Hotspot Nedir ve Ne İşe Fayda?

anlatamadım

New member
Taşınabilir internet paketimizin bir anda bitmesiyle imdadımıza yetişen arkadaşlarımız düzgün ki varlar. 21. yüzyılda internet ömrümüzün şayet olmazsa olmazı halini aldı. Haliyle konutumuzdan işimize, eğitimimizden toplumsal hayatımıza kadar internetsiz yapamaz olduk. Elbet ki bu biçimde bir muhtaçlığın içerisinde internet paylaşımı şayet olmazsa olmazdı.

Taşınabilir aygıtlardan internet paylaşımını mümkün hale getiren hotspot teknolojisi pek sıradan bir çalışma mantığına sahip. Pekala özünde hotspot nedir? Android ve iPhone aygıtlarında nasıl internet paylaşımı yapabiliriz? Taşınabilir hotspot kullanmasına ait bütün bilgileri sizler için derledik.

Hotspot nedir?

Hotspot hareket halindeyken telefonları, tabletleri, bilgisayarları ve öteki aygıtları internete bağlayabilmemize müsaade veren kablosuz bir erişim teknolojisidir. şimdi her akıllı telefonda hotspot teknolojisi bulunuyor. Tabi isteğinize göre epeyce daha fazla aygıt bağlayabileceğiniz ve fazlaca daha süratli internet kontağı kurabileceğiniz aygıtları da satın alabilirsiniz. Hotspot teknolojisi 1 Mbps internet irtibatından 1000 Mbps’ye kadar sürat genişliğine sahiptir.

Çoklukla makul sınırlamalarla geldiği için aygıtınızın desteklediği sürate kadar temas paylaşabilirsiniz. Tabi burada operatörünüzün size sağladığı internet suratının da tesiri büyük. Çoklukla kısa vadeli olarak tercih edilen hotspot, konut internetiyle yer değiştirebileceğiniz bir cömertliğe sahip değil. Tabi kimi vakit operatörler meskende internet kullanması için hotspot kampanyaları sunabiliyor.

Hotspot ne işe fayda?

En yalın haliyle internet paylaşılmasına imkan tanıyan teknolojiye hotspot diyoruz. Bir çeşit taşınabilir modem üzere düşünebilirsiniz. Telefonunuzu anında modeme çeviriyorsunuz ve şifrenizi bilen herkes bu sayede internete bağlanabiliyor. Wifi üzerinden bunu yaptıkları için de çok yüksek süratte bir internet ilişkisine sahip oluyorlar.

Bir kafede otururken ortak paylaşım alanındaki internete bağlanmak da ayın mantıktır. Lakin burada kıymetli olan taşınabilir aygıtı bir modeme dönüştürmek olduğu için taşınabilir hotspot ön plana çıkıyor. dostunuzın ya da aile bireylerinin taşınabilir internetini sizinle paylaşabilmesi için telefonundan taşınabilir hotspotu faal etmesi gerekir.

Taşınabilir Hotspot nedir?

Taşınabilir hotspot
büsbütün taşınabilir internet paylaşım ağlarıdır. Olağan bir Hotspot ağı fiziki olarak bir lokasyona bağlı bulunurken, taşınabilir hotspot ağları hareketlidir ve fiziki bir ilişkisi yoktur. Taşınabilir hotspot’lara en sıradan örnek, akıllı telefonlarınızdan oluşturduğunuz “internet paylaşımı” ağlarıdır. Bu ağlar taşınabilirdir ve “tetheding” olarak isimlendirilir.

Yani hareket halinde de kullanabilirsiniz. Otomobilde 3 kişinin seyahat ettiğini düşünün. Bir kişi taşınabilir internetinden taşınabilir hotspotu faal ettiği anda öbür 2 kişi de o interneti kullanabilir. Taşınabilir aygıtların (bütün akıllı telefonların) rahatlıkla modeme dönüştüğü bu teknoloji günümüzde şimdi her etkin internet tüketicisi tarafınca kullanılıyor.

iPhone’da hotspot nasıl açılır?

• Adım #1: Ayarlar menüsüne gelin ve hücresel yazısına tıklayın
  • Adım #2: şahsi erişim noktası yahut ayarlardan şahsi erişim noktasına gidin
  • Adım #3: Öbürleri katılabilsin yazısının yanındaki sürgüye dokunun
Adım #1: Ayarlar menüsüne gelin ve hücresel yazısına tıklayın

Öncelikle cihazınızdaki ayarlar menüsüne gelin ve buradan hücresel yazısına tıklayın. Şayet internetinizi birinci kez paylaşıyorsanız ayar yapmanız gerekebilir. daha sonrasında fazlaca daha pratik bir biçimde iPhone hotspot etkin edebilirsiniz.

Adım #2: şahsi erişim noktası yahut ayarlardan şahsi erişim noktasına gidin

Bu süreci yaparken aslına bakarsan fazlaca fazla seçenek olmadığı için rahatlıkla sonuca ulaşacaksınız. şahsi erişim noktası pek yalın bir dizayna sahip olduğu için çabucak başkaları katılabilsin kısmına ulaşın.

Adım #3: Başkaları katılabilsin yazısının yanındaki sürgüye dokunun

Burada hem taşınabilir hotspot özelliğini faal edebilirsiniz tıpkı vakitte wifi parolası belirleyerek internetinize bağlanacak bireylerin şifre girmesini isteyebilirsiniz. şahsi Erişim Noktanıza bir aygıt bağladığınızda durum çubuğu mavi olur ve kaç aygıtın katıldığını gösterir. şahsi Erişim Noktanıza tıpkı anda katılabilecek aygıt sayısı aygıtınıza bakılırsa değişmektedir.

Android’de hotspot nasıl açılır?

• Adım #1: Ekranın üstünden aşağı yanlışsız kaydırın
  • Adım #2: Hotspot yazısına dokunun ve etkin edin
  • Adım #3: Hotspot yazısını bulamıyorsanız ayarlardan düzenle kısmına gelin ve hotspot kısmına ulaşın.
Adım #1: Ekranın üstünden aşağı yanlışsız kaydırın

Akıllı telefonunuzun ekranını üstten aşağı yanlışsız kaydırarak süratli menüdeki hotspot tuşuna ulaşabilirsiniz. Birtakım Android sürümlerinde çarçabuk ulaşılabilirken kimilerinde daha sonradan ayarlamak gerekiyor. Bu yüzden süratli başlangıç menüsünde şayet hotspot yok ise ayarlara girmeniz gerekiyor.

Adım #2: Hotspot yazısına dokunun ve etkin edin

Hotspot yazısına dokununca otomatik
olarak telefonunuz modeme dönüşmüş olacak. Daha evvelde telefonunuza bağlanmış olanlar varsa onlar da wifi üzerinden bağlanabilecek. İsterseniz ayarlardan şifre değiştirebilir ya da yeni bir şifre koyarak temasları sınırlayabilirsiniz.

Adım #3: Hotspot yazısını bulamıyorsanız ayarlardan düzenle kısmına gelin ve hotspot kısmına ulaşın.

Birtakım Android aygıtlarda süratli başlangıç menüsünde direkt Hotspot yazısı olmuyor. Bu üslup durumlarda ayarlara girin ve akabinde ağ ve internet seçeneğini tıklayın. Hotspot ve tethering yazısına basarak kablosuz hotspot kısmını faal edebilirsiniz. Bu kısımdan hem hotspot şifresini ayarlayabilirsiniz birebir vakitte erişim noktalarıyla ilgili ince ayarlara göz atabilirsiniz.

Not: Bu kısımda şifre değiştirme ya da hotspot açıp kapatma haricinde yapılacak olan her süreç irtibatınızı değiştirebilecek potansiyeldedir. Bu ince ayarları yapmadan evvel operatörünüzle bağlantıya geçmenizi öneriyoruz.

Pekala siz bu mevzuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? İnternet paylaştıranlardan mısınız yoksa internetini paylaşanlardan mı?