Lezzeti Damağınızda Kalacak Enfes Çıtır Rulo Börek

AliDayı

New member
Lezzeti Damağınızda Kalacak Enfes Çıtır Rulo Börek Tanımı İçin Gereçler

• 3 adet hazır yufka
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 şişe soda (üzerine dökmek için)
İç harcı için;

• 3 adet olağan uzunluk patates
  • 1 adet büyük uzunluk soğan
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber
  • Yarım çay kaşığı kimyon
  • Maydanoz
Üzeri için

• Yumurta sarısı
  • Susam
  • Çörek otu
Lezzeti Damağınızda Kalacak Enfes Çıtır Rulo Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Böreğimizi yapmaya öncelik olarak iç harcından başlıyoruz. Patateslerimizi haşlayıp, ezecek yardımı ile büsbütün ezelim (Ben patatesleri soyup doğradım buhar pişirme aparatında pişirdim pratik olması açısından)
  2. Bir tavaya sıvı yağ ve doğradığımız soğanlarımızı alalım pembeleşinceye kadar pişirelim üzerine salçamızı ekleyip 1/2 dk kavuralım, üzerine ezdiğimiz patatesleride ekleyip, kavurmaya devam edelim.
  3. Tuzumuzu ekleyip 2/3 dk daha kavurduktan daha sonra ocağın altını kapatıp baharatlarımızı ve maydanozu ekleyip iç harcımızı soğumaya bırakalım.
  4. Yufkamızın içine sürmek için sıvı yağ ve sütümüzü 1 kasede karıştıralım, evvel birinci yufkamızı alıp büsbütün tezgaha serelim fırça sayesinde süt ve yağ karışımımızdan her yerine eşit biçimde çokça sürelim.
  5. Yufkamızı dikdörtgen biçimini alacak halde katlayalım uçları birbirine birleşmiş olması kâfi fotoğraf ekledim.
  6. Katlanan yufkamızın uzun kısmına patatesli iç harcımızdan kaşık sayesinde uzunlamasına koyup saralım.
  7. Öbür 2 yufka ortasında birebir süreci yapıp istediğiniz uzunlukta kesebilirsiniz.
  8. Fırın tepsinine yağlı kağıdımızı serelim kestiğimiz börekleri ortalarında 1 parmak boşluk olacak biçimde tepsiye dizelim.
  9. Üzerine 1 şişe maden suyunu döküp streçleyip, 1 saat kadar buzdolabında bekletelim, böreğiniz buzdolabında ne kadar uzun beklerse kıtırlığı o kadar hayli olur dilerseniz 1 gecede bekletebilirsiniz.
  10. Buzdolabında bekleme süreci bittikten daha sonra farklı bir fırın tepsisine böreklerimizi alalım. Üzerine yumurta sarısı, susam ve çörek otunu sürüp, öncesinden ısıtılmış 180 derece fırında alt üst kızarıncaya kadar pişirelim.
  11. Üzerine süreceğiniz yumurtanın sarısı için ayıracağınız beyaz kısmını atmamak için sütlü karışımada ekleyebilirsiniz. Tadı enfes böreğimi denemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.
Lezzeti Damağınızda Kalacak Enfes Çıtır Rulo Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı