iPhone 14’ün Kaza Algılama Özelliği Bir Bayanı Kurtardı!

anlatamadım

New member
Apple, iPhone 14 serisiyle bir arada kullanıcıların ömrünü kurtaracak kaza algılama sistemini tanıtmıştı. iPhone 14 serisi haricinde Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra’da da bulunan bu özellik, sensörler aracılığıyla bir kaza sırasında otomatik olarak acil durum numaralarını arayarak yetkililere haber veriyordu.

Sistem, daha önce birkaç kere test edilmiş ve hatta hakikaten kazalara karışmıştı. Artık ise bir Reddit kullanıcısı tarafınca paylaşılan bir gönderi, hayat kurtarıcı özelliğin bir sefer daha gerçek bir kazaya karıştığını ve bir insanı kurtardığını gösterdi.

iPhone 14, kazaya karışan bir kişinin eşine haber verdi

Bu hadisede durumun öbür hadiselerden biraz farklı olduğunu önden belirtelim. Gönderiye bakılırsa iPhone 14’ün bu özelliği, acil durum numaralarına ek olarak kazaya karışan kişinin kocasını da bilgilendirdi. Reddit’te ‘unclescorpion’ kullanıcı ismine sahip bu kişi de vaktinde olayın yaşandığı bölgeye ulaşarak karısına yardım sağlamayı başardı. Bunun sebebi de kaza sensörünün yetkililere ek olarak kullanıcının acil durum listesindeki kişileri de bilgilendirmesi. Yani; ebeveynleriniz, eşiniz üzere bu listede olan yakınlarınız da rastgele bir hadisede iPhone tarafınca otomatik olarak bilgilendirilebiliyor.

Olaya dönecek olursak kullanıcı, kazadan evvel eşiyle telefonda görüşüyordu. Bunun akabinde ise bir bağırma sesi duydu ve telefon ansızın kapandı. iPhone da bunun akabinde çabucak eşinin kazaya karıştığı konusunda onu bilgilendirdi ve olayın yaşandığı bölgenin tam konumunu gönderdi. Bu kişi de sıhhat nazaranvlilerinden biraz daha evvel olay yerine gelerek yardım sağlayabildi. Dikkati dağılan bir öbür şoför niçiniyle iki aracın baş başa çarpışmasıyla gerçekleşen kazada her neyse ki hiç kimsenin ağır faydalanmadığı açıklandı.

Telefonun eşinin ambulansa binerken yanında olmasını sağladığını belirten kullanıcı, son olarak paylaşımına şunları ekleyerek özelliğin kıymetine dikkat çekti: “Eğer onun iPhone’u olmasaydı, ne olduğunu asla bilemeyecektim ve endişelenmeye devam edecektim. Kaza algılama özelliği için ne kadar teşekkür etsem az.”

Kaza algılama özelliğini test ettiğimiz görüntüye aşağıdan göz atabilirsiniz;

Sistem ile ilgili başka içeriklerimize de aşağıdan ulaşabilirsiniz;