“Geçmiş yaşamlarımız genellikle yanlış temsil edilir”

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Leipzig’den bir edebiyat profesörü olan Dirk Oschmann’ın “Doğu: Bir Batı Alman Buluşu” kitabı, yayınlandıktan hemen sonra en çok satanlar listesine girdi. Ve Doğu Alman kimliği hakkında yeni bir tartışma başlatıyor. hatta var mı? Onu özel yapan nedir? İnsanlar Doğu’dan geldiklerini gizler mi? Bununla gurur duyuyor musun?

Berliner Zeitung, Doğu Almanya biyografileri olan kişilerin söz sahibi olmasına izin veriyor. Siz de deneyimlerinizi aktarmak ister misiniz? briefe@Haberler adresine gönderilecek mektupları sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu kez, 2021’den beri emekli olan Potsdam’dan Heidrun Schilling bildiriyor.

Kimlik, insanların sosyal çevreleriyle sürekli yüzleşme içindeki biyografik gelişimlerinden kendilerini algılama ve anlama biçimini tanımlar. Şu anda “Doğulu kimliği” üzerine pek çok açıklama var. Bu, GDR’de yaşayan ve şimdi doğudaki yeni federal eyaletlerde evlerinde olan insanların kimlik algısı anlamına geliyor. Kocam ve ben bu “Ossis” e aitiz.

Kesinlikle hayatımızın ilk on yıllarında aile, okul, iş, arkadaşlar ve tanıdıklarla ilişkilerde eski batı federal eyaletlerinde yaşayan insanlardan farklı deneyimler yaşadık.

Doğu Almanya ekonomisi Batı Almanya’dan daha sağlam
  • hisseler
Bu deneyimler ve yaşam koşulları, yaşam hedefleri, kişilerarası ilişkiler ve duygusal dünyamız üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Birçoğumuz, 1989/1990’da Duvar’ın yıkılmasından sonra bile, kişisel ve profesyonel deneyimlerimizi yeni hedefler belirlemek, kendimizi profesyonel olarak yeniden yönlendirmek için kullanabildik.

İlk olarak 1991’de işten çıkarmalar nedeniyle büyük varoluşsal sorunlarla karşı karşıya kalmamıza rağmen, kocam ve ben bunu başardık. O zamanlar, dört çocuğumuzdan üçü hala kısmen veya tamamen bize bağımlıydı (biz karma bir aileyiz).

Mesleki zorluklara ek olarak, kişilerarası ilişkilerdeki değişikliklerle de baş edilmesi gerekiyordu. Önceki yıllarda meslektaşlarıyla da yakın, dostane bağlar vardı. Kıtlık ekonomisi nedeniyle, birçok durumda yardım etmeye yönelik karşılıklı isteklilik harikaydı.

1991’den sonra artık kime güvenebileceğimiz belli değildi. Tanıdığımız bazı kişilerin Devlet Güvenlik için çalıştığı ortaya çıktı. Bölgedeki insanların bir kısmı hızla değişti, bir kısmı “Superwessis” olmaları gerektiğini düşündüler. Devlet dogmalarını benimseyenlerle bizim gibi eleştirmenleri birbirinden çok iyi ayırt edebileceğimizi düşünürdük. Daha eleştirel çevreler, özel olarak yakın bir şekilde bir araya geldi ve siyasi gelişme olasılıklarını tartıştı.

Sadece Gorbaçov yönetimindeki partiye katıldı

İkimiz de GDR televizyonunda çalışmamıza rağmen, ben bir ses mühendisi olarak müzik arşivi başkanı ve daha sonra ses mühendisi ve müzik prodüksiyon departmanı başkanı olarak ve eşim müzik editörü olarak, önce program yönetiminde ve daha sonra “Elf 99”, siyasi program içeriğiyle çok az ilgimizi çekti. DFF’nin devlet kurumunda çalışmamıza ve uzun süre parti üyesi olmamamıza rağmen kendimizi kesinlikle eleştirel vatandaşlar olarak gördük. SED’e ancak devlet sosyalizminin reformu açısından umut verici gördüğümüz Gorbaçov döneminde katıldım. 1989’un sonunda rejimin silah ticaretini öğrenince hemen istifa ettim.

DAC günlerinde, 1980’lerde eğitim sisteminin politik dogmalarla uygulanmasını ebeveynlikte de eleştirdik. Bu sınırlılıklar dışında eğitim sisteminin teknik ve pedagojik yönünü iyi olarak değerlendirdik. Bugünün devlet egemenliğindeki üçlü eğitim sistemi ile karşılaştırıldığında, hala önemli avantajlar görüyorum. Corona döneminde evde eğitim gören en küçük torunlarıma (şimdi ikinci ve yedinci sınıf) bakarken, pratik karşılaştırmalarım var.

Berlin'de dramatik öğretmen açığı

Berlin’de dramatik öğretmen açığı
  • hisseler
Öğretmen eksikliği ve birçok öğrencinin öğretmenlere saygısızlığı kendini hissettiriyor. Normal öğretim genellikle pek mümkün değildir. Öğretim içeriğinin çoğu, öğrencileri hayata yeterince hazırlamamaktadır. Diğer şeylerin yanı sıra, dijital medyayı nasıl kullanacaklarını çok az öğreniyorlar. 60 yaşın üzerindeki bir büyükannenin internette araştırma öğretmek zorunda kalması garip.

Bir kariyer veya eğitim seçerken günümüzün seçenekleri, zamanımızdan çok daha kapsamlıdır. Bu imkanlara, seyahat özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne daha önce sahip olmak isterdik. Ancak Doğu Almanya’daki yaşamın Batı Almanya’dan yazarlar tarafından sıklıkla anlatıldığı şekilde deneyimlemedik. DAC diktatörlüğünü modern bir şekilde desteklemeyen insanların hiçbir şey olamayacağı doğru değil.

İfade özgürlüğü de saygı gerektirir: dinlemeyi öğrenmeliyiz

İfade özgürlüğü de saygı gerektirir: dinlemeyi öğrenmeliyiz
  • hisseler
Sadece daha zordu. Çok daha yüksek profesyonel performans sağlamanız gerekiyordu. Abitur ve üniversite eğitimimi bir gençlik kutsama törenine katılmadan veya bir partiye ait olmadan tamamlayabildim. Ancak, ilk başta tüm profesyonel hayallerimi (psikoloji okumak) gerçekleştiremedim. Kişisel sebepler de vardı. Teknik kursları tercih eden kadınlara çok destek verildi. Böylece iletim teknolojisi mühendisi oldum. İlkokul öğrencisi olarak müzik okulunda keman eğitimi alma fırsatım olduğu için, daha sonra Hanns Eisler Müzik Akademisi’nde yarı zamanlı eğitim sırasında ses mühendisi olarak kalifiye olabildim.

Eşim de partili olmamasına rağmen aynı üniversitede trombonculuk yapma imkanı buldu. 1991’de DFF’den salıverilmemizin ardından nihayet dileğimi yerine getirdim ve ALH’de uzaktan eğitim psikoterapisine başladım. Bu süre zarfında Kulturbund’un bir üyesi olarak bir mahalle evinin kurulmasında aktif olarak yer aldım. Birkaç yıl sonra büyük bir çabayla kendi pahasına da olsa psikoterapist olarak mezun oldum.

Tüm “sırada” veya yargılanan sivil haklar savaşçıları

1992’den 2001’e kadar radyo stüdyolarını kurarken ORB’nin teknik bölümünde proje koordinatörü olarak çalışma fırsatım oldu. Bu iyiydi çünkü mahalle evlerindeki sosyal sektörde başlangıçta kalıcı işler yoktu ve hala bakmamız gereken üç çocuğumuz vardı. ORB’deki zaman çok heyecan verici ve teknik olarak zorluydu çünkü radyo istasyonlarının dijital olarak yayın yapması gerekiyordu. Böylece yeni zorluklarla tekrar yüzleşebildim.

Eşim de yeni faaliyet alanları arayabilmek için kültür yönetimi ve muhasebe alanında eğitim aldı. 2001 yılında kocam ve ben, birlikte başarıyla kurduğumuz ve 2021 yılına kadar yönettiğimiz küçük bir özel şirket kurduk. Şimdi bir oğlumuz devam ediyor. Mesleki yeniden yönlendirmenin ayrıntılı açıklaması, Doğu Almanya’da sosyalleşen insanların yeni zorluklarla yüzleşme konusunda oldukça yetenekli olduklarını ve hepsinin Batılı “Jammer-Ossis” imajına uymadığını gösteriyor.

Basında çıkan haberlere göre, GDR’deki tüm vatandaşlar “sırada” veya zulüm gören sivil haklar savaşçılarıydı. Bizim açımızdan, birleşme sonrası medya haberciliği yeterince farklılaşmamış, daha çok “Batı” odaklıydı. Önce özel, sonra toplu halde sokaklarda eleştirilerini dile getiren çok sayıda sıradan vatandaş da vardı. Pek çok Doğu Alman vatandaşı, barışçıl bir devrim gerçekleştirmiş olmaktan gurur duyuyor.

Doğu ve Batı endüstriyel dünyaları: Burada odak noktası kadınlar, orada teknoloji

Doğu ve Batı endüstriyel dünyaları: Burada odak noktası kadınlar, orada teknoloji
  • hisseler
1989’da Almanya’nın yeniden birleşmesi konusunda büyük, çoğu zaman naif beklentiler vardı. Beklentilerin çoğu yerine getirilmedi. Kitlesel işsizlik, doğu federal eyaletlerindeki nüfusun büyük bir kısmı için bir travma haline geldi. Tüm alanlardaki liderlik pozisyonlarının çoğu Batı Alman personeliyle doluydu. Yeni patronların çoğu bizi anlayışsızlıkla veya kibirle karşıladı ve bize nasıl çalışılacağını öğretmek istedi.

Doğu Almanya’da da kadınların rolü tamamen eşit değildi. Ama şimdi bir “geri dönüş” yaşadık. Batı Almanya’dan yeni bir patron bana, bir yandan tam gün mühendis olarak çalışırken bir yandan da okurken birkaç çocuğu büyütmenin nasıl mümkün olabileceğini sordu. Şimdi kendimi “kuzgun anne” gibi mi hissetmeliyim?

İş ve kariyer: Doğu'nun bir kez daha avantajlı olduğu yer

İş ve kariyer: Doğu’nun bir kez daha avantajlı olduğu yer
  • hisseler
Ailem için Doğu Almanya’da ve daha sonra da normal bir günlük yaşamdı. Bir zanaatkarın kızı olarak, kilise meclisi başkanı olan bir babadan, birçok kariyer fırsatından yararlanabildiğim ve ailede mali açıdan erkeklerden bağımsız olan ilk kadın olduğum için minnettarım. Bu yüzden kendimizi sadece ev hanımı ya da kocamızın uzantısı olarak tanımlamıyoruz. Aileye yazılan ilk resmi mektubun ailenin reisi olan kocama hitaben yazılması garip bir deneyimdi.

Etrafımdaki herkes Doğu Almanya döneminde değişiklik istiyordu. Ancak çeşitli nedenlerle kapitalizmde yolunu bizim gibi bulamayan pek çok kişi bugün ihanete uğramış hissediyor. Bu ruh halini ustalıkla özümseyen AfD’li politikacıların yeni federal eyaletlerde bu kadar popüler olmasının nedeni budur. Çoğu durumda, bunun aşırı sağcılıkla hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca, daha önceki yaşamlarımızın hikayesi genellikle yanlış veya tek boyutlu anlatıldığı için. Biz deneyimlerimizle neysek oyuz, başkalarının bize söyledikleriyle değil. Benim görüşüme göre, ne doğu ne de batı federal eyaletlerinde tek tip bir kimlik yoktur. İnsanlar klişe bir şekilde değil, farklı bir şekilde yargılanmalıdır.