Geleceği Kestirim Eden Yapay Zekâ Geliştirildi: Bu Ne Demek?

anlatamadım

New member
Geleceğe gitmek fikri şu anki sahip olduğumuz teknoloji ile imkansız. Çünkü yapılan bilimsel çalışmalar, sıklıkla falcılıkla özdeşleşen “geleceği görme” davranışı ile bağlantılı değil. Başlığı okuyunca ‘1 saniye daha sonrasını iddia etmekte ne var?’ diyebilirsiniz lakin inanın iş o denli değil. Bilim dünyasında yapılan bu keşif ile bir arada epeyce kıymetli bir çağın kapısı aralanıyor: Geleceği iddia etmek.

Ohio Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, ‘yeni jenerasyon rezervuar hesaplama’ ismini verdikleri ve kendileri geliştirdikleri bir yapay zekâ kullanarak zaman-mekansal (spatiotemporal) kaotik sistemlerin davranışlarını varsayım etmenin yeni bir yolunu buldular.

Windows 10 yüklü bir dizüstü bilgisayarda bile çalışabilen bir algoritma, geçmişteki karmaşık sorunlara bakıp gelecektekileri çözmeye çalışıyor:

Araştırmacılar, yeni algoritmalarını geçmişte biroldukca kere incelenen karmaşık bir sorun üzerinde test ettiler. Atmosferik bir hava durumu modelinin davranışını iddia etmesi gereken bu yeni algoritma, tıpkı sorunu çözebilen klasik makine tahsili algoritmalarına kıyasla 400 ila 1.250 kat daha az eğitim verisi kullandı.

Üstelik algoritma, bunu hayli daha az bir maliyetle başardı. Klâsik makine tahsili algoritmaları üzere üstün bilgisayarlar gerektirmeyen bu algoritma, Windows 10 işletim sistemine sahip bir dizüstü bilgisayarda bile çalıştırılabiliyor ve rakiplerine kıyasla 240.000 kat daha hızlı bir biçimde daha sonraki 1 saniyenin varsayımını yapabiliyor.

İyi tamam da bu ne işimize yarayacak?

Burada aslında kilit olay algoritmanın 1 saniye daha sonrasını kestirim etmesi değil, zaman-mekansal kaotik sistemleri hayli süratli bir biçimde çözebilmesi. Çünkü insan kalbi hücreleri bile olağan bir kalp atışından olağandışı derecede yüksek bir frekansa geçen kaotik zaman-mekansal şemalar sergiliyorlar.

Yani bu araştırmanın kararında yapay zeka ile birlikte gelecekte bir kalp hastalığını daha belirtileri göstermeden denetim altına alınabilir demek. Burada kalp hücreleri yalnızca bir örnek, zaman-mekansal kaotik sorunlara ve şemalara sahip epeyce fazla öge, gerçek dünyada mevcut. Hava durumu iddialarından tutun rastgele bir eserin sorunu daha üretim evresindeyken anlaşılabilir. Yani özetle yapılan çalışmaların falcılıkla bütünleştirilen geleceği görme davranışıyla değil, teknolojiye ve endüstriye yönelik tahlillere odaklandığını söylemek mümkün.