Japon okullarında artık cinsiyet üniforması yok

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Ev
Kültür
Çeşitliliğin Yeni Kuralları: Japon okullarında artık cinsiyet üniforması yok

Geleneksel olarak Japonya’da her okulun erkek ve kadın olmak üzere kendi üniforması vardır. Ancak bazı okullar artık daha fazla çeşitlilik için bunu gevşetiyor.

Stefan Hochgesand

Japonya'da cinsiyet ayrımı gözetmeyen okul üniformaları

Japonya’da cinsiyet ayrımı gözetmeyen okul üniformalarıAflo/İmago

Birkaç yıl önce Tokyo’nun Harajuku semtinden ilk kez geçtiğimde çok etkilenmiştim: Normal bir hafta içi gününde, sanki bir mangadan fırlamış gibi her türden tiz fantezi yaratıklarıyla karşılaşıyorsunuz. Almanya’da buna benzer bir şeyi yalnızca Frankfurt Kitap Fuarı’nda manga salonlarında görmüştüm – ve Kyary Pamyu Pamyu’nun Berlin’deki Columbia Tiyatrosu’ndaki bir konserinde: sözde cosplay kıyafetleri içinde ortalıkta dolaşan yüzlerce genç. Pokémon ve çok daha fazlası.

Ancak Shibuya’da (“Lost in Translation” kült filminin birçok sahnesinin çekildiği bölge) 350 metre uzunluğundaki popüler bir alışveriş caddesi olan Takeshita-dori civarında, bu sadece günlük hayattır. Cadde, Lady Gaga ve Gwen Stefani’nin de kopyaladığı serseri, dışa dönük modasıyla tanınır. Moda blog yazarı ve müzisyen Kyary Pamyu Pamyu, Harajuku’nun stil elçisi olarak kabul ediliyor. Berlin’de oldukça küçük yerlerde oynuyor ama Japonya’da arenaları dolduruyor.

Drake, Vogue kapaklarını taklit ediyor ve şimdi bunun bedelini ödemek zorunda

Drake, Vogue kapaklarını taklit ediyor ve şimdi bunun bedelini ödemek zorunda

Bu muazzam hayal gücü eksantrikliği arzusu nereden geliyor, örneğin cosplay’de? Bunun aynı zamanda Japon toplumunun diğer kesimlerindeki büyük uyum baskısıyla da ilgisi olduğunu düşünüyorum. Japon okullarında zorbalık hakkında çok şey okuyabilirsiniz. Ve ondan kaçan ve yıllarca kendilerini eve kapatan insanlar. Japonya’da hikikomori olarak adlandırılırlar. Japonya’da henüz herkes için bir evlilik yok.

Aşk adına sümüklü: Yungblud, rock 'n' roll'u Gen Z'ye uygun hale getiriyor

Aşk adına sümüklü: Yungblud, rock ‘n’ roll’u Gen Z’ye uygun hale getiriyor

Bu nedenle, Chiba Eyaletindeki (deyim yerindeyse Tokyo çevresindeki bölge) bazı Japon okullarının daha fazla özgürlük ve çeşitlilik adına okul üniformaları için yeni kurallar çıkardığını okuduğumda özellikle memnun oldum. Kademeli olarak ve ebeveynlerle istişare halinde. Mainichi Shimbun gazetesi, yakın zamandakinden farklı olarak, artık katı cinsiyet sınırlarının olmaması gerektiğini yazıyor. Bazı okullarda kızların yeni “erkek” versiyonlarını (pantolon ve blazer ile) giymelerine de izin verilir – bir kravat veya fiyonk ile serbestçe kombine edilebilir.

Makale, Deutsche Bahn için çalışan erkekler gibi erkek çocukların da tek tip etek giymesine izin verilip verilmediği konusunda ayrıntıya girmiyor. Tabii ki, Harajuku’da bunu zaten yapıyorlar.