Korean Solar Company, Gürcistan’da 2,5 milyar dolarlık tesis inşa etmeyi planlıyor

dedeefendi

New member
Başkan Biden’ın yeşil enerji ve elektrikli otomobil kullanımını artırırken yerli üretimi yaygınlaştırmaya yönelik Ağustos ayında yasalaştığı iklim ve vergi yasası bazı sonuçlar veriyor gibi görünüyor.

Koreli bir güneş enerjisi şirketi olan Hanwha Qcells, Çarşamba günü Gürcistan’da büyük bir üretim kompleksi inşa etmek için 2,5 milyar dolar harcayacağını duyurdu. Tesis, güneş panelleri için kritik bileşenler üretecek ve komple paneller inşa edecek. Gerçekleşirse, şirketin planları, büyük ölçüde Çin’de bulunan güneş enerjisi tedarik zincirinin bir bölümünü Amerika Birleşik Devletleri’ne taşıyabilir.

Merkezi Seul’de bulunan Qcells, yatırımı Bay Biden’ın geçen yaz imzaladığı Enflasyon Düşürme Yasası kapsamında vergi kredileri ve diğer avantajlardan yararlanmak için yaptığını söyledi. Üretim tesisinin Atlanta’nın yaklaşık 50 mil kuzeybatısındaki Cartersville, Georgia’da 2.500 iş yaratması bekleniyor. Üretimin 2024 yılında başlaması planlanıyor.

Şirket, 2019’da Gürcistan’daki ilk güneş paneli üretim tesisini açtı ve geçen yılın sonlarında günde 12.000 panel üreterek hızla ABD’nin en büyük üreticilerinden biri haline geldi. Şirket, yeni tesisinin kapasitesini günde 60.000 panele çıkaracağını söyledi.

Gürcistan Demokrat Senatörü Jon Ossoff ve eyaletin Cumhuriyetçi Valisi Brian Kemp, yenilenebilir enerji, pil ve otomobil üreticileri için eyaleti agresif bir şekilde etkiledi. Önerilen bir Hyundai elektrikli araç fabrikası da dahil olmak üzere bu yatırımların birçoğu Güney Kore’den geldi.

2021’de Bay Ossoff, güneş enerjisi üreticilerine vergi teşvikleri sağlayacak olan Amerika için Güneş Enerjisi Üretim Yasası adlı bir yasa tasarısı çıkardı. Tasarı daha sonra Enflasyonla Mücadele Yasasına dahil edildi.

Elektrikli araçların yükselişi

Mevzuata göre şirketler tedarik zincirinin her aşamasında vergi kredisi alıyor. Yasa, işlemede kullanılan güneş panelleri, rüzgar türbinleri, piller ve kritik minerallerin üretimini hızlandırmak için tahmini 30 milyar dolarlık üretim vergisi kredisi içeriyor. Yasa aynı zamanda elektrikli araçlar, rüzgar türbinleri ve güneş panelleri üretmek için fabrika kuran şirketlere yatırım vergisi kredisi sağlıyor.

Bu ve diğer hükümler, piller ve güneş panelleri için temel hammaddeler ve bileşenler için tedarik zincirine hakim olan Çin’e bağımlılığı azaltmayı amaçlıyor. Milletvekilleri, ABD’nin kilit teknolojilerde zemin kaybettiğine dair korkuların yanı sıra, bazı Çinli üreticilerin zorla çalıştırma kullandığından da endişe duyuyorlardı.

Bay Ossoff bir röportajda “Tam olarak bu tür üretimi çekmeyi amaçlayan yasalar yazdım ve onayladım” dedi. “ABD tarihinin Georgia’ya gelen en büyük güneş santrali. Bu ekonomik ve jeostratejik rekabet devam edecek, ancak benim kanunum ABD’yi enerji bağımsızlığımızı güvence altına alma mücadelesine geri soktu.”

Times muhabirleri siyaseti nasıl ele alıyor? Gazetecilerimizin bağımsız gözlemciler olmalarına güveniyoruz. Bu nedenle, Times çalışanlarının oy kullanmasına izin verilirken, adayları desteklemelerine veya siyasi nedenlerle kampanya yürütmelerine izin verilmez. Buna, bir hareketi desteklemek için yürüyüşlere veya mitinglere katılmak veya siyasi adaylar veya seçim amaçları için bağış yapmak veya para toplamak da dahildir.

Her iki tarafın yasa koyucuları ve idareleri, ithal güneş panellerine tarifeler ve diğer kısıtlamalar getirmek de dahil olmak üzere, uzun süredir yerel bir güneş enerjisi endüstrisini güçlendirmeye çalışıyor. Ancak bu tür çabalar şimdiye kadar yalnızca mütevazı sonuçlar verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulu güneş panellerinin çoğu ithal edilmektedir.

Qcells projesi ve diğerleri, ABD’nin ithalata olan bağımlılığını azaltabilir, ancak bu hemen olmaz. Panoların montajı ve içindeki parçaların üretilmesinde Çin ve diğer Asya ülkelerinin başı büyük. Oradaki hükümetler ayrıca yerli üreticilere yardımcı olmak için sübvansiyonlar, enerji politikaları, ticaret anlaşmaları ve diğer taktikler kullandı.

Enflasyonla Mücadele Yasası yeni yatırımları teşvik ederken, Biden yönetimi ile Fransa ve Güney Kore gibi müttefikler arasındaki gerilimi de artırdı.

Örneğin, yasa elektrikli araba alımları için 7.500 $’a kadar vergi kredisi sağlıyor, ancak bunlar yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika’da üretilen araçlar için geçerli. Hyundai ve yan kuruluşu Kia’dan model satın almak isteyen tüketiciler, şirketin yeni Georgia fabrikası 2025’te üretime başlayana kadar en az iki yıl boyunca uygun olmayacak.

Yine de, enerji ve otomobil yöneticileri, mevzuatın geniş çapta, pandemi ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı küresel tedarik zincirlerini paramparça ederken önemli parçaları elde etmek için mücadele eden şirketlerine fayda sağlaması gerektiğini söylediler.

Amerika için Güneş Enerjisi Üreticileri Koalisyonu’nun yönetici direktörü Mike Carr, daha fazla şirketin yılın ilk altı ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni güneş paneli fabrikaları için planlarını duyurmasını beklediğini söyledi. Grubu, 2030 ile 2040 arasında ABD tesislerinin ülkenin tüm güneş panelleri talebini karşılayabileceğini tahmin ediyor.

Bay Carr, panellerin maliyetine atıfta bulunarak, “Bunu orta ve uzun vadede Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fiyatların düşmesine çok çok büyük bir katkı olarak görüyoruz” dedi.

2025’te güneş paneli bileşenleri üretmeye başlamayı planlayan Bill Gates destekli bir girişim olan CubicPV de dahil olmak üzere birkaç başka güneş enerjisi şirketi son aylarda yeni ABD üretim tesislerini duyurdu.

Başka bir şirket olan First Solar, Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde dördüncü panel üretim tesisini kuracağını söyledi. First Solar, operasyonlarını genişletmek ve 1.000 iş yaratmak için 1,2 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Qcells, First Solar’ı yeni Georgia tesisinden parçalar tedarik etmeyi planladığını söyledi.