Kübitler, Kulaçlar ve Ayaklarda İnsanlığın Tarihi

Bakec

Member
ÖLÇÜ ÖTESİ: Kübitlerden Kuantum Sabitlerine Ölçümün Gizli Tarihi,James Vincent tarafından

James Vincent’ın sessizce heyecan verici yeni kitabı “Ötesin Ötesinde: Kübitlerden Kuantum Sabitlerine Kadar Ölçümün Gizli Tarihi”ni okurken, insan deneyiminin bir ölçüsünün (deyim yerindeyse) kesin olarak kabul ettiğimiz şeylerin sayısı olabileceğini düşünmeye başladım. . Cetveller, teraziler ve saatler: Bunlar gündelik hayatın sıradan araçlarıdır, aşikar ve banallik noktasına kadar tartışılmaz.

Fakat bekle! The Verge için Londra merkezli bir bilim yazarı olan Vincent, bu varsayımın ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Bir şeyleri ölçen insanların hikayesi, medeniyet hikayesinden daha az değildir – kulağa rahatsız edici bir abartma gibi gelen bir iddia, ancak bu durumda doğru çıkıyor. Vincent, ölçümün nasıl bir “bilgi iskelesi” olarak geliştiğini aktarıyor ve bizi kategorize etmeye ve karşılaştırmalar yapmaya teşvik ediyor. Aynı zamanda olağanüstü derecede güçlüdür, “bir sosyal uyum ve kontrol aracıdır”.

İnsanlar bir ölçüm standardı üzerinde anlaştıklarında, eylemlerini koordine edebilirler. Bana sattığınız kanepenin 72 inç genişliğinde olduğunu söylüyorsunuz ve bu bilgiden, oturma odama sığacağını görebiliyorum. Bilim adamları bize dünyanın 1,2 santigrat derece daha sıcak olduğunu ve bu bilgiden hükümetlerin iklim değişikliğini ele almak için politikalar uygulayabileceğini söylüyor (en azından teoride). İlk senaryodaki riskler kıyaslandığında mevcut değildir, ancak metrolojinin – veya ölçüm biliminin – altında yatan ilke aynıdır. Bir inç ölçünüzün benimkiyle aynı olduğunu varsayıyorum. Ayrıca doğruyu söylediğinizi de varsayıyorum – “72 inç” ile 53 inç veya 107 inç anlamına gelmiyorsunuz.

Standartlaştırılmış ölçüm şeritleri, bu tür basit ticari işlemlerin (genellikle) çok fazla kargaşaya neden olmamasını sağlar. Ancak Vincent’ın açıkladığı gibi, sahte önlemlerle hile yapmak tarihsel olarak son derece ciddiye alınmıştır. Kutsal Roma İmparatorluğu’nda, cezalar arasında kırbaç, ampute eller, asılarak ölümler vardı. Diyelim ki, bireysel zarara neden olan basit bir hırsızlık eyleminin aksine, metrolojik hile, güvensizlik ekerek tüm sosyal düzeni baltalayabilir. Vincent, “Ölçüm, toplulukları birbirine bağlayan bir sözleşmedir” diye yazıyor. Bariz pratik faydalarına ek olarak – eski Mısırlılar Piramitleri göz kamaştırarak inşa edemezdi – ölçüm, “ortak beklentiler ve kurallar bölgesi yaratma yeteneği nedeniyle” benimsendi.

Bu sosyal boyut, metrolojiyi hayal ettiğimden daha güçlü bir tartışma kaynağı yapan şeydir. Toplumlar büyüdükçe ve daha karmaşık hale geldikçe, ölçümler daha soyut hale geldi ve farklı bireylerin birbirleriyle iletişim kurmasına ve etkileşime girmesine izin verdi. Bu gelişmeden herkes memnun olmadı. Vincent, belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en yaygın ölçüm sisteminin – metrik sistemin – bitmeyen kültür savaşları için yem haline geldiğini söylüyor.

James Vincent, “Ölçü Ötesinde”nin yazarı. Kredi… Lynn Rothwell

İlk ölçüm biçimleri vücuda bağlıydı: Örneğin bir arşın, dirsekten parmak ucuna kadar olan mesafedir; kulaç, kişinin uzanmış kollarının mesafesidir. Daha büyük ölçümler de yerel kaldı ve İrlandalılar gibi günlük yaşamın emeğini yansıttı. et dilimi tek bir ineği otlatmak için gereken arazi miktarıydı. Fince yarımada bir köpeğin havlamasının duyulabileceği mesafeyi ölçtü (görünüşe göre yaklaşık altı kilometre). Kuzey Avrupa’nın Saamileri olarak bilinen bir birime sahiptir. poronkusema— bir ren geyiğinin idrarını durdurmak zorunda kalmadan önce yürüyebileceği mesafe (yaklaşık altı mil).

Metrolojinin erken tarihi, her biri belirli bir topluluğun ihtiyaçlarına uygun, farklı yerlerde gelişen farklı birimler olan çoğulculukla işaretlenmiştir. Bu değişkenlik esnekliğe izin verdi, ancak aynı zamanda kafa karışıklığının ve yolsuzluğun gelişmesine de izin verdi. Vincent, ancien régime altında Fransa örneğini verir; bira bardağı Paris’te 0,93 litre ve Précy-sous-Thil’de 3,33 litre ölçüldü. Esnek birimler “zenginler ve güçlüler tarafından sömürüldü”. Köylülükle değiş tokuşlarda, feodal beyler ağırlıklar ve ölçüler üzerindeki otoritelerini kendi çıkarları için kullandılar.

Sonuç olarak, metrik sistem radikal bir çıkıştı – Fransız Devrimi’nin buluşu. bilginlergibi keyfi birimlerden vazgeçeceğine söz veren alaca du Roi , ya da “kralın ayağı”, Dünya’nın kendisine bağlı olacağı için rasyonel ve tarafsız olan ağırlıklar ve ölçüler lehine. Kuzey Kutbu’ndan Ekvator’a olan mesafenin on milyonda birine bir metre standartlaştırıldı. Ancak Vincent, bu tanımın bile çok “aptalca” olduğunu yazıyor. Şimdi sayaç daha da sabit bir şeyle tanımlanıyor: ışık hızı.

Vincent, metrolojideki bu maceralara eşlik eden bir rehberdir. Nil’in sel sularını ölçmek için ustaca bir yapı olan eski bir nilometreye inmek için Kahire’ye gider; Paris’te “bir kralın devrilmesine” – bir platin-iridyum alaşımı yığını olan “Le Grand K”nin hizmet dışı bırakılmasına tanık olur. enUluslararası bilim camiasının, kuantum mekaniğinde temel bir kavram olan Planck sabiti açısından yeniden tanımlamaya oy verdiği 2018 yılına kadar resmi kilogram.

Tabii ki, Planck sabitinin sabitliği, metrik karşıtı duyarlılığı bastırmadı – eğer bir şey varsa, metrik sistemin, sıradan insanın (gerçek) başparmak kuralını ezmeye kararlı bir grup elitist saçmalık olduğu şüphelerini körükledi. Bu tür bir öfke, Brexit yanlısı platformun bir parçası haline geldi ve Brexiteers, ürünlerini kilo yerine pound olarak sattıkları için yargılanan İngiliz dükkan sahiplerinin örneklerini ele geçirdi. Metrik olmayan Amerika Birleşik Devletleri’nde bile Tucker Carlson, “tek başımıza direndiğimiz bu tuhaf, ütopik, kaba, ürkütücü sisteme” sövdü. (Öyle değil. Resmi olarak metrik olmayan diğer iki ülkeyle şirketimiz var: Liberya ve Myanmar.)

“Ölçü Ötesinde”nin sonuna doğru Vincent, sosyal medya “beğenileri” sayımlarından attığımız adım sayısını sayan izleyicilere kadar modern yaşamın pek çok alanında ölçümlerin nasıl yer aldığını araştırıyor. Bu tür sayılara sarılıyoruz çünkü “dönemin hakim ideolojisine” koşullanmışız. Vincent, çevrimiçi gazetecilikteki kendi deneyimlerini tarihçi Jerry Z. Muller’in “metrik sabitleme” veya tıklanabilir hikayelerin bitmek bilmeyen üretimi olarak adlandırdığı şeyle belagatli bir şekilde anlatıyor.

Ama bir şeyi sayabiliyor olmamız onu iyi yapmaz. Vincent’ın dediği gibi, “Her şeyden önce ölçüm takıntısı, değer verdiğimizi iddia ettiğimiz şeyleri çarpıtır, dikkati dağıtır ve yok eder.”

ÖLÇÜ ÖTESİ: Kübitlerden Kuantum Sabitlerine Ölçümün Gizli Tarihi | James Vincent tarafından | resimli | 423 s. | WW Norton & Company | $32.50