Gillamoos: “Kreuzberg Almanya değil”

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
İlk başta Gillamoos’un bir yer olduğunu düşünmüştüm. Ancak Wikipedia “Gillamoos”un Bavyera’daki en eski lunapark olduğunu söylüyor. Aha, diye düşündüm, yine bir şeyler öğrendim. Evimin balkonunda oturuyordum, altımda Kreuzberg yatıyordu.

Kasabanın neredeyse yirmi yıldır yaşadığım kısmı. Gillamoos’un tam tersi, fuar, eğer doğru anladıysam CDU’nun parti lideri Friedrich Merz. Festivalde bira çadırında konuşma yapmıştı. Twitter veya şimdiki adıyla X aracılığıyla o konuşmanın aynı küçük parçasını görmeye devam ettim. Parçacık, X’teki her şey hakkında fikirlerini dile getiren birçok insanı gerçekten üzdü.

Merz’in “Kreuzberg Almanya değil, Gillamoos Almanya’dır” dediği duyuluyor. X’te pek çok kişi Kreuzberg olduklarını açıkladı ya da Kreuzberg ile dayanışmalarını ilan etti. Sözde saldırıya uğrayan, alay edilen ilçe. Merz’in, Kreuzberg’i Almanya’dan yasaklamak istediği için sağcı bir demagog olduğunu bir kez daha kanıtladığı söylendi.

Berlin-Kreuzberg: Friedrich Merz’in aşkı sonu olur

Öyle mi demek istedi? Bana daha çok şuna benziyordu: Kreuzberg sizin normal, ortalama Almanya’nız değil. Kreuzberg’de işler Almanya’nın geri kalanından farklı. Merz’in bakış açısına göre elbette yanlış gidiyorlar. Başka nasıl olabilir? Merz CDU’nun başkanı ve kendisini katı bir muhafazakar olarak tanıtmayı seviyor.

İlan | Daha fazlasını okumak için kaydırın

Yeşillerin onlarca yıldır her seçimi kazandığı, özellikle sol görüşlü ve alternatif olmasına rağmen Kreuzberg’i elbette berbat buluyor. Batı Alman askerlik mültecileri ve uzun süreli öğrenciler, ucuz yaşamak ve evleri yıkılmaktan kurtarmak için Kreuzberg’deki eski binaları işgal ettiğinde Merz, Bundeswehr’de yedek subay olma yolunda ilerliyordu, bayrak öğrencisi olarak ayrıldı ve kabul edildi. Konrad-Adenauer Vakfı’ndan burs. Lise öğrencisiyken Junge Union’daydı. Kreuzberg’de bu tür biyografik ayrıntılar konusunda sessiz kalmak daha iyi olur. Elbette burada birkaç CDU siyasetçisi de var ama onların da sert olması gerekiyor.

Bir Kreuzberg sakini olarak Merz gibi birinin Kreuzberg’i sevmemesini bekleyebilirsiniz! Tam tersi kötü olurdu. Friedrich Merz Kreuzberg’i mi övüyor? Tüm Berlin’in 1 Mayıs’ta en az bir barikatın yanmasını beklediği bölge mi? Sonunda bu da pek işe yaramadı. Merz’den gelen aşk bir efsanenin nihai sonu olacaktır.

Rakamlarla Almanya: Merz’in de haklı olduğu nokta var

Çoğu zaman bölgeyi tam olarak anlamadığımı hissetsem de Kreuzberg’de yaşamayı seviyorum. Özel kültür. Yirmi yıl boyunca Doğu Berlin’den gelen bir göçmen olarak yaşamak muhtemelen bunun için yeterli değil. Mesela son zamanlarda benim gibi Görlitzer Parkı yakınında yaşayan ama bölgemizde daha fazla güvenlik önlemi alınmasını istemeyen insanları anlamakta zorlanıyorum. Ama daha az. Parktan kaçınmanın yanı sıra, satıcılardan ve bağımlılardan kaçınmak için artık belirli sokaklardan da kaçınıyorum. Sokaklarda geçmişte olduğundan çok daha sık uyuşturucu içen insanları görüyorum; özellikle agresif olduğu söylenen bir uyuşturucuyu kapımın önünde de içiyorlar.

Birkaç numaraya daha baktım. Almanların çoğu, nüfusu 50.000’den az olan topluluklarda yaşıyor. Kreuzberg’in 153.000’i var. Gillamoos’un kutlandığı Abensberg’de 14.500 kişi var. Merz’in sayısal olarak da bir puanı vardı. Daha sonra telefonu bırakıp tekrar aşağıya indim.

Evimin önündeki sokağa sekiz elektrikli scooter park edilmişti. Gerçekten sekiz. Ve sarı çöp kutuları taştı. Müzik sokağın karşısındaki dans okulundan geliyordu. Bir İsraillinin de çalıştığı İtalyan dondurmacının önünde Türk kuaförünün adamları oturuyordu. Birisi caddenin karşısında bağırdı. Her şey her zamanki gibiydi. Merz haklı, diye düşündüm. Neyse ki.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler