Douglas Brinkley Thoreau’yu Akşam Yemeğine Davet Etmek İstiyor

Bakec

Member
Komodininizde hangi kitaplar var?

Cesar Chavez’in favorilerinden ikisi: Dorothy Day’den “Somunlar ve Balıklar” ve Thomas Merton’dan “Faith and Violence”. Paul Chavez yakın zamanda babasının Katolik odaklı dünya görüşünü daha iyi anlamam için bana onları tavsiye etti. Az önce evime teslim edildiler. Ayrıca Keith O’Brien’ın “Paradise Falls” (1978’de Niagara Falls, NY’deki Love Canal çevre felaketi hakkında) ve Juan Gonzalez’in “Harvest of Empire” (Birleşik Devletler’deki Latinlerin tarihini belgeleyen) kitabını okumayı planlıyorum. profesyonel amaçlar.

Vahşi doğa için en büyük sözcümüzün hazırladığı bir omnibus olan “The Gary Snyder Reader” kitabımın eskimiş kopyası, kalıcı bir komodin armatürüdür. Onun şiirinin ekolojik bilgeliği ve Kızılderili ritüelini Budist öğretilerle sentezleme biçimi, benim makyajıma sıkı sıkıya bağlı hale geldi. Bu cildi yatmadan önce okumak için el altında bulunduruyorum. “Çocuklar İçin” şiiri bu bilgeliğin incisini sunar: “Birlikte kalın / çiçekleri öğrenin / ışığa gidin.”

En son okuduğunuz harika kitap hangisi?

Pandemi sırasında George R. Stewart’ın belki de tüm zamanların en korkunç kıyamet günü gerilim filmi olan “Earth Abides” beni büyüledi. Amerikan uygarlığının çoğu garip bir hastalık yüzünden çöktü, ancak bir Berkeley ekolojisti, salgından kurtulan ender insanlardan biridir. Stewart kitabı yaklaşık 75 yıl önce yazdı, ancak boş şehirler ve doğanın gücünün serbest bırakılmasıyla ilgili açıklaması, Covid ve iklim değişikliği dünyasında çok çağdaş görünüyor. İyi durumda ve Kim Stanley Robinson 2020 baskısı için güzel bir giriş yazdı.

Yakın zamanda ilk kez okuduğunuz klasik romanlar var mı?

Penguin Classics kısa bir süre önce Clarence Major imzalı “Dirty Bird Blues”u 25. yıl dönümü baskısında yeniden bastı. Major’ın karakteri Manfred “Man” Banks, 1950’lerde cesur bir blues armonikacısı ve ırkçı, zengin Chicago ve Omaha’da geçimini sağlayan şarkıcıdır. Kitabın folklorik sokak argosu mükemmel ve Major, bir romancı, ressam, şair ve Amerika’daki Siyah deneyiminin açıklayıcısı olarak kariyeri için çok daha geniş bir tanınmayı hak ediyor. Bu, en iyi haliyle ultrarealizmdir.

Ülkü okuma deneyiminizi anlatın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Kitap okurken kahveyi, müziği ve yemeği severim, bu yüzden bağımsız kahve dükkanlarında ve kafelerde demirbaş olma eğilimindeyim. Şu anki uğrak yerim Austin’deki Lamar Bulvarı’ndaki 24 Diner – kısmen Waterloo Records’un yanında yer aldığı ve her zaman iyi müzik çaldığı için, ağırlıklı olarak Willie Nelson, Louis Armstrong, Grateful Dead, Arturo O’Farrill, the Smiths, Mavis Staples ve Freddy Çamurluk. Müzik ne kadar yüksek sesle çalarsa, ruh halim ve konsantrasyonum o kadar iyi olur.

Kimsenin duymadığı favori kitabınız hangisi?

Joseph Wood Krutch’ın “Grand Canyon: Today and All Its Yesterdays” adlı eseri, Arizona’nın en ünlü milli parkına alışılmışın dışında derin bir saygı duruşu. Krutch, 1924’ten 1952’ye kadar The Nation’ın drama eleştirmeniydi, ardından Arizona’ya taşındı ve kanyonu sonsuz tema ve varyasyonların ruhani bir bileşimi olarak görmeye başladı.

Bugün çalışan romancılar, oyun yazarları, eleştirmenler, gazeteciler, şairler gibi yazarlardan en çok hangilerine hayranlık duyuyorsunuz?

Edward Hoagland, Richard Ford, Louise Erdrich, Wendell Berry, William Kennedy, Jane Mayer, Bill McKibben, Thomas Pynchon, Maureen Dowd, Cornel West, Suzan-Lori Parks, Amanda Gorman, Greil Marcus, Peter Baker, Jill Lepore, Andrew Sullivan, Jesmyn Ward, Ezra Klein, Michael Eric Dyson, Sandra Cisneros, Patti Smith, Tim Egan, John McPhee, Joy Harjo, Bob Dylan, Andrea Wulf, E. Ethelbert Miller, Colson Whitehead, David Quammen, N. Scott Momaday, Don DeLillo, Peggy Noonan, Annie Proulx, Terry Tempest Williams ve Tim O’Brien. Forum bendeyken, biri bana Elizabeth Gilbert’in kusursuz “The Signature of All Things”iyle neden Pulitzer’i kazanmadığını söyleyebilir mi?

Yeni kitabınız “Sessiz Bahar” ve Rachel Carson’ın kamu politikası ve çevre hareketi üzerindeki etkisi hakkında. Seni Carson’ın çalışmasına yönlendiren ne oldu?

Benim Rice Üniversitesi’nde yaptığım gibi çevre tarihi öğretiyorsanız, Rachel Carson’la boğuşmaktan kendinizi alamazsınız. Ama onun hakkında bir kitap yazmak bir hayalin gerçekleşmesi. Kariyeriyle ilgili her şey örnek niteliğinde ama 1962’de “Sessiz Bahar”ı yayınladığında, Zeus Amerika’nın siyasi manzarasına bir şimşek çakmış gibiydi. Bu, Theodore Roosevelt’in Muir Woods’u başkanlık bildirisiyle kurtarması değildi; Bu, ebeveynlere, DDT ve II. Dünya Savaşı sonrası Amerika’yı doyuran diğer kimyasalların, kartal, atmaca ve balık popülasyonlarını yok etmekten bahsetmiyorum bile, çocuklarını tam anlamıyla hasta ettiğini söyleyen biriydi. Bill McKibben, Carson’ı “modernliğin parıltısını” yıkan kadın olarak mükemmel bir şekilde tanımlıyor. Ancak kitapları, daha sürdürülebilir bir yaşam biçimini hızlı bir şekilde başlatmaya yardımcı oldu.

“Silent Spring” dışında başka hangi Carson kitaplarını önerirsiniz?

Muhteşem deniz üçlemesi: “Under the Sea-Rüzgar” (1941), “Etrafımızdaki Deniz” (1951) ve “Denizin Kenarı” (1955). Sandra Steingraber, üçlemeyi Amerika Kütüphanesi için tek bir cilt halinde düzenleyerek harika bir iş çıkardı ve birlikte okyanus yaşamı üzerine elimizdeki en iyi yazıyı oluşturuyorlar. Bir diğeri, Carson’ın ebeveynleri çocuklarının doğanın zevklerini deneyimlemelerine yardımcı olmaya teşvik ettiği “Merak Duygusu”. Linda Lear ve William Souder, her ikisi de Carson’ın aydınlanmış biyografilerini yazdılar, bu da şiddetle tavsiye ederim. Carson bugün hayatta olsaydı, herkese Patrik Svensson’ın “The Book of Eels” kitabını okumasını söylerdi.

Bugün veya geçmişte başka hangi yazarların kitapları aracılığıyla politika üzerinde benzer bir etkisi olmuştur?

Thomas Paine’in “Sağduyu” Amerikan Devrimi sırasında sismikti, “The Journals of Zebulon Montgomery Pike” Batı’nın genişlemesini hızlandırdı ve Harriet Beecher Stowe’un “Tom Amca’nın Kulübesi” köleliğin kaldırılması amacını ilerletti. Upton Sinclair’in “Orman”ı, Başkan Theodore Roosevelt’i 1906’daki Saf Gıda ve İlaçlar Yasasını geçirmeye ikna etti. Ralph Nader’in 1965 tarihli “Her Hızda Güvensiz”i, “Silent Spring” kadar etkili değildi, ancak ABD Departmanının kurulmasını teşvik etti. Ulaştırma ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi. Başkaları da var.

Bir kitap üzerinde çalışırken ne okursunuz? Ve yazarken ne tür okumalardan kaçınıyorsunuz?

“Sessiz Bahar Devrimi”ni yazarken, hepsi de doğal dünya üzerine heyecan verici şiirsel meditasyonlar yazan ve tutkulu koruma eğitimcileri olan Aldo Leopold, Edward Abbey, John Burroughs ve Annie Dillard’a döndüm. Ayrıca Henry David Thoreau’nun günlükleri, Robinson Jeffers’ın “insanlık dışı” şiirleri ve Martin Luther King Jr.’ın daha çok ekoloji odaklı vaazları. Cinayet gizemleri, ortalığı karıştıran olaylar ve eski Trump yönetimi yetkililerinden gelen her şeyi anlatan sözler gibi moral bozucu olaylardan kaçınıyorum.

Herhangi bir kitabı suçlu zevkler olarak görüyor musunuz?

Larry McMurtry’nin “Buffalo Girls” ve “Anything for Billy” gibi Batı Amerika hakkındaki tüm romanlarının hastasıyım. Carl Hiaasen’in komik Florida kitaplarıyla aynı şey. Hiciv bölümünde, beni Christopher Buckley, Mary Roach ve Adriana Trigiani’nin fanatik bir hayranı olarak sayın. Ayrıca, iyi bir rock ‘n’ roll biyografisi ortaya çıktığında atlarım. Anthony DeCurtis’in “Lou Reed”ini, Clinton Heylin’in “The Double Life of Bob Dylan”ını ve John Szwed’in “Billie Holiday”ini çok beğendim.

Bir kitap sizi hiç başka birine yakınlaştırdı mı veya aranıza girdi mi?

Biyografim “Rosa Parks” 2000 yılında yayınlandığında, New Orleans banliyösündeki Metairie Park Country Day School’da bir konuşma yaptım. Konferans, 29 yaşında bir otomobil kazasında hayatını kaybeden Leah Goldman Karp’ın yaşayan bir anıtı olarak Goldman ailesi tarafından desteklendi. Konuşmama Leah’ın küçük kız kardeşi Anne Goldman ev sahipliği yaptı. İnsan haklarına tutkusu ve çekici bulduğum müziğe benzer bir ilgisi vardı. Aşık olduk ve şimdi 20 yıldır evliyiz. İlk çocuğumuz Benton doğduğunda Bayan Parks, Anne’i tebrik etmek için hastaneden aradı. Eşim duygulandı.

Öğrencilerinize ödev vermek ve onlarla tartışmak için en sevdiğiniz kitap hangisi?

Tarihçi William E. Leuchtenburg’un “Amerikan Başkanı: Teddy Roosevelt’ten Bill Clinton’a.” Tarih, üniversite öğrencilerinin 20. yüzyıl Beyaz Saray liderliğinin inişli çıkışlı yönlerini öğrenmeleri için idealdir. 2010 yılında Leuchtenburg, saygıdeğer kitabı “FDR’nin Gölgesinde”yi de güncelleyerek Barack Obama hakkında güzel bir bölüm ekledi. Leuchtenburg şu anda 100 yaşında ve hâlâ Chapel Hill, NC’deki ev ofisinden yazıyor.

Son zamanlarda bir kitaptan öğrendiğiniz en ilginç şey nedir?

Elizabeth Hinton’ın yakın tarihli “America on Fire”ı, beni 1960’lardaki Siyah “isyanlarını” şu şekilde düşünmeye ikna etti: isyanlar . Bana Siyah Amerika’daki George Floyd sonrası ayaklanma hakkında yeni bir düşünme yolu öğretti. Hinton’ın kitabı sayesinde, Newark ve Detroit’teki 1967-68 isyanlarıyla ilgili sınıf dersimi yeniden yazdım.

Daha fazla yazarın hangi konularda yazmasını istersiniz?

Cynthia Barnett’in “Mavi Devrim” ve Seth M. Siegel’in “Sorunlu Su” gibi daha fazla çevresel manifestoya ihtiyacımız var; nüfus artışı, iklim değişikliği ve kuraklık suyumuzu tüketirken bile lağım, endüstriyel atık ve tarımsal atıkların su sistemlerimizi nasıl kirlettiği hakkında. ince tedarik. Aynı şekilde, Mark Kurlansky’nin 2020 tarihli “Somon” adlı kitabı, balığın nasıl Dünya sağlığının yaşayan bir barometresi olduğunu gösteriyor. Amerika’daki her nehir ve gölün yüzülebilir olması gerektiğine inanıyorum, ancak durum daha çok Kurt Vonnegut evvel’in Erie Gölü hakkında söylediği gibi – “dışkı ve Clorox şişelerinden” ölüyor.

Bir edebiyat eserinde sizi en çok etkileyen nedir?

Maine kıyısındaki Sarah Orne Jewett, Everglades’teki Marjory Stoneman Douglas ve Cape Cod’daki Henry Beston gibi Amerikan manzaralarının güzel nesir betimlemeleri. “Sessiz Bahar Devrimi”ni yazarken Robert Frost’un şiirine yeniden aşık oldum. Frost, “doğa şairi” etiketini reddetse de, Vermont kırsalıyla ilgili şiirleri aşkındır. Frost, Thoreau’nun “Walden”ını şimdiye kadar yazılmış en iyi üç hikaye kitabından biri olarak görüyordu, diğer ikisi ise Charles Darwin’in “The Voyage of the Beagle” ve Daniel Defoe’nun “Robinson Crusoe” idi. Katılmaya eğilimliyim.

Özellikle hangi türleri okumaktan hoşlanırsınız? Ve hangisinden kaçınırsınız?

ABD başkanlık tarihi benim ekmeğim ve tereyağım. Geoffrey Ward, genç Franklin Roosevelt hakkında iki mutlak şaheser yazdı: “Birinci Sınıf Bir Mizaç” ve “Trompetten Önce”. Ron Chernow’un muhteşem George Washington ve Ulysses S. Grant biyografilerini geçmek de zor. Eleanor Roosevelt’teki Blanche Wiesen Cook, First Lady pazarının sahibi. Ne zaman Michael Beschloss veya Annette Gordon-Reed’in yeni bir kitabı çıksa gerçekten heyecanlanıyorum. Bir de Candice Millard’ın eski başkan Theodore Roosevelt’in 1913-1914’te Brezilya’nın Amazon’unu böceklerin harap ettiği keşfini belgeleyen “The River of Doubt” var. Kore Savaşı için Theodore Roosevelt’i gülünç bir şekilde suçlayan James Bradley’nin “The Imperial Cruise: A Secret History of Empire and War” (2009) gibi revizyonist zırvalıklarından kaçınıyorum.

İnsanlar raflarınızda hangi kitabı bulunca şaşırabilir?

Notalardan eski broşürlere, AH Lawrence’ın “Duke Ellington and His World” ve Terry Teachout’un “Duke” gibi çarpıcı biyografilerine kadar çok sayıda Duke Ellington. “In a Sentimental Mood”u gençken piyanoda çalmayı öğrendim ve bu benim standardım olmaya devam ediyor. John Coltrane’in saksafonda oynadığı Ellington’ın 1963 versiyonu, eğer çocuklarım beceremezse cenazemde çalınacak. Lena Horne’dan oluşan Ellington imzalı bir yağlı boya tablo masamın yanında asılı duruyor; Harlem müzayede evinden aldım.

Okuma zevkiniz zaman içinde nasıl değişti?

Annem Ohio’da bir lisede İngilizce ve drama öğretmeniydi. Shakespeare onun tanrısıydı ve beni Orta Batı’daki bölgesel Shakespeare festivallerine sürüklerdi – bu yüzden doğal olarak isyan ettim. 2017’de öldüğünde, Bard’ın onuruna toplu çalışmalarını karışık sonuçlarla ele almaya karar verdim. Şimdi kendimi Jack London’ın “Beyaz Diş”inden çok Shakespeare’in “Othello”sundan zevk alan bir yetişkin gibi hissediyorum. Çocukluğumdan beri değişmeyen şey, Dian Fossey’nin “Gorillas in the Mist” ve Archie Carr’ın “The Windward Road” filmlerine olan yılmaz hayranlığımdır.

Başkanın bir kitap okumasını isteseydiniz, bu ne olurdu?

Karla Cornejo Villavicencio’dan “Belgelenmemiş Amerikalılar”. Çoğu zaman Dreamers (DACA) insanlıktan çıkarıldı veya külfetli istatistikler olarak ele alındı, ancak Villavicencio’nun başyapıtı onların hikayesini içgüdüsel bir duygu ve hayatta kalma mantığıyla anlatıyor.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorsunuz. Ölü ya da diri hangi üç yazarı davet edersiniz?

Henry David Thoreau, Rachel Carson ve EO Wilson. Cornell Ornitoloji Laboratuvarı’nın iklim değişikliği karşısında korunmasına yardımcı olduğu 11.000 kuş türü ve Montana’daki Missouri Nehri kıyısındaki üç milyon dönümlük alanın nasıl Amerikan Prairie Koruma Alanı haline gelebileceği hakkında konuşabiliriz. Belki de Kaliforniya harikası şef Alice Waters yemeğimizi hazırlayabilir.

Henüz okumadığınız için utandığınız kitaplar hangileri?

Viktorya dönemi İngiliz kurgusuna bayılmıyorum, bu yüzden George Eliot’un “Middlemarch” ya da “Adam Bede”sine hiç adil bir şans vermedim. Edebiyatta yılın Nobel kazananını okuma konusundaki iyi niyetim de genellikle başarısız oluyor, bu yüzden çok geç olmasa da Annie Ernaux, Abdulrazak Gurnah ve Louise Glück’ü kaçırdım. Son olarak, gençken John Steinbeck’in “Charley ile Seyahat” adlı yol gezisi kitabı beni çok etkilemişti ve Steinbeck yolculuğuna “Yel Değirmenleri Operasyonu” ve kamyonuna “Rocinante” (Don Kişot’un atına saygı duruşunda bulunarak) adını verdiği için, karar verdim. Cervantes’i okumalıyım – ama açıklanamayan bir nedenle hala okumadım. Bu yüzden, neşeli bir zevk ve mahcup bir havayla, yeni yılda 1.000’den fazla sayfa atlamaya ant içerim.

Bundan sonra ne okumayı planlıyorsun?

Cervantes! Hayır, aslında Barbara Kingsolver’ın “Demon Copperhead”i ilk. Romanın kahramanı, güney Appalachia dağlarında büyüyen bir uzunluktadır. Benim için gerçek cazibe, Kingsolver’ın keskin gözlemlerini okumaktır. varoluş opioid salgınının çılgına döndüğü Amerika kırsalında. Onunla ilgili her şey, sanatsal şefkat ve amacın temel bütünlüğünü yayar. Ondan sonra tatil sezonunda arkadaşım Stacy Schiff’in “The Revolutionary: Samuel Adams”ı beni bekliyor. İyi yazılmış tüm kitaplarına sihirli tarih tozu serpilir.