Maymunlar, Gizemler ve Cinayet

Bakec

Member
Frans Hals tarafından “Lezende jongen”

Sevgili okuyucular,

“New York Times”ın bir anagramı, beni her zaman çok memnun eden “Monkeys Write”dır. Harf gruplarını yeniden düzenlemek, dilersem ağır makineleri çalıştırırken anagramlar yapabilmem avantajıyla, beni bir Xanax tableti gibi etkileyen düşük enerjili bir zihinsel oyundur. Ve ücretsiz.

Aynı şey okumak için geçerli değil, ama orada dır-dir sakinleştirici ve eğlenceli özellikleri bir araya getirdiği bilinen bir kitap kategorisi. Bu kategori bugünün haber bülteninin konusudur.

Gizem Sürümüne hoş geldiniz!

molly

Dilys Winn tarafından “Cinayet Mürekkebi”

Kurgusal Olmayan, 1977

Belki de 1980’de yayınlanan Amerikan Yaban Arısı kültürünün esprili bir sahte etnografisi olan “Resmi Preppy El Kitabı” adlı bir kitaba rastlamışsınızdır. Üç yıl önce yayınlanan bir gizem romanları rehberi olan “Cinayet Mürekkebi” ile karşılaştığımda, yapamadım. İlkinin ikincisinin doğrudan bir kopyası olduğu inancını sallayın – yazı tipine kadar selefinin her görsel güzelliğini ve fantezisini içeriyordu! (Baskerville.) Kitapların aynı yayıncıya ve tasarımcıya sahip olduğunu fark ettiğimde küçük şüphem dağıldı.* O halde suç değil. Amaçlanan bir çoğaltma.

Ama bakın, bu kitabın suçu. Kendinizi gizemli kurguya daldırmak, tüm yaşamda kötü niyet çıkarımı yapmak için bir reçetedir. “Cinayet Mürekkebi”, “Kör Enstrümanın Doğru Kullanımı” ve “Seni (oldukça basit) Öldürecek Zararsız (görünüşte) Ev ve Bahçe Bitkileri” ve ” Trençkotun Tarihi.”

Yaşamanın nasıl bir şey olduğuna dair bir hesap bile var ile birlikte eşinin masasının “profesyonel bir marangoz atölyesi gibi organize” olduğunu ve ayrıca “seks delisi olduğunu” bildiren, karısı tarafından yazılan gizemli yazar, ama bundan bahsetmeyeceğim. Kitabın iç arka kapağı, “arteriyel kanın rengine tam olarak uyan” koyu kırmızı bir renge sahiptir. Bu, türün hayranları için ve başka hiç kimse için temel bir okumadır.

*Sırasıyla Workman Publishing ve Paul Hanson. Keyifli ve uyarlanabilir bir tasarım yarattığı için Hanson’a şapka çıkartın.

İsterseniz okuyun:Kimler, nasıllar, nedenler, kelime oyunu, liste yapma, sır saklama.
Şuradan temin edilebilir:Kütüphanenizi veya tercih ettiğiniz kullanılmış kitapçıyı kontrol edin.

Elspeth Barker tarafından “Ey Kaledonya”

Kurgu, 1991

Burada bir gizem görünümüne sahip bir romanımız var – çökmüş bir cesetle başlıyor – ama birinin mizacı değil, bu da okuma deneyimini bir meta-gizem haline getiriyor. (Yapboz şudur: “Yazar burada ne yapıyor?”)

Kahramanı ve katil, İskoçya’da nemli bir şatoda yaşayan Janet’tir. Çocukken yalan söyler, oyuncak bebeklerine kötü davranır ve bebek kardeşini ıslak yaprakların altına gömer. Janet’in ebeveynleri, “büyük ölçüde kayıtsız” olarak tanımlanabilecek bir çocuk yetiştirme tarzı kullanırlar ve kız çocukları için ara sıra cezalar patlar.

Kendinizi hayali bir figürün bilincine yerleştirmek için romanların mevcut en iyi teknoloji olduğuna dair kanıta ihtiyacınız varsa, “Ey Kaledonya” güçlü bir iddiadır. Çocukluğu ve ilk gençlik yıllarını, Yunanca okuyarak, çam ağaçlarının kokusuna bayılarak ve “karlı örtüler üzerinde toplanmış, karbonize tehdidiyle habis bir şekilde parıldayan” kaya çörekleri içeren kasvetli ikindi çaylarından nefret ederken, Janet ile birleşmemek imkansız. kuş üzümü.” (Bir atıştırmalık hiç bu kadar keskin bir hassasiyetle tarif edildi mi? O kuru meyvelerin tadına bakabilirsiniz!)

İsterseniz okuyun:Dodie Smith’in “I Capture the Castle”, sinema Emily Brontë VEYA Kate Bush tarafından “Picnic at Hanging Rock”, “Wuthering Heights”
Şuradan temin edilebilir:Simon & Schuster

neden olmasın…

• Şehrin sokaklarında dolaşırken acımasızca kafanıza sıkışan “LA Woman”ı Kapılardan alın. göbek altı,Bir seri katil vakasının temeline inmek için zehirli sinek kuşlarını ve hazır yemek paketlerini bir kenara atmak mı?

• Martin Amis’in “seviyorum” kampında mı yoksa “nefret ediyorum” kampında mı olduğunuzu keşfedin. DEDEKTİF ÖYKÜSÜ ? (Ben, onu seviyorum.)

• Değeri bilinmeyen bir Agatha Christie örneğine başvurmadan önce hitleri tükettiniz mi? Hercule Poirot onun KÜÇÜK GRİ HÜCRELER16 yıl önce işlenen bir cinayete ve “hep konuş ve eylem yok” planı şaşırtıcı derecede zorlayıcı!
Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

The New York Times’daki kitaplara veya Molly Young’ın incelemelerine daha fazla dalın.

Okuduğunuzdan zevk alıyorsanız, lütfen başkalarına tavsiye etmeyi düşünün. Buradan üye olabilirler. Yalnızca abonelere özel tüm haber bültenlerimize buradan göz atın.

Dostça hatırlatma: Kitaplar için yerel kütüphanenizi kontrol edin! Birçok kütüphane, kopyaları çevrimiçi olarak ayırmanıza izin verir. [email protected]’a bülten geri bildirimi gönderin.