Kazanırsam mutlu olabilir miyim, yoksa faşist miyim?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
“Kızma” oynuyoruz, kız kardeşimin beşliği var, benim de beş boşluk önünde, deliğin hemen önünde. Her şeyi atabilirdi ama beş atamazdı. Ben dört yaşındayım, o ise altı yaşında. Eli tahtanın üzerinde geziniyor, delici gözlerle bana bakıyor. Hiçbir şey göstermediğimi düşünerek donup kalıyorum, bu sırada yüzüm önce kızarıyor, sonra nefesimi tuttuğum için maviye dönüyor. Ve ben patlamadan hemen önce doğru rakamı seçiyor, vurgulayarak sayıyor, bir, iki, üç, dört, duraklıyor ve – arhararaharhharrch! – beş.

Beni tahtanın üzerinden atıyor, tüm umutlar ölüyor, dünyaya açılan kapı kapanıyor, dışarıda kalıyorum, ruhumu bir acı kaplıyor. Babama bakıyorum, kız kardeşimle birlikte gülüyor, biraz korkuyor, çok mutlu. Ve sonra öfke geliyor. Bağırıp tahtayı masanın üzerinden süpürüyorum. Gözlerimden yaşlar akıyor, ben bir hiçim, hayır, daha azı, ağlayan bir bebek, çöp.

Odadan koşuyorum, kolu elimde bir süre babamın uyarısını bekliyorum: “Yazık sana, kapıyı fırlatıyorsun!” – ve kapıyı fırlatıyorum. Öfke çocuk odasına girdi, yok etmeliyim, canımı yakmalı. İki katlı, benzin pompalı, asansörlü ve kibrit kutusu arabalı oyuncak benzin istasyonuma uzanıyorum, onu havaya kaldırıyorum ve yerde parçalıyorum, kontrplak kıymıkları, arabalar ağır çekimde ters dönüyor, biraz şaşırıyorum patlama olmadığına göre, korku çığlıklarına ben de katkıda bulunuyorum. Ölmek! Umurumda değil, sen bunu hak ediyorsun.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Meslektaşlarım ve arkadaşlarım arasında tanıdığım barışçıl ve dengeli karaktere (Haha, editörün notu) dönüşmeden önce birçok şey kırıldı ve kapı çerçevesinden bir sürü gevşek sıva düştü. Kız kardeşim ve duygusal intikam yemini ettiğim herkes hayatta ve sağlıkları mükemmel. Kaybettiğimde beni yakalayan azap, çabalarımın (özellikle kumarda) sonucunu kendimden ayıramamamdan kaynaklanıyordu. Eğer kaybedersem değersizdim. Gösterdiğim çabanın karşılığını verenin vay haline. Ne kadar alay konusu ve ne kadar boş bir teselli! Ancak kazandığımda gururlu yüreğim kabardı.

Herkese yetmiyor mu?

Sporda, işte, okulda elde edilen sonuçların gösterilen çabaya bağlı olduğu tamamen inkar edilemez. Performanstan bahsediyoruz ve toplumumuzun işlediği değer ilkesine ilişkin merkezi bir konseptimiz var. Bir rekabet ve rekabet ağı içinde hareket ediyoruz, gerekli olan şey yapma isteği ve kazanma isteğidir. Bu prensip ancak herkese yetecek kadar olmadığı ve daha çok çabalayanların daha fazla kazanacağı fikrine dayandırıldığında işe yarar. Bu zihniyeti tüm çıplaklığıyla uygularsanız toplumun bireylerine yeteneklerine göre değer veren faşizm ortaya çıkar. Sonuçta barbar bir prensip, çünkü evrimle aynı zulüm ve acımasızlıkla işliyor.

Belki de kaybetmenin verdiği çaresizlik ve kazanmanın sevinci tam da buradan geliyor, ruhun derin hayvani katmanlarından geliyor. Aslında okula başladığınızda empati ve dayanışma ilkelerini anlayacak kadar gelişmiş olmanız gerekir. Performans ilkesi yalnızca duygularını yansıtma çabasından çekinen insanlar içindir. Yani tembel insanlar için.