IBM, Dünyanın En Büyük Harika Buzdolabını İnşa Etti

anlatamadım

New member
Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğini kullanan bilgisayar tipidir. Bu bilgisayarlar gündelik hayatta kullandığımız rastgele bir bilgisayardan hayli daha yüksek ve verimli süreç gücüne sahiptir. Buzdolabı denildiğinde ise çabucak hepimizin aklına muhtemelen mutfaklarımızda kullandığımız beyaz eşya geliyor. Fakat bu içeriğimizde bahsedeceğimiz buzdolabı normal buzdolabından pek farklı bir şey.

Dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketlerinden biri olan IBM, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada kuantum bilgisayarların hesaplama gücünü 100 kat artırmayı vadeden kuantum bilgi süreç yazılımına yönelik bir yol haritası açıklamıştı. Bu alanda çalışmalar yürüten IBM, pek argümanlı bir işe imza atmışa benziyor. Şirketin araştırma takımı ileride gerçekleşecek kuantum deneylerinde çok faydalı olacağını düşündükleri bir süper buz dolabı inşa etti.

Dünyanın en büyük muhteşem buzdolabı “Goldeneye”

IBM araştırmacıları, kuantum hesaplama üzere bilim projeleri için deher neysel açıdan dünyanın en büyük seyreltme buzdolabını inşa ettiklerini deklare etti. “Goldeneye” ismi verilen muhteşem buzdolabının yapılan ve yapılacak olan bilimsel çalışmaların kimilerinde hayli işe yarayacağı düşünülüyor. Araştırmacılar, günümüz seyreltme buzdolaplarının muhakkak kısıtlamaların üstesinden nasıl gelebileceğini öğrenmek için bu buzdolabını inşa etti.

Kuantum deneylerinin en verimli biçimde gerçekleşmesi için birçok kuantum deneyi çok soğuk ortamlarda gerçekleştirilir. Sıcaklıkların epey düşük olduğu ve gücün neredeyse sıfır olduğu bir ortam ve şart yaratmak pek zordur. IBM grubu, 1.7 metreküp pahasında deney hacmine sahip olan Goldeneye’nin üçev tipi mutfak buzdolabından daha büyük bir alanı, uzaydan daha soğuk hale getirebileceğini iddia ediyor.

Koca buzdolabı küçük bir grup tarafınca rahatça taşınabiliyor

Goldeneye’nin tasarımı hakkında açıklama yapan takım, buzdolabının soğutmadan sorumlu ana, namlu halindeki bileşeni olan çerçevesinin ve dondurma kısmının tamamen yenilenmiş yapıya sahip olduğunu belirtti. Benzeri yapıdaki başka büyük seyreltme buzdolaplarının montajı ve demontajı için büyük vinçlere ve onlarca kişilik takımlara gerek duyulur. Grup Goldeneye’nin de büyük olduğunu fakat son derece verimli ve öbür seyreltme buzdolaplarına bakılırsa daha az yer kapladığını belirtti.

Ekibe göre tutku ve özveriyle donatılmış Goldeneye, yalnızca dört kişiden oluşan bir ekibin yedi tonluk bir çelik ve elektronik dağını hareket ettirebileceğinin bir delili olarak görülüyor. Kapaklı bir dizayna sahip olan buzdolabı, tam otomatik bir sisteme sahip ve tek başına bir teknisyen bile onu çalıştırabilir.

Ekibin çalışmaları devam ediyor ve sonuçlar kısa mühlet içerisinde gelmeyebilir. Goldeneye’nin IBM’in mevcut işlemcileriyle kullanılmak için hazır olmadığını belirten grup, bu biçimde bir muhteşem buzdolabı oluşturmanın bilimsel deneylerde yaşanan zorluklarla nasıl başa çıkılabileceğinin bir ispatı olduğunu düşünüyor.