate Kaminsky’nin dört oğlunun en küçüğü olan Melvin, Brooklyn’in Williamsburg semtinde fakir bir şekilde büyüdü. Özellikle babası tüberkülozdan öldükten sonra şımartıldı ve hayran kaldı. “Hep havadaydım, fırlatıldım, öptüm ve tekrar havaya fırlatıldım” diye yazıyor. “5 yaşıma kadar ayaklarımın yere değdiğini hatırlamıyorum. Bir ebeveyni kaybetmenin yol açtığı “depresyonun sert darbesine” rağmen, hayatın kaçınılmaz iniş çıkışları üzerinde süzülüyor gibi görünüyor. Bir şeyler ters gittiğinde “ne yapmalı, ne yapmalı?” diye düşünür. – ve sonra sorunu çözer. Gerçekten yanlış giderse? “Ayrıntıları sana bırakacağım. ”

Mel Brooks

Brooks bir davulcu olarak başladı ve “jant vuruşuna” doğru ilerleyen perküsyon, bir başka komedi imzası olacaktı. İkinci Dünya Savaşı sırasında orduya yazıldı, imza almak için Bob Hope’un pantolonunun bir manşetini aldı ve Fort Dix’teki bir Özel Hizmetler gösterisinde Cole Porter’ın parodisini yaptı. (“Tuvaleti temizlemeye başladığımızda….”) Taburcu olduktan sonra, Neil “Doc” Simon ve Woody Allen’ın da aralarında bulunduğu kadroyla gençliğinin kardeşlik atmosferinin yeniden canlandırıldığı Sid Caesar’ın eğlence şovları için yazmaya başladı. Sorunlu, yoğun Sezar, bir zamanlar Brooks’u Chicago’da bir otel penceresinin dışına sarkıtmıştı. Brooks, “Çok sakindim” diye yazıyor.

Destansı “Dünya Tarihi, Kısım I”de (Hulu, Kısım II’yi az önce sipariş etti), İspanyol Engizisyonunun korkunç bir lideri olan Torquemada’yı canlandırıyor, spiral bir taş merdivenden aşağı fırlıyor – “Vertigo” gibi – tersten – tam koro ile şarkı ve dans numarası. Eskizde daha sonra, rahibeler mayolara soyunuyor, dönüştürmeye çalıştıkları dindar Yahudilerle senkronize yüzüyor ve sonra ayağa kalkıyor – Mutlu Hanuka! — dev bir menoranın uçlarında denge, başlarında maytaplar. Başka bir idol olan Porter, “Sen zirvedesin / Kolezyum sensin” diye yazdıysa, Brooks tepeyi aştı ve sütunları kırdı.

Hitler, “Yapımcılar”ın bir yapıt içinde çalışmasından, Ernst Lubitsch filminin yeniden çevrimi olan “Olmak ya da Olmamak” kılığına kadar, yazarın en cesurca sahiplendiği kötü adamdır. Brooks, ikinci eşi Anne Bancroft ile rol aldı. Bu hala bazı insanları rahatsız ediyor. “Blazing Saddles” da öyle. Artık tartışmalı komedyen Dave Chappelle’e erken bir ara vererek onu “Robin Hood: Men in Tights”ta oynayan Brooks, bu sayfalarda kendisini bu kadar cömertçe ödüllendiren sektördeki değişen normlarla ilgilenmiyor. Belki “Havva Hakkında Her Şey” olarak adlandırılmıştır, ancak inişli çıkışlı bir geceden çok, keyifli bir yolculuktan daha az, “Her Şey Benim Hakkımda!” mizahı mutlak bir değer, “dini zulmü, diktatörleri ve tiranları diğer tüm silahlardan daha hızlı dizlerine getiren”, Bancroft gibi klas bir hanımefendiyi kazanabilecek bir şey olarak alır. 460 sayfası, uzatılmış bir tek astar gibi tıkırdıyor.

Mizah, aynı zamanda, elbette, zor duygular için de savunma amaçlı bir incelik olabilir. Brooks, evlilikleri dokuz yıl sürmesine ve üç çocuğu olmasına rağmen, ilk karısı Florence Baum’un adını vermiyor; o ve 2005’te ölen Bancroft dördüncü oldu. Sık sık birlikte çalıştığı Madeline Kahn, Gene Wilder ve Carl Reiner’ın bu çılgın dünyadan ayrılışlarını üzerinde durmaktan, hatta onlardan bahsetmektense yetenekleri üzerinde durmayı tercih ederdi. Eski şarkı ilerledikçe, olumluyu vurguluyor. “Gülmek, ölüme, uzun vedaya karşı bir protesto çığlığıdır” diye yazıyor. Ve muhtemelen cennete kaçınılmaz yükselişi için planlanmış bir şaka vardır.